O nás - Kaisa

12. října 2013 v 15:55 | Kaisa |  Autoři
Asi by se hodilo, abych vám popřála pěkný den a vysvětlila, co tu tento článek dělá. Stala jsem se k mému neskutečnému potěšení jeden z autorů, který může přispívat na tomto blogu. Snad si společně tak nějak všichni sedneme a budu si rozumět i s ostatními pisálky tady, které jsem neměla tu čest poznat.
Snad se vám moje povídky budou líbit, u nějaké z nich se sejdeme a necháte mi tam nějaký ten odkaz, komentář... A na úvod jsou tu nějaké ty informace o tom, kdo vlastně jsem. Někteří mě možná znáte, jiní ne, ale i tak doufám, že si společně moje působení tady užijeme. :)
Kdo/co je Kaisa?
Blíže se to nedá specifikovat, Kaisa ve výsledku znamená finsky Kačka a je to pseudonym jedné z obyčejných osob na planetě zemi z řádu savců. Jeden by tvrdil, že je to zase jenom přezdívka nějaké ulítlé puberťačky, co se stydí za své vlastní jméno, ale pro mne samotnou má větší hloubku, než si většina lidí umí představit, znamená začátek jedné éry a konec druhé, spojuje mou minulost s mou přítomností a drží na uzdě všechny roztříštěné střepy myšlenek a vzpomínek. Dalo by se říci, že je to jen následovatel Ave, Arabii a Leah, ale když si to zpětně všechno přehrajete, tak Kaisa se od nich v něčem zázračně odlišuje - totiž konečně je to jakžtakž ucelený soubor snů, nadějí, domněnek a životních ambicí, což nikdy před tím nebylo. Staví na vzdušných zámcích a snaží se probořit stěnu reality, stát se něčím lepším a úspěšnějším.

Jaká je Kaisa?
Všechno na světě prochází neustále evolucí, všichni se vyvíjíme a adaptujeme na daná prostředí, proto na otázku existuje tisíce různých odpovědí, ale žádná z nich to nevystihne přesně. Protože každému rysu se přeci připisuje nějaký příběh, něco mu předcházelo, a proto konstatovat jen něco je pro všechny nanejvýše únavné, protože Kaisa je taková, jakou ji chceme. Nedá se specifikovat a ohraničit, tvaruje se jako modelína a upravuje se do konečné podoby za pomoci cenných zkušeností, které jí udávají jistý směr. Ze začátku Kaisa vznikla jako přátelský mazlivý pejsek, který se snažil jen pomáhat a chránit slabší, podporovat, ale jak jednoduše se z naivity dostanete tam, kam jste nikdy nechtěli. Tak tedy navázala na neslavnou historii jiného jména a nedělala sobě samotné čest. Stal se z ní zlý hafan, co kouše na potkání, sice k tomu neměl sadistické pohnutky, ale bál se natolik lidských bytostí, že samotný instinkt ho k tomu nutil. Snažil se to držet v rámci taktu, jenže pravda ne vždy lahodí lidským slechům, proto působil stále zahořkleji a zahořkleji. A pak vyšlo sluníčko, přišlo osvětlené období a pejsánek zestárl ve starého mrzáka, co na sebe nechá sáhnout a trpělivě snáší poštuchování ze strany ostatních. Stal se najednou veselejším i z obyčejných věcí, dokázala ho potěšit i maličká kostička a pohyboval se po malých krůčcích kupředu, dlouhé skoky pro něj už nejsou a zoubky už také neslouží tak jak mají.

Co má Kaisa již za sebou?
Minulost netvárné hmoty… Může to znít poněkud vtipně, ale když si myšlenkami projdete všechno, co jste prožili se svou druhou identitou, tak většinou vás smích přejde, najednou pochopíte, že připomíná spíše vaše dítě - vámi vybudovanou a propracovanou identitu, která ukrývá toho obyčejného člověka a dost často se nechová ani stejně, sdílí s vámi vlastně jen jeden mozek. Kaisa ve své podstatě je ještě nedochůdče, nemá toho za sebou tolik jako jiné přezdívky, ale každopádně už několikrát stoupla i do louže a ví, že do mokrého se nešlape. Spálila se o žhnoucí kamna a už na ně prsty nestrká, poučila se ze svých chyb a snaží se je neopakovat. Narodila se na webu, který se zaměřoval na povídky poněkud neoriginální, ale přeci jenom čtivé. Z počátku se věnovala psaní FanFiction na Twilight a její stvořitelka to brala jako jediné východisko jak se zbavit přebytečných myšlenek. Následně ale nevinná záliba přerostla ve všeobecnou posedlost cizím charakterem a životem - psaní se náhle stalo otázkou života a smrti, ztělesňovalo budoucnost a všechno, co si kdy Kaisa přála. Najednou byla všude, kdekoliv našla vhodné místo, tak se tam pokusila vecpat, narvala se všude, aby ukořistila i ty nejmenší kousky pozornosti - a že ji poutala dostatečně. Kousala, škrábala a náhle se jí všichni začali vyhýbat, ale pochopí naivní děťátko, co se děje? A pak ji to trklo, zamyslela se a změnila, zůstala jen někde, kde to považovala za nutné. Kde chtěla pomoci, kde se chtěla blýsknout.

Co má Kaisa v plánu?
Na špatně položenou otázku se velmi špatně odpovídá, ale když už je jednou dáno, tak se můžeme pokusit zodpovědět i toto. V nejbližší budoucnosti je to určitě psaní, zlepšování techniky svého koníčku a jednou možná i tvorba románu, co už se tak půl roku připravuje. Jednou by chtěla vydat knihu, být známá spisovatelka a věnovat se tomu, co jí baví. Dále plánovala recenze na nějaké knihy, aby si všimla toho, co se jí hnusí a zkusila to vzít z opačné strany. Jednou by se hrozně ráda naučila dělat grafiku alespoň natolik dostatečnou, aby se za ni nemusela stydět a vystačila si sama, ta pomoc ostatních ji sice těší, ale velice nerada přidělává někomu práci navíc. A dále? Kdo ví, cesty osudu jsou nevyzpytatelné, třeba zušlechtit blog a angažovat se v něčem důležitějším.

Čím si Kaisu získáte?
Tohle stvořeníčko rozhodně ocení jednu věc - trpělivost. Ze začátku připomíná ježečka, který má ostré trny, ale je to jenom malé a bezmocné zvíře, proto se jí obrňte a ono už to nějak půjde, najdete si k ní určitě cestu ve chvíli, kdy jí ukážete, že máte zájem diskuze s ní. Určitě ji také potěší, když si třeba přečtete nějakou její povídku a navrhnete, co by měla zlepšit - či poradíte v jakémkoliv ohledu, co vás napadne. Má ráda dlouhé diskuze s lidmi, ale musí být alespoň trochu smysluplné, a pokud ovládáte český jazyk natolik, aby nemusela pět minut luštit zašifrovaný vzkaz, tak máte rozhodně palec nahoru. Chováte-li se slušně a nepíšete jen ve chvíli, kdy něco potřebujete, tak máte zlatého bludištáka a je téměř jasné, že si budete rozumět. Když ale řeč ochabne, tak se můžete chytit jednoho z vděčných témat - hudba, koně, psaní a knihy. Pokud vás něco z toho baví, zajímá, tak zřejmě nebude komunikace váznout. Ale jsou i případy, kdy tomu tak bohužel není…

Co Kaisu stoprocentně odradí?
Začneme hezky od začátku, abych se v tom neztratila. Z prvního dojmu by mělo být patrné, že vás do diskuze s ní někdo nenutí a nepíšete jen z toho důvodu, že něco potřebujete. Psychickou podporu samozřejmě v nejhorších chvílích udělá, ale na druhou stranu má také jiné věci na práci, než neustále řešit, že s vámi Pepíček nechce chodit a Anička se mu líbí více. Romantikou a zamilovanými řečmi si ji nezískáte, stejně tak jako povídáním naprosto o ničem - nenávidí bezcílné tlachání. Když si nestojíte za svým názorem, nerozjedete diskuzi a ten její jen odkýváte (řekněme, že se bavíte o náhledu na adopci dětí homosexuálními páry, ne hádku), tak bude všechno shledávat poněkud nudným, užvatlaným a diskuzi stočí jen tak, aby se vyřešilo jádro problému a šmitec. Také nemusíte mluvit jako dlaždič, vyjadřovat se příliš ohnivě a také nesrozumitelně. Stačí ukončit jednu myšlenku, protože i přes jistou inteligenci není všemohoucí a do hlavy nikomu z vás neuvidí. Nerada poslouchá řeči, které si má domyslet, a pak dostane vynadáno za špatný názor. A také začnete-li si stěžovat na někoho, koho má ráda. Pak si ji nepřejte.

Co má Kaisa ráda?
Velmi obsáhlé téma, které se ale muselo zařadit, aby se to všechno alespoň nepatrně ukončilo smysluplným závěrem. Miluje kulturu a umění - koncerty, filmy, hudba, knihy, obrazy… Nemůže se nabažit toho pocitu, že lidstvo není jen banda ovcí, co se na povel otočí, ale také umí něco vytvořit. Vede u ní rozhodně originalita a neotřelost nápadů, nemá ráda kopírování (paradoxem je, že píše FanFiction na Twilight, což se za používaní cizího nápadu vlastně dá považovat), ale proti inspiraci hlubokou myšlenkou nic nenamítá. Z hudby má poněkud zvrácený vkus na normální lidi jejího věku, ale ne všichni jsme zbláznění fanoušci JB a 1D, tudíž pochopení pro to by se našlo, inu konkrétněji se tedy jedná o metal (všechny možné druhy - lovemetal, ghotic metal, black metal), rock a punk, jmenovitě třeba Nightwish, HIM, Nickelback, Thirty Seconds To Mars, Simple Plan, Skillet, Rammstein, Bon Jovi, Kabáti, ale poslechne si i něco známějšího a obvyklejšího. Filmy upřednostňuje podle četby - nerada si kazí dojem z literárního díla nějakou nepovedenou patlaninou, kdy se z naprosto dokonalého a působivého dystopického románu stala americká sladká komedie, ale třeba takové Hunger Games, War Horse, Underworld, SAW, Resident Evil, Woman in Black, Ginger Snaps, The DaVinchi Code jí vyhovují. Ze seriálu poté Game of Thrones, Teen Wolf a Being Human. A poté knihy! Tohle téma by bylo na neskutečně dlouho, nedivila bych se, kdyby zaplnilo zbytek prázdných stránek a rozebralo se do nepodstatných detailů, protože Kaisa kdyby mohla, tak celý den stráví nad dobrou knihou (klidně i tou špatnou, naštěstí povinnosti velí jinak), zhodnotí ji, přečte a prožívá celý příběh s hrdiny. Bývala kdysi nenáročný čtenář, ale pak přišel obrovský milník v jejím životě - Píseň ohně a ledu - a ona od té doby knihy hodnotí daleko přísnějším okem a už pozná, co se lidem líbit bude a nebude. Kromě tedy této milované série nepohrdne rozhodně žádným fantasy, pořádnou upířinou a historickým románem. Za zmínku stojí spíše autoři, protože knih je spoustu, ale myslím, že zasvěcení poznají - Gerald Durell, George R. R. Martin, Kai Meyer, Johannes Mario Simmel, Suzanne Collins, Stephen King. Ale je toho mnohem a mnohem více.

Kdo stvořil Kaisu?
Všechny tyhle řádky musí někdo psát, ale sny a ambice to nejsou, někdo se musí stát prostředníkem mezi nimi a počítačem, ostrým a kovovým strojem, který jen a jen všechno boří - lidé se na něj tak upínají a svět pro ně přestává existovat. Ale kdo se snaží pomoci realizaci čehosi nepochybně pochybného? Je to děvče, většinu z vás to nepřekvapí, jelikož sklony k tvoření stejného pohlaví máme všichni. Tohle děvče nemělo zrovna jednoduché vztahy s ostatními, ale pak se v jeho životě objevil milník, který naprosto změnil jeho vnímání světa a donutil se ji trochu přetransformovat v cosi jiného, trochu odlišnějšího člověka než většina z vás. Toto stvoření obývá naši planetu zemi již 15 let, nyní se stalo trestně odpovědné za své činy, žije v severních Čechách a většinu své pozornosti upírá k malému pejskovi, tvarování Kaisy a studiu, avšak nebylo by nic divného ji potkat někdy v sedle mohutného černého hannoverského koníka, jak se poněkud marně pokouší překonávat překážky - skákání se vždy dost bála. Také se poměrně často věnuje četbě, probíráním knihovny a zlepšování svých spisovatelských schopností za pomoci hudby a dobrých rad. Dělá také spoustu jiných věcí, ale ty nepokládá za tak podstatné, aby je někdo musel řešit - badminton, hra na kytaru a turistika přeci jenom nezaujmou tolik.

Jaký je rozdíl mezi Kaisou a její stvořitelkou?
Velmi podstatný - jedna z nich obývá reálný svět, věnuje se čistě světským věcem a nenechává se zlákat pozlátkem slibů, povahově jsou jako černá a bílá a vlastně toho mají jen pramálo společného. Kaisa přichází a odchází, jak se jí zachce, autorka má přesně dané časy, kdy ji někdo očekává a potřebuje a nikdo jí nikdy neodpustí její nerozvážnost tak rychle, jak je tomu u jejího výtvoru - také zasazuje hlubší rány a o to hůře je poté snáší na sobě, nezapomíná staré křivdy a jedná s ostatními velmi opatrně, zatímco to nepovedené děťátko to sice zaobalí, ale vždy vám řekne přímo pravdu, dokáže zapomenout na hádky a zpytovat své svědomí, omlouvat se, protože ho nikdo nevidí, není to pro něj pokoření. Také tvůrce má poněkud dlouhodobější plány do budoucnosti, třeba jednou by se chtěl odstěhovat do Kanady a strávit spokojený život jako patolog ve Vancouveru, pořídit si nějakého koníka a hlavně nemít děti. Kaisa v tomhle ohledu vyniká svou obrovskou naivitou, kdy by ze všeho nejraději prodala tolik výtisků jako J. K. Rowling a stala se celosvětově uznávaným autorem fantasy knih (přiznejme si, na takovou Píseň ohně a ledu asi těžko dosáhneme jen planým povídáním). Neplánuje příliš do budoucnosti, jelikož čeká, co si pro ni osud připraví sám. Obě dvě možná sdílí jedno tělo a mysl, ale ve výsledku by se spolu jen a jen pohádali. Jak jedna část mysli může stavět na ničem a druhá na pevných základech? Kdo ví…

Kde Kaisu kontaktovat?
facebook - Kaisa FireFairy
skype - na vyžádání s důvodem
blog - na požádání
e-mail - ff-kaisa@centrum.cz

Pár šokujících faktů o Kaise:
  1. V životě nepřečetla jediný díl Harryho Pottera, autorčin styl se jí zdá nečtivý, nedokoukala filmy, a když zkouší psát FF (FanFiction) na něj, tak si fakty většinou vymýšlí.
  2. Jako mladší milovala celou sérii Diabla (Gabi Adams) a za nejlepší knihu považovala Hříbě jménem Naděje (edice Plnokrevník - Joanna Campbell).
  3. Nemůže vystát romány o koních, kdy se hlavní hrdinka vždycky prudce zamiluje, jezdí na koni a její příběh by dokázala odvyprávět i bez knihy. A nečte dívčí romány
  4. Občas se jí stane, že tak v polovině knihy ví přesný sled následujících událostí, ale stejně ji nikdy neodloží.
  5. Ze všeho nejvíce si cení knihy Malý bílý koníček, která jí v paměti utkvěla do dnešních dob.
  6. Nikdy nedopsala žádnou kapitolovou povídku do konce (a neví, jestli se jí to někdy povede).
  7. Shledává se v morbidní poezii.
  8. Miluje cizí jazyky - učí se německy, anglicky, rusky a plánuje ještě finštinu a francouzštinu.

Máte nějakou otázku? Neváhejte a zeptejte se! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 13. října 2013 v 12:38 | Reagovat

Ta dvojka, četla jsem jednu knihy ze série Diabla, a je dokonalá! Další věc také je Hříbě jménem Naděje - opět nádhera! :D
Páni, tolik jazyků? :O Já se učím anglicky a rusky a to mi prozatím stačí. :D A... neuraž se, ale němčina se mi nelíbí. :D

2 Kaisa Kaisa | E-mail | Web | 13. října 2013 v 13:23 | Reagovat

[1]: Mě taky ne, němčina není moc hezký jazyk, abych pravdu řekla, ale co se dá dělat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama