Recenze - Říše temnot: Tajemství upírů

13. října 2013 v 12:47 | Clara Black |  Recenze knih
Říše temnot: Tajemství upírů

Autor: L.J. Smith

Série: Říše temnot

Díl: 1.

Počet stran: 240

Nakladatelství: Fragment

Rok: 2012

Anotace: Šestnáctileté Poppy zbývá pár týdnů života. Trpí rakovinou slinivky a není šance na vyléčení. Její dlouholetý přítel James jí nabídne řešení. Tím však poruší přísné zákony Říše temnot a teď ho čeká trest za vyzrazení tajemství a za lásku k člověku. Bude mít Poppy dostatek odvahy, aby se dobrovolně stala upírem? Podaří se jim společně uniknout před nejhorším trestem?

Skoro každý zná L.J. Smith - a její sérii Upíří deníky. Někteří z nás znají i její další dvě série - Tajný kruh a Temné vize. No a pak tu máme Říši temnot, u které se právě teď zastavíme.

Samotný název série zní podle mě krásně tajemně a možná až temně, což se mi samozřejmě líbí. Z čiré zvědavosti jsem tedy sáhla pro první díl tého série.
Obálka se mi moc líbí - je taková originální a zajímavá - a možná i to byl jeden z důvodů, proč mě tahle kniha zaujala. Horší to pak bylo se samotným obsahem.

Poppy, hlavní hrdinka během léta zjistí, že má rakovinu. Umírá, nikdo pro ni už nemůže nic udělat - lékaři mohou maximálně zkusit ztišit bolesti, nic víc. A tímhle všechno začíná. Její kamarád James, do kterého je Poppy zamilovaná, a který je shodou okolností upírem, který je do ní zamilovaný, se snaží najít způsob, jak Poppy zachránit.

Poppy. Omluvte mě, ale to je vážně hrozné jméno. Komu se tohle může líbit? Poppy jako jméno pro dívku, která je zamilovaná do upíra? Ne. Poppy by se maximálně hodilo jako jméno pro psa nebo kočku, ale rozhodně ne pro lidskou dívku. Ale nejsme tu, abych tu probírala jméno hlavní hrdinky.
Moc se mi líbil samotný námět - dívka, která zjistí, že má rakovinu a umírá, je zamilovaná do upíra, který její lásku opětuje a snaží se najít způsob, jak ji zachránit před smrtí. To zní vážně pěkně. Ale tady nám nastává další háček. Námět je podle mě více, než pěkný, ale autorka to tak buď neviděla, nebo šíleně pospíchala. Děj byl poměrně kostrbatý a chvílemi jsem měla pocit, že se autorka ani nesnaží čtenáře zaujmout. Asi vážně pospíchala, protože je to velice ''odfláknuté'' a děj je nedotažený.

K postavám - L.J. Smith je v oboru ''upířích knih'' poměrně známá, řekla bych, ale ani v postavách podle mě nazabodovala. Reakce na to, že upíři opravdu existují - nebyla v knize příliš přiměřená. Ano, když se James Poppy svěřil s tím, že je upírem, tak to byla přiměřená reakce. Ale reakce Poppyina bratra přiměřená vůbec nebyla. Co byste dělali vy, kdybyste zjistili, že jste v blízkosti skutečného upíra, který vás nemá zrovna v lásce?


Moje hodnocení:

6/10

Kniha to není úplně špatná, ale jak jsem psala - autorka si s ní pravděpodobně moc práce nedala. Ale námět to je opravdu dobrý. Proto dávám šest z deseti.


Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment. Knihu najdete ZDE.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skerry Skerry | 13. října 2013 v 13:46 | Reagovat

Já moc spisovatelku nemusím, moc se mi nelíbil styl psaní.
Žádná série mně nějak nezaujala.

2 Clara Black Clara Black | Web | 13. října 2013 v 14:14 | Reagovat

[1]: Temné vize nebo Tajný kruh - to bylo docela dobrý, ale tohle... nebudu radši komentovat, protože jsem všechno psala v recenzi :D No a Upíří deníky - to je nekonečná záležitost :D

3 Skerry Skerry | 13. října 2013 v 14:28 | Reagovat

Já prostě nemám tu spisovatelku ráda. :D
Jaksi mi nepadla dobře do oka. (TVD přímo nenávidím) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama