Recenze - Zoufalství

29. března 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Upíří deníky: Zoufalství

Autor/ka: Lisa Jane Smith

Série: Upíří deníky

Díl: 10.

Počet stran: 310

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2012

Anotace: Stefan a Elena se vydávají zachránit svou kamarádku Bonnii do Temné dimenze. V městečku zanechávají Matta, Meredith a paní Flowersovou, aby jej chránili před nebezpečnými silami, které se ho zmocňují čím dál více. Děti jedno po druhém podléhají malachům. Ale Matt a Meredith brzy pochopí, že zdroj zla je mnohem hrozivější - a mnohem bližší - než si mysleli…

Děj: Temné síly dál ovládají celé městečko Fell's Church, ale to není jediný problém, který právě Elena, Stefan a jejich přátelé mají. Damon s Bonnie zmizeli v Temné dimezni a Elena se Stefanem se je vydávají hledat. Temná dimenze je místem, které rozhodně není vhodné k ''obyčejnému výletu'' a už vůbec ne pro Bonnie. Navíc musejí získat největší hvězdnou perlu, aby mohli zničit kitsune, kteří mají na svědomí teror ve Fell's Church.
Jak se Elena se Stefanem vydávají do Temné dimenze, ochrana města a boj proti temným silám v něm zůstávají na Meredith, Mattovi a paní Flowersové. Je ale stále víc posedlých a čas se krátí. S každou minutou se blíží Poslední půlnoc a naděje na záchranu pomalu mizí...

Postavy: Zdá se mi zbytečné se k nim vyjadřovat v každé recenzi, když jsou tu vesměs stále ty samé postavy. Jednoduše řečeno, opravdu nemám chuť znovu psát to, co jsem psala v recenzi na předchozí díl, takže vám to jen zkopíruji: Elena připomíná známou hrdinku Mary Sue, o té radši ani nebudu. Stefan - toho jsem nikdy neměla ráda, Meredith jsem si celkem oblíbila, je to sympatická a odvážná dívka, která se jen tak něčeho nezalekne, ale není bezchybná a jako každý jiný člověk má svou slabinu. Komu bych se ale chtěla více věnovat je Bonnie a Damon. Tyhle dva mám opravdu ráda. Bonnie je taková prostá dívka, někdy mi přijde otravná a naivní, ale je to úžasná postava. To samé můžu říct o Damonovi, ale ten mě časem trochu zklamal. Když jsem se s ním v téhle sérii setkala poprvé, tak byl děsivý, ten zlý upír - ale později dost vyměkne, řekla bych. Stále ale platí, že jsou tihle dva - Bonnie a Damon - snad nejlepší postavy z celé knihy.

Můj názor: Tenhle díl mě velice mile překvapil. Byl o něco lepší než ty předchozí, moc se mi líbil dějem - a byl i čtivější, řekla bych. Nebo alespoň mě to tak tedy přišlo - skoro jako by se ta kniha četla lépe a rychleji, nevím. Každopádně je tohle jeden z těch ''lepších kousků série'' a tentokrát si podle mě autorka dala více práce, protože je to takové propracovanější, lepší. Tím nechci nějak označovat ostatní díly za špatné, to opravdu ne, ale tenhle díl je zkrátka o třídu výš, je lepší.
Co mě ale naprosto vyvedlo z míry byl konec. Nechci tu spoilerovat, ale ten konec mě opravdu... no ano, doslova šokoval. Těžko říct, jestli v dobrém, nebo ve zlém, ale byla jsem opravdu překvapená. Nečekala jsem to, abych pravdu řekla. S takovou možností jsem vážně, vážně, vážně nepočítala - autorka mi tím vzala slova.
Ale přeci jenom musím také zmínit jednu negativní věc. Elena je opravdu dokonalá, to není dobré. Věčně se nám tu objevuje jakási pomoc ''odněkud'' a autorka by už opravdu měla Eleně trochu přitopit pod kotlem. Copak to takhle jde, aby ze všeho tak hezky vyvázla? Ne, to opravdu ne. Ne, že bych jí přála neštěstí, ale je to divné, když jí všechno svým způsobem vychází a vždycky se najde nějaká tajemná záchrana, díky které je po všem zlém. To by asi chtělo trošku domyslet a příště se s tím trochu více zaobírat...


Moje hodnocení:

8,5/13
Za poskytnutí recezního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu najdete zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lory Lory | Web | 29. března 2014 v 18:57 | Reagovat

Knížku samozřejmě znám, ale nečetla jsem takže těžko posoudit... tvoje recenze je ale dobře napsaná :)

2 Angela Angela | Web | 30. března 2014 v 19:05 | Reagovat

Pěkná recenze. :) Knížku jsem nečetla, ale mám v plánu si Upíří deníky půjčovat knihovně. :)

3 Kate Kate | E-mail | Web | 30. března 2014 v 19:23 | Reagovat

Jak říkám, přestalo mě to bavit. :D

4 Lucienne Lucienne | E-mail | Web | 30. března 2014 v 20:51 | Reagovat

Říct, že mi konec vzal dech je poněkud slabé vyjádření :D Já měla štěstí, že mě neodvážela sanitka :D Souhlasím s tím, že tohle je jeden z nejlepších dílů série, taky je z mých nejoblíbenějších :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama