Recenze - Carrie

2. prosince 2013 v 1:39 | Clara Black |  Recenze knih
Carrie

Autor: Stephen King

Série: x

Díl: x

Počet stran: 174

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok: 2013

Anotace: Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...
Carrie je prvotinou velice známého a úspěšného spisovatele
Stephena Kinga, kterého někteří z nás znají i pod
pseudonymem Richard Bachman, pod kterým vydal
svou knihu Dlouhý pochod. Stephen King se většině lidí
vryje do paměti jako ''Mistr hororu'' - ale jedná se také
o výborného vypravěče a povídkáře. King je výborný spisovatel
s osobitým stylem, kterému buď propadnete, nebo ne - tak to
zkrátka je. Ale jeho příznivci si vždy přijdou na své, o tom už
něco vím. Carrie je, jak už jsem zmiňovala, Kingovou prvotinou.
Samotný King tvrdí, že mu k srdci příliš nepřirostla, ale podle mě
se jedná o jeden z jeho nejlepších kousků. Carrie, Žhářka a Holčička,
která měla ráda Toma Gordona - to jsou Kingovy kousky, které
podle mne vynikají především díky Kingově dokonalé schopnosti
čtenáři přiblížit situaci, vtáhnout ho do děje. Všechna tato díla
mají společnou jednu věc - ať už chceme, nebo ne, tak jsou
poměrně emotivní, když nad tím trochu zauvažujeme. King totiž nedokáže jen nahnat hrůzu, nebo přimět naši kůži téměř zmrznout, abychom se přiblížili co nejvíce tomu sladkému pocitu strachu, který spousta čtenářů vyhledává - King dokáže také rozesmát, a v případě Carrie a čtenáře jako jsem já - také rozplakat.


Děj: Carrie žije sama se svou fanatickou matkou, ve škole zažívá peklo - je terčem posměchu, každý si z ní utahuje. Pro své vrstevníky není ničím jiným než, ''tou náboženskou buchtou, co vyhlašuje, že všichni shoří v pekle, jen ona a její matka ne'' a taky ''prasetem'' - lidé ji nevnímají jako člověka z masa a kostí, lidskou bytost, která by měla city. Ale Carrie city samozřejmě má, a nejen to.
Ke Carriině neštěstí není ani její život doma o nic moc klidnější, než ten ve škole. Její matka ji neustále připomíná to, že nesmí hřešit, a když už se tak stane, tak ji dost surově trestá - a zavírá ji do komory, kde ji nechává i několik hodin, jen proto, aby se modlila a přijala trest za své hříchy.
Avšak Carrie není jen obyčejné děvče, které není bůh ví jak obdařené krásou, štěstím a přáteli. Vzhled a společenská situace není všechno. Na té dívce, je totiž něco velice zvláštního, možná až žalostně. Carrie totiž ovládá telekinezi - dokáže ovládat věci s použitím pohé myšlenky. Stačí myšlenka a dokáže zvednout knihu do vzduchu, aniž by se jí dotkla.
Carrie je pozvána na ples nejhezčím klukem ze školy - Tommym, kterého o to požádala jeho přítelkyně Sue, kterou trápilo svědomí kvůli tomu, že se Carrie posmívala ve sprchách stejně jako většina ostatních děvčat.
Carrie tedy jde s Tommym na ples, ale netuší, co ji tam čeká...


Celá kniha je napsaná stylem, který je pro Stephena Kinga poměrně typický, můžeme se s ním setkat v dalších jeho knihách. Je to způsob, kterým King (vědomě, možná i nevědomě) přiostřuje situaci a lépe vykresluje děj - dokonale takhle popisuje pocity hlavních postav, což je pro čtenáře (podle mého názoru) poměrně velký klad.
Zároveň však musím podotknout, že se v knize prolíná samotný děj s útržky článků o telekinezi, či svěděctvími těch, kteří se podíleli na následném vyšetřování toho, co se vlastně událo. Ne každému tohle sedne, někdo se poté ztrácí nebo ho čtení nebaví, což není úplně nejlepší, ale někomu to zase může přijít zajímavé, vidět to z více jak jednoho úhlu pohledu.

Carrie byla tuším druhou knihou, kterou jsem od Stephena Kinga četla a byla jsem z ní nadšená. Sice se poměrně dost lišila od knihy, kterou jsem od S. Kinga četla jako první (tou knihou byla Černočerná tma) ale na téhle knize bylo něco opravdu zvláštního. A nebyl to jen fakt, že je ta kniha vlastně starší než já - byl to ten příběh, který ta kniha obsahuje. Dost mě to zasáhlo, Carriin osud mě při čtení trápil - prožívala jsem s ní ty těžké chvíle a byla jsem šťastná, když byla Carrie šťastná - jako bych byla součástí celého toho děje.

Mimo jiné byla Carrie již třikrát zfilmována, obrázky, které vidíte jsou ze třetího filmu, který je dokonce letošní novinkou. Úplně první film, který byl natočen podle knižní předlohy Carrie - byl natočen v roce 1976, druhý pak v roce 2002 a poslední v roce 2013, tedy letos, jak už jsem zmiňovala. V původním filmu z roku 1976 si Carrie zahrála Sissy Spacek, v nejnovějším filmu - letošním - si Carrie zahrála Chloe Grace Moretz.
Moje hodnocení:

10/10


Já osobně Carrie považuji za jeden z nejlepších kousků od Stephena Kinga, a i mezi ostatními knihami všeho druhu je u mě Carrie na těch nejvyšších příčkách, protože je to vážně úžasný příběh, který doporučuji každému.


Knihu najdete zde.


Přidávám vám trailer na film, letošní verzi:
Trailer na verzi z roku 1976 najdete ZDE.
Trailer na verzi z roku 2002 najdete ZDE.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Berry Lettyen's Berry Lettyen's | Web | 2. prosince 2013 v 14:37 | Reagovat

Já si ji prostě musím sehnat a přečíííst! :D :D :D A která verze filmu je podle tebe nejlepší? :-) Mě se hodně líbí ta z 2013, ale to je asi těmi efekty a větší kvalitou obrazu :D

2 Saruu. Saruu. | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 16:59 | Reagovat

Je, ty už si to přečetla? :D Vypadá to fakt dobře, no. :D ;)

3 Clara Black Clara Black | Web | 2. prosince 2013 v 18:18 | Reagovat

[1]: Mě osobně se asi nejvíc líbí ta úplně původní verze, protože se mi zdá ke Carrie nejpřirozenější :) Mám ráda i tu nejnovější, protože tam zase vypadá dost přirozeně Margaret, ale... Carrie se zase sobě vůbec nepodobá :-D je to šíleně složitá záležitost :D Ale samozřejmě, poslední díl je na efekty nejlepší :D

[2]: Áno, už jsem to přečetla :D

4 Xanya Xanya | Web | 3. prosince 2013 v 16:33 | Reagovat

Tak to si chci přečíst už nějakou dobu a film bych taky chtěla vidět. :D

5 Kate Kate | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 18:20 | Reagovat

Myslím, že tohle bude jedna z knížek, které si odnesu, až půjdu do knihovny. ;)

6 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 17:14 | Reagovat

Abych pravdu řekla, trochu jsem se obávala toho, že je to prvotina, a že to nemusí být tak dobré jako jiné Kingiovy knížky, které miluju. Carrie je ale vynikající a příběh jsem hltala jedním dechem. Pořád a pořád jsem si říkala, že to musí dopadnout dobře, a konec mě prostě zasáhl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama