Recenze - Pod kupolí

11. listopadu 2013 v 5:00 | Clara Black |  Recenze knih
Pod kupolí

Autor: Stephen King

Série: x

Díl: x

Počet stran: 944

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok: 2010

Anotace: Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou - v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.

Ach. Na tuhle knihu jsem se těšila přes rok a už její anotace mě uchvátila - námět je jednoduše božský a autorem je samotný Mistr hororu, pan K - to už je pro mě téměř záruka nejvyšší kvality.
Problém je v tom, že jsem měla trochu špatný odhad.


Kniha se odehrává v menším městečku, které nese název Chester's Mill - na které se v jednom okamžiku snese neviditelná bariéra. Je neproniknutelná, neviditelná - a co hůř, i nebezpečná. Odřízla celé městečko od světa a místní obyvatelé se budou muset vypořádat nejen se znečištěním, nedostatkem potravin, smrtí blízkých, nejistotou a strachem, ale také sami se sebou, protože jsou mezi nimi tací, kteří mají hodně co skrývat. Samotné městečko Chester's Mill totiž není tak nevinné a čisté, jak si možná někdo může myslet. Já říkám, že je město takové, jaké je podle toho, jací lidé v něm žijí. A v Millu žije spousta lidí, kteří... mají tajemství, která by nikdy neměla vyjít na povrch.


Je to klasický Kingovský horor, takže můžeme očekávat nádherné scény, kdy se nám bude zatajovat dech, jak si s námi Mistr K bude hrát. Ano, námět a situace doslova vybízí k tomu, aby si autor pohrával s hororovými prvky, ale to nás myslím vůbec nepřekvapuje, protože je King Mistrem hororu. Ale že bych Pod kupolí vyloženě mohla srovnávat s Všechno je definitivní nebo Černočerná tma, to zase ne. Já osobně mám raději Kinga jako povídkáře, a i možná proto se k tomuto přikláním.


V opačné straně se ale nesetkáváme jen s scénami, kdy se slabším náturám možná bude chtít zvracet (no kdo by nechtěl, aby vedle něj spadla usmažená lidská noha? Mňam! Nepřipomíná vám to něco...?) ale setkáváme se i se situacemi, které jsou poměrně smutné, nebo naopak i vtipné. Ale to všechno záleží na tom, jestli dokážete přijít na chuť Mistrově humoru. A vlastně celkově musí člověk přijít na chuť jeho stylu psaní. Buď máte Kinga rádi (jako já), nebo ho rádi nemáte, tečka. King má zcela osobitý styl psaní je to skvělý vypravěč, ale některé jeho... no Kingovky zkrátka nejsou pro každého. Někomu zkrátka jeho styl nemusí vyhovovat.


Musím se také přiznat, že mě King tak trochu zklamal. Barbie byl ze začátku opravdu úžasnou postavou, ale později jsem měla pocit, že ztrácí to kouzlo, které z něj dělá postavu téměř reálnou. To samé bych mohla říct o Julii.


Mile mě však překvapila postava Velkého Jima - Jima Rennieho. Tedy, už jsem sledovala seriál, který je podle této knihy natočený, takže jsem už měla nějaké oblíbence, ale vážně jsem netušila, že si nakonec oblíbím právě Velkého Jima. King zde Velkého Jima dokonale vykresluje - a jeho specifický charakter je zkrátka téměř jako klenot. Těžko byste hledali někoho tak dokonalého a úžasně prohnaného, jako je Velký Jim, to mi věřte ;) Oproti tomu jeho syn Junior, byl pro mě trochu matoucí. Ano, Junior byl takovým zvláštním charakterem, který jsem ze začátku nedokázala pochopit a tak trochu mu přijít na chuť, ale nakonec moje srdce získal několika velice chladnokrevnými vraždami a velice morbidní scénkou s mrtvolami. Tomu tedy říkám body navíc, protože se v téhle knize objevují chvíle, kdy vážně přemýšlíte nad tím, jaké by to bylo, kdyby se vám něco takového stalo. Fungovalo by vaše město? Vraždilo by se? Hladověli byste? Tyhle otázky ve mě hlodaly jako drobné krysy hlodající odhozený sýr.


Začátek knihy byl vyloženě kouzelný - nebo taky epický (jak by řekl Nogard) ale zbytek knihy už se mi takový nezdál. Ano, bývaly chvíle, které byly opravdu úžasné, ale... no já nevím. Možná jsem očekávala, že si King trochu více se vším pohraje, když má takový obrovský prostor a spoustu možností, které mu námět povoluje.


Moje hodnocení:
10/10Ach, pokud si někdo myslel, že bude horší hodnocení, tak to vysvětlím. Původně jsem chtěla dát 8, ale znovu jsem si to přehodnotila. Tady máte seznam kladů a záporů téhle knihy:

Zápory:

- Autor si mohl víc pohrát nejen s charaktery postav, ale i s prostředím
- Některé postavy vypadají velice nerealisticky a někdy až nudně
- Místy trochu chaotický děj
- Nevyužitý prostor a možnosti, které námět nabízí

Klady:

+ Úžasný námět
+ Dokonale vystižená postava Jima Rennieho
+ Místy lehce morbidní scénky, oživující děj
+ Děj je sice místy trochu chaotický, ale rozhodně je velice napínavý
+ Autor nechává od začátku svým čtenářům prostor pro odhad rozuzlení zápletky, prostor pro fantasii
+ Specifický ''Kingovský'' humor
+ Klasické hororové scény
+ Částečné narážky na jiná Kingova díla (příkladem nám může být Juniorova úvaha nad věznicí Shawshank)
+ Barbie


Snad ani nemusím říkat, že jsem se tedy přiklonila k desítce! ;) Možná jsem našla nějaké ty věci, které by se daly zlepšit, ale kniha má rozhodně víc kladů, než záporů. Také se mi docela líbila Kingova narážka na S. Meyer nebo N. Roberts - a to ve velice zajímavé situaci, kde figurují policisté... :D
Zkrátka... sečteno a podtrženo - Pod kupolí je jen dalším důkazem toho, jak Stephen King obohacuje náš svět úžasnými knižními díly. Co bychom si bez něj počali... no řekněte, co? :)


Takže buďte hodní a pokud se vám naskytne možnost, tak si Pod kupolí přečtěte :) Jinak - ty gify... na většině z nich je Barbie, pak tu máme ještě Velkého Jima, Angie, Juliu a další postavy, které v Pod kupolí figurují. Nutno však podotknout, že jsou krapet jiní, než jejich originální knižní předchůdci, protože jsou to gify ze seriálu, který se od knihy velice liší :)

Také mě teď napadá jedna otázka.
Co byste dělali, kdybyste se octli pod kupolí?


Knihu najdete zde.

(Pokud jste do téhle chvíle nevěděli, co si přát pod stromeček, tak si pořiďte Pod kupolí! :) )
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Berry Lettyen's Berry Lettyen's | Web | 11. listopadu 2013 v 15:25 | Reagovat

Panečku! Super recenze! :D :D Ta kniha vypadá hodně dobře, před nedávnem jsem totiž chtěla začít sledovat seriál, ale bohužel mi nešel spustit :( ale i tak bych si konečně měla nějakýho toho Kinga přečíst :D

2 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 11. listopadu 2013 v 17:35 | Reagovat

Huja huja hou!! :-D Tak tohle vypadá skvěle!! :-D
Ale ještě kdyby jsme to měli v knihovně -_-'

3 Rea Moonlight Rea Moonlight | E-mail | Web | 11. listopadu 2013 v 18:15 | Reagovat

Bože tá krava je nechutná xD Ale inak to znie zaujímavo :D

4 Clara Black Clara Black | Web | 11. listopadu 2013 v 20:43 | Reagovat

[1]: Páni, díky :D Na seroš se mrni nejlíp na uložto, stáhni si to a mrkni na to :D

[2]: Hezky řečeno :-D u nás tuhle krásku v knihovně měli O:)

[3]: V seriálu je scénka s krávou, v knize je svišť nebo nějaké jiné malé zvířátko, už si nejsem jistá. Co by ti bylo milejší? :D Kravička nebo něco malýho? :-D

5 Zoey Zoey | Web | 13. listopadu 2013 v 14:34 | Reagovat

Sleduju seriál :) Knihu bych si taky chtěla přečíst, ovšem nemám ráda horory a bruťáky (stačí to sledovat :D) V tom seriálu mě ta kráva totálně dostala :)

6 Zuza Zuza | Web | 24. února 2014 v 19:47 | Reagovat

Mně se převelice líbila, ale začínám mít pocit, že Kingova díla přijímám až moc nekriticky :D
A jsem ráda, že i seriál mě mile překvapil. A fakt miluju když někdo ohledně této knihy říká, že King ukradl nápad ze Simpsonových ve filmu -.-

7 Kory Kory | Web | 16. března 2016 v 12:53 | Reagovat

Já jsem to začala číst v podstatě kvůli postavě Juniora ze seriálu, ikdyž jsem ze seriálu viděla tak 3 díly. A... nešlo to. Prostě... když mě to už an začátku moc nebavilo a dělalo se mi u toho zle (nedělalo se mi zle z takových těch věcí, ze kterých se mi mělo dělat zle-ikdyž-to taky, ale prostě ta atmosféra, a jak toho Juniora furt bolela ta hlava a tak...), tak mě vážně nelákala vidina celý tý bichle, co jsem měla ještě před sebou, tak jsem s tím sekla. To už se mi stalo asi u 3 jeho knížek. Jediný, co jsem od něj byla schopná přečíst, byl Dlouhý pochod. Ale ten byl skvělej :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama