Knižní mlsání /1

8. ledna 2014 v 5:00 | Clara Black |  Knižní mlsání
Nový projekt, který mě baví psát, tak snad vás bude bavit jej číst... O:)

KDYBY JSTE SE CHTĚLI ZAPOJIT, NAPIŠTE MI TO DO KOMENTÁŘŮ, RÁDA SI VAŠE PŘÍSPĚVKY K TOMUTO PROJEKTU BUDU ČÍST :)


Asi se ptáte, co to ta Černá příšerka zase vymyslela? O co tu půjde? Tak já vám to objasním. Knižní mlsání je projekt, kdy vás budu krmit úryvky z knih a budu se vás snažit ''namlsat'' abyste do knihy nakoukli :) Ale převážně půjde o ty úryvky :)
Na začátek jsem si vybrala svou novou nejmilovanější knihu (dělí se o první místo s Carrie) Velký Gatsby.


Název knihy: Velký Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald


Z rozpálených střech domů a z autodílen u silnice, kde v kuželech pouličních lamp stály nové červené benzinové pumpy, bylo cítit hluboké léto, a když jsem konečně dorazil domů na Západní Vejce, zaparkoval jsem auto pod přístřešek a šel jsem se ještě na chvíli posadit na dvůr na opuštěný válec na trávu. Vítr odletěl a po něm tu zůstala hlasitá, zářící noc s křídly tlukoucími ve stromech a s neodbytným duněním varhan, jak mohutný dech země nadouval žáby životem. Měsíčním světlem proběhla silueta kočky, a když jsem otočil hlavu, abych se za ní podíval, uviděl jsem, že nejsem sám - nějakých padesát stop ode mě vystoupila ze stínu sousedního domu osamnělá postava, zastavila se s rukama v kapsách a zahleděla se na oblohu pokrytou stříbrnou drtí hvězd. Něco v jeho nedbalých pohybech a v om, jak stál pevně rozkročený na trávníku, napovíalo, že je to sám Gatsby, který si vyšel ven, aby zjisti, jaká část našeho domácího nebe mu patří.
Rozhodl jsem se, že na něj zavolám. Slečna Bakerová o něm mluvila při večeři a to by na seznámení stačilo. Nezavolal jsem ale, protože náhle dal na srozumněnou, že si vystačí sám - zvláštním pohybem roztáhl paže vstříct temné vodě, a i když byl ode mě daleko, byl bych přísahal, že se rozřásl. Bezděčně jsem se podíval k moři, ale nerozpoznal jsem nic než jediné zelené světélko, drobounké a vzdálené, keré asi značovalo konec přístavu. Když jsem se otočil zpět k Gatsbymu, už tam nebyl a já zůstal v neklidné temné noci znovu sám.


Proč jsem si vybrala právě tuhle knihu?


Protože si myslím, že by si ji měl přečíst každý, povinně. Mě osobně tahle kniha nadchla a myslím si, že by bylo hezké se o svoje nadšení podělit, proto se s vámi právě dělím. Navíc pro ty, kteří si nejsou jistí tím, jestli do knihy nahlédnout, je tu film, který je absolutně úžasný, což není asi žádným velkým pěkvapením - protože je podle dokonalé knihy a Gatsbyho si střihl jistý frajer, který se na něj podle mě dokonale hodí.
A myslím si, že toho frajera, co Gatsbyho hraje snad všichni známe... nebo ne? :)

A proč právě úryvek, který jste si nahoře mohli přečíst? Myslím si, že tohle pochopí snad jen ten, který knihu četl, nebo viděl film, ale připadá mi, že ta část s tím zeleným světlem je jednoduše tou, kterou bych vám tuhle knihu chtěla představit, pokud už ji neznáte. Mě osobně zprvu nedávala smysl, ale později získala tak jasný smysl, až mě z toho štípaly oči. /není to myšleno zle, jen jsem uronila pár slz/ Velký Gatsby si prostě přečtěte, nebo se podívejte na film, jestli máte tu možnost. Protože to, co zeleným světlem začíná, je jen malý zlomek téhle zářivé legendy, kterou jsem si zamilovala po prvních několika stranách čtení - a film mě naprosto okouzlil během prvních několika scén, obojí je zkrátka dokonalé.
Gatsby je tajemný, nebo na mě alespoň dělal takový dojem (v prvních chvílích určitě). Ale později se z něj vyklube nechutně bohatý chlapík se životem, který by mu mohl každý závidět - ale Gatsby není takový, jaký se zdá být. Je úplně jiný... A to, po čem touží není rozhodně žádné bohatství, ani peníze... a víc vám toho neprozradím, protože bych spoilerovala. Hlavním hrdinou, který celý příběh vypráví je Nick, který se stane Gatsbyho sousedem, jak jste asi (možná) vypozorovali z úryvku. A ani Nick není úplně takový, jaký se zprvu zdál. Každopádně... i Nicka jsem si zamilovala. Nejen pro jeho božskou povahu, ale pro jeho osobité kouzlo - a hlavně pro jeho chování, což konec konců také pochopíte tím, že se na Gatsbyho mrknete nebo si ho přečtete... a víc už vážně neřeknu. Snad jen... Velký Gatsby je můj nový výraz pro něco úžasného, co byste měli vidět nebo si přečíst! :)


Shrnuto, sečteno, podtrženo a jasně zvýrazněno: Prostě si jej přečtěte nebo se na to podívejte, v hodnocení (kdybych to měla hodnotit) by Gatsby dostal jasných 11/10, tak na co ještě čekáte? ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 8. ledna 2014 v 15:39 | Reagovat

Byly jsme na tom se školou, a je to super. :) Jen... Já nevím, ale kniha mě moc neláká.

2 Lucy Lucy | E-mail | Web | 8. ledna 2014 v 16:36 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale máme ji doma, tak možná na ni někdy sáhnu :)

3 Lilly Lilly | Web | 8. ledna 2014 v 17:19 | Reagovat

Keď prečítam všetko, čo mám rozčítané a v pláne skôr, určite si to nájdem v knižnici...snáď to tam bude, v takom malom meste je ťažké niekedy nájsť dobré knihy, musím ich zvyčajne kupovať cez internet alebo vo vedľajšom meste...ale určite to nejak zoženiem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama