Recenze - Dýchání pod vodou

27. dubna 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Dýchání pod vodou

Autor/ka: Alex Flinn

Série: x

Díl: x

Počet stran: 213

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2013

Anotace:
Zdálo se, že má všechno, že je jedním z vyvolených.
Jmenuju se Nick. Jsem inteligentní, úspěšný, oblíbený a hlavně bohatý. Jsem prostě frajer. Lidé si myslí, jak snadný mám život. Až na jednu věc. Když jsem potkal Caitlin, myslel jsem, že se všechny moje problémy jednou provždy vyřeší. Caitlin měla všechno, co jsem kdy chtěl - byla krásná, talentovaná a milovala mě. Najednou se ale všechno změnilo. Ještě teď cítím na své kůži její doteky, ještě pořád před sebou vidím její úsměv.

Co je ale ochotný obětovat pro to, aby získal ztracenou lásku?

Děj: Nick je opravdovým příkladem kluka, který žije život nejlepším možným způsobem. Pochází z bohaté rodiny, do školy jezdí drahým autem, baví se s lidmi, kteří jsou oblíbení - a on sám je oblíbeným. Je jako jeden z největších frajerů, holky po něm pokukují a on by si mohl vybírat, protože ho lidé považují za skutečného frajera. Krom toho není vůbec hloupý a neúspěchy se mu vyhýbají. Nick je zkrátka úspěšný, pohledný, oblíbený, bohatý - sen téměř každé dívky ve škole. Ale pak potká Caitlin. Dívku, která nikdy nebyla oblíbená - byla to jen baculka, které si lidé buď nevšímali, nebo si z ní jen dělali legraci. Jenže se nedávno vrátila z odtučňovacího tábora, zhubla a stala se z ní opravdu krásná dívka, do které se Nick okamžitě a bezhlavě zamiluje. Nick Caitlin opravdu miluje, každá chvíle, kterou s ní stráví je mu drahá a Caitlin jeho city vřele opětuje. Je tu ale háček. Nic není tak dokonalé, jak to vypadá. Nickův otec je obyčejným hrubiánem, který Nicka dost často bije. To na Nickovi zanechává jistou temnou stopu, která se pomaličku začíná promítat do jeho vztahu s Caitlin, která o ničem do jisté doby netuší. Nick nejdřív Caitlin donutí opustit staré přátele, později ji začně dost kontrolovat, a to všechno se vyhrotí ve chvíli, kdy ji uhodí. Tím se všechno změní.

Teď Nick stojí před soudem, kam ho Caitlin a její matka dohnaly za to, co provedl. Přišel o všechny své přátele, má zničený život - lidé se na něj dívají skrz prsty, všichni jsou na straně Caitlin. A on už Caitlin nebude moct kontaktovat, nebude s ní moct mluvit, nebude se moct ani přiblížit ve škole - a to jen kvůli hloupému zákazu styku, který si Caitlin vybojovala. Ale proč? Byl to přeci ideální vztah a on ji miluje, stejně jako ona jeho. Nick se nehodlá Caitlin jen tak vzdát. A to i přes to, že ho soudkyně rozsudkem donutí docházet do skupiny pro lidi, kteří mají problémy ovládat vztek a projevovalo se u nich domácí násilí. A také si musí vést deník. Deník, kam má zapisovat všechno, co se stalo od té doby, co Caitlin poznal. Nickův svět se od samých základů změnil. Jediná věc se ale nezměnila - jeho láska ke Caitlin a odhodlání ji získat zpět.

Postavy: Vzhledem k tomu, že jsem nejdříve četla Hvězdu - která na Dýchání pod vodou volně navazuje, tak jsem věděla o co jde a předem jsem už znala postavy, které v celé knize vystupují. Bylo pro mě ale veliké překvapení, když jsem blíže poznala Nicka, jeho charakter mě opravdu překvapil. V Hvězdě je ústřední hrdinkou Caitlin, kdežto v Dýchání pod vodou Nick, takže máme skvělou možnost prohlédnout si obě strany - a Nick není takový, jak jsem si myslela. Je to zvláštní člověk, nemůžu říct, že jsem si ho nějak oblíbila - ale nějak mi přirostl k srdci. Takovým svým zvláštním způsobem. Na jednu stranu jsem ho neměla ráda, ale na druhou stranu jsem s ním soucítila. Chápala jsem ho. I přes to, co udělal.

Caitlin mi v téhle knize chvílemi připadala jako mrcha - promiňte, ale nemohu si pomoct - alespoň na mě tedy chvílemi dělala takový dojem. A to soudím dle jejího způsobu vystupování - ale když se na to podívám z druhé strany, tak to pro ni muselo být šíleně těžké. V Hvězdě jsem si ji moc oblíbila, je to neuvěřitelně sympatická postava, kterou si člověk snadno zamiluje, ale tady byla jiná. Je tu vidět změna oproti Hvězdě, Caitlin prošla opravu vývojem - a Nick také. Oba se v průběhu obou knih změnili, to je dobře, že je znát vývoj postav. Alex Flinn má opravdu talent.

Můj názor: Dýchání pod vodou je pěkná kniha, kterou bych doporučila číst komukoliv, kdo si chce odpočinout od různých fantasy, scifi, dystopií nebo hororů. Je to takové oddechové a místy velice vhodné k zamyšlení, protože vezmeme-li na váhu samotný námět, tak je to opravdu vhodné téma pro zamyšlení. Celá kniha je pěkně napsaná, děj je i přes to, že se díky Nickovým zápisům v deníku vracíme do minulosti, přehledný a plynulý - takže celkem nemám co vytknout za chybu. Zároveň ale musím podotknout, že je oproti Hvězdě, která na ni volně navazuje celkem slabší, ale... kniha je to pěkná, jak jsem psala. Taková klidnější, po které určitě sáhněte, pokud máte tenhle žánr rádi.


Moje hodnocení:

8/13


Hodnocení obálky:

3,5/5


Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji nakladatelství Moba.

Knihu si můžete pořídit zde. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 15:57 | Reagovat

Tak nějak dochází peníze no. :D

2 Adelaine Adelaine | Web | 27. dubna 2014 v 16:59 | Reagovat

Knížku asi číst nebudu. Ten popis mi přišel trochu zvláštní. Jako ne že bys to špatně napsala. Ale prostě on jí uhodí a pak pořád jak jí miluje. :D Nemyslím si, že mlátíš lidi, co miluješ, víš co, to jen tak k ději.

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 27. dubna 2014 v 20:37 | Reagovat

Vypadá to jako úžasná kniha. Podívám se po ni :-)

4 Violett Violett | Web | 27. dubna 2014 v 21:39 | Reagovat

Krásná recenze. O knize jsem už slyšela, jen tu byl háček.  V knihovně není a to mě dost štve. Moc bych si knihu chtěla přečíst, ale koupit si jí nemohu :D Ale až jí jednou objevím, tak si jí strčím pod paži a donesu si jí domů, v tom sem si jistá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama