Doktor spánek (RC)

26. května 2014 v 0:01 | Clara Black |  Recenze knih
Doktor Spánek

Autor/ka: Stephen King

Série: x

Díl: x

Počet stran: 456

Nakladatelství: Beta Dobrovský

Rok vydání: 2014

Anotace: Opět se setkáváme s psychicky poznamenaným Dannym a jeho matkou. Dan dospívá, vyrovnává se se starými démony a později vítězí i nad alkoholovou závislostí. Začne pracovat v hospicu, kde spolu s kocourem Azziem doprovází umírající lidi na jejich poslední cestě - státá se ''doktorem Spánkem''. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která zoufale potřebuje pomoc, a vstupuje do lítého sváru dobra a zla, v němž ze sebe bude muset vydat vše...

Stephen King se rozhodl potěšit všechny nadšené zvědavce, kteří četli jeho knihu Osvícení.
Copak se asi stalo později s malým Dannym poté, co se s matkou dostali z Overlooku?

Kniha Doktor Spánek (Doctor Sleep) na tuto otázku odpovídá velice čtivým způsobem.


Děj (může obsahovat SPOILERY na Osvícení): Malý Danny a jeho matka se dostali z Overlooku živí, ale zdá se, že se Overlook zkrátka nehodlá vzdát a neustále se za Dannym vrací. Jednou v noci se v jejich koupelně dokonce objeví ta mrtvá žena z pokoje číslo 217 - paní Masseyová. Odporný puch, rozkládající se maso, které už spíš připomíná jakýsi sliz, než tkáň - a následné škrábání nehtů mrtvoly na dveře, když je zavřel. Overlook s ním neskončil, dál ho pronásleduje.
Danny vzbudí matku a řekne jí, aby nechodila do koupelny - následující den však na Wendyino přání přijíždí Dick Halloran, který si s Overlookem také zažil své - a naučí Dannyho, jak se zbavit démonů, kteří se za ním plíží z Overlooku.

Starší Danny - tedy, již dospělý Dan propadl alkoholu a život s ním pěkně cloumá. Změna však nastane, když získá práci v hospicku, kde získá zvláštní přezdívku - doktor Spánek. Společně s toulavým kocourem, který je v hospicku snad všemi oblíbený - Azziem - se stará o lidi, jejiž život už se chýlí ke konci. Azzie má jistý smysl, možná schopnost - že dokáže vycítit, který člověk je už smrti tak blízko, že se nedočká rána. Vždycky toho člověka navštíví, uvelebí se u něj - a dovolí mu, aby si ho pohladil. Pokud jsou dveře zavřené, tak jen slušně mňouká, aby ho pustili dovnitř. Nikdy se nemýlí - a spolu s Danem, který má v sobě osvícení, dělá společnost lidem, kteří brzy přejdou na druhou stranu.
Danovi se ale povede navázat spojení s mladou dívkou - Abrou - která nutně potřebuje pomoc. A osvícení je zpět...

Můj názor: Osvícení je naprostou klasikou v kategorii hororů, snad každý milovník knih, co čte horory zná jméno Stephen King a název Osvícení mu není neznámý. Pravidelně sleduji několik stránek, které se věnují Stephenovi Kingovi a jeho knihám a když jsem tam spatřila obálku knihy Doctor Sleep, okamžitě jsem se zamilovala. Potom trailer - a dohromady s anotací to se mnou udělalo takové kouzlo, že jsem byla rozhodnutá si tu knihu sehnat klidně v angličtině, jen abych ji měla a mohla si ji přečíst. A Doktor Spánek nemá jen nádhernou obálku (v anglickém vydání dokonce nádherné obálkY) ale i skvěle vystavěné pokračování příběhu Dannyho, ze kterého už se stal dospělý muž s démony, kteří se ho stále drží - ale už jim dokáže čelit.
Dannyho jsem si dost oblíbila už v Osvícení, ale tady mi byl ještě sympatičtější - asi jako ten kouzelný kocour Azzie. Oba jsou takoví tajemní, zajímaví - a King zkrátka ví, jak vybudovat příběh a postavy tak, aby čtenář měl radost. Co si tak budeme povídat - King je skutečně mistrem vyprávění a hororů, a Doktor Spánek nezklame.
Je to čtivý příběh s jistým nádechem, který knize dodává ještě lepší dojem, slušným počtem stran, dobrými postavami, zajímavým dějem a v neposlední řadě s naprosto nádhernou obálkou, takže když už vás nechytne anotace, tak snad ta čtivost, fakt, že je autorem Stephen King - anebo právě ta nádherná obálka. Doktor Spánek určitě stojí za přečtění.


Moje hodnocení:

10/13


Hodnocení obálky:

5/5Recenze psána pro web Arara.cz

Knihu si můžete pořídit zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angela Angela | Web | 26. května 2014 v 13:50 | Reagovat

Teprve se chystám na Osvícení, a tak jsem si děj moc nepročítala. Hrozně se těším, až se ke knize dostanu. Obálka je vážně nádherná a zaujala mě i anotace. :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 26. května 2014 v 15:35 | Reagovat

Divím se, že kniha nemá víc bodů, když ji tak vychvaluješ. Možná by si mohla napsat i za co ty body strháváš :-) Jinak jsem tuhle, ani předešlou knihu nečetla, ale chtěla bych. Časem snad a s tou obálkou musím souhlasit, je úžasná :-)

3 Kate Kate | E-mail | Web | 26. května 2014 v 20:15 | Reagovat

No jo, King. :) Koho jiného od tebe čekat, že? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama