Drasticky děsivý Dexter (RC)

6. června 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Drasticky děsivý Dexter

Autor/ka: Jeff Lindsay

Série: Dexter

Díl: 1.

Počet stran: 219

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 2010

Anotace: Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti.
Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera - ale jako by ho vyzýval: "Pojď si se mnou hrát." Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci… ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele.
Představujeme jednoho z nejduchaplnějších a nejoriginálnějších vypravěčů za poslední léta, Jeffa Lindsaye a jeho Drasticky děsivého Dextera. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec.
Dexter Morgan je specialistou na analýzu krevních vzorků u miamské policie. Mezi kolegy je oblíbený a má mimořádnou intuici na sériové vrahy. Není divu; Dexter ukrývá tajemství: za měsíčných nocí nad ním vládu přebírá Temný společník a stává se sám sériovým vrahem, netvorem postrádajícím city, který sadisticky likviduje své oběti - jiné vrahy, na které je zákon krátký. Vše šlo dobře a ani Dexova nevlastní sestra Debora, rovněž policistka, nic netušila, když se náhle v Miami objevil sériový vrah, jehož styl je totožný s Dexterovým. Spojitostí je stále víc, až Dexter začne pochybovat sám o sobě, nepáchá snad brutální vraždy skutečně on a neposílá pak sám sobě vzkazy? Jak si má vysvětlit předjímající vize a sny? A když zmizí i Debora, zatímco on měl okno, pokusí se ji zachránit před… kým vlastně, před maniakem, či sám před sebou? Šokující závěr jen korunuje toto strhující dílo napsané jedinečným stylem, plné temnoty, ale i černého humoru. Má veškeré předpoklady stát se kultovní literaturou (jak k tomu došlo v USA) a Dexter již teď stojí po boku Hannibala Lectera.
Již je to mnoho let, kdy se naposledy objevil na trhu tak originální thriller, jako je tento Lindsayův, který uchopil omšelý subžánr - román o sériovém vrahovi - a přetvořil ho takovýmto svěžím způsobem. Již Lindsayovo východisko stojí za to: vypravěč příběhu, Dexter Morgan, je specialista miamské policie na analýzu krevních vzorků a současně i sériový vrah… Co ovšem vzbuzuje u tohoto románu největší nadšení, je jeho styl - humorný, sebeironizující, inteligentní a místy i lyrický; jedná se o morbidní zábavnou jízdu…

Děj: Dexter Morgan je obyčejný pohledný chlapík, co miluje plavby na své malé lodi, jídlo a krev. Je soudním znalcem a spolu se svou nevlastní sestrou Deborou pomáhá chytat zločince. Je milý, má přítelkyni, kterou její bývalý drogově závislý manžel bil a lidé ho mají rádi. Až na jednoho člověka z oddělení, kde Dex pracuje - ten jediný člověk totiž cítí, jaký je Dexter doopravdy, jaký je uvnitř.
I přes jeho skvělý smysl pro humor, lásku k dětem, milým, možná až přátelským přístupem Dexter rozhodně není člověk, se kterým by si někdo chtěl zahrávat - nebo naopak, přátelit se. Dexter je totiž nejen posedlý krví, ale také je vrahem. Vrahem, který se řídí zvláštním kodexem, který mu do paměti vštípil jeho adoptivní otec Harry - bývalý policista. Harry poznal, jaký Dexter je a naučil ho, jak zamést stopy, jak se nenechat chytit - a co víc - pomohl mu, aby usměrnil nutkání zabíjet. Díky tomu všemu Dexter zabíjí jen lidi, kteří si to zaslouží - vrahy a jiné lidi, kteří prozlouznou spravedlnosti díky dobrému právníkovi, nepozornosti policie nebo jiné chybce.
Dexterův zdánlivě dokonale spořádaný život se ale otřese, když se v jeho městě - Miami - objeví další sériový vrah, který okolí šokuje svou důmyslnou, odpornou a nelidskou prací. A zdá se, že ten vrah, který dostane přezdívku ''Vrah s chlaďákem'' jakési zvláštní úmysly. Možná si chce hrát, kdo ví? A třeba se k němu Dexter přidá a budou hrát společně...

Postavy: Musím to zkrátka zmínit, jinak to nejde. Jeff Lindsay je bůh. Postavy jsou naprosto realistické - a neuvěřitelně sympatické. Samotný hlavní hrdina je... jednoduše úžasný. Dexter je zvláštní a má celkem komlikovanou osobnost, úžasný smysl pro humor a jeho myšenky se ubírají poněkud zvláštním směrem, který dokonale odpovídá jeho podstatě - a to tedy tomu, že je vrahem, co zabíjí ''lumpy''. Má skutečně zajímavý život, který je vybudován na dokonalé přetvářce a lžích, protože kdyby někdo věděl, co je zač, jeho život by skončil.
Debora - Dexterova nevlastní sestra je také policistkou, stejně jako její otec - a i ona je hrozně sympatická. Trčí na mravnostním, toužíc po přeložení na vraždy - aby už konečně nemusela stát mezi prostitutkami a dělat zátahy, tak jako většina hezkých policistek z mravnostního oddělení. Debra se vyznačuje velice charakteristickým způsobem mluvení, dost často využívá sprostá slova a je celkem vznětlivá, ale i to jí dodává na osobitém kouzlu. Ostatní postavy, jako je třeba Rita - Dexterova přítelkyně - anebo lidé z oddělení jsou také velice sympatičtí. Tahle kniha je pro mě jedna obrovská výjimka, protože jsem si zamilovala všechny postavy.

Můj názor: Můj názor je velice jednoduchý a dal by se shrnout do jednoho prostého slova. A to - dokonalost. Jak jsem psala, Jeff Lindsay je bůh, jeho způsob psaní mě uchvátil už na první straně. Dokáže vehnat jisté mrazení, ale dokáže také fascinovat barvitostí, s jakou popisuje prostředí děje, tak i samotné postavy, které zde figurují. Krom toho je samotný námět naprosto úžasný, dokonale vypracovaný a hlavní hrdina je jednoduše skvělý. Jednoznačně dávám nejlepší hodnocení, protože... Jeff Lindsay je bůh - a Drasticky děsivý Dexter je boží dílo.


Moje hodnocení:

13/13


Hodnocení obálky:

5/5


Recenze psána pro web Arara.cz

Knihu najdete zde 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitulisko Jitulisko | E-mail | Web | 6. června 2014 v 7:13 | Reagovat

Hoj koukám, že taky někdo Dextra čte :) Nesmělá otázka nechceš se zapojit do prázdninového re- readingu celé serie? Ať v tom nejsem sama :)

2 Kit731 Kit731 | 6. června 2014 v 9:51 | Reagovat

Jé, miláček Dexter ♥ Zbožňuji ho :D

3 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 6. června 2014 v 11:21 | Reagovat

[1]: Dala bych si re-reading, ale ještě jsem úplně nedočetla druhý díl, takže... :D

[2]: Taky, taky :-D

4 Jitulisko Jitulisko | E-mail | 6. června 2014 v 11:40 | Reagovat

To přeci vůbec nevadí :) Já mám taky "zatím" jen první díl :)Kdyby jste si to rozmysleli budu velice ráda :* času je na to dost :)

http://jitulisko.blogspot.cz/2014/06/rereading-dexter.html

5 Sillia Sillia | 6. června 2014 v 14:14 | Reagovat

Tak na tohle jsem se upřímně těšila, ale ještě více se těším na recenze dalších dílů Dextera, viděla jsem už celý seriál, tak by mě zajímalo, jak moc je děj shodný a dost uvažuji, že bych si sehnala právě tuhle knižní podobu, bohužel naše městečko je pr*el světa a takovou knížku tu asi těžko najdu a čtečku, abych si to mohla stáhnout, tak tu nemám.

6 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 6. června 2014 v 14:17 | Reagovat

[5]: Co vím, tak už tak kniha ani není k mání. BB art je už takové, bohužel. Já jsem to tedy četla jako eknihu, druhý díl mám doma v tištěné verzi - a tuším, že ani třetí díl už se nedá sehnat... je to na nic.

7 Kate Kate | E-mail | Web | 6. června 2014 v 16:46 | Reagovat

Opravdu to vypadá dobře. :D

8 Sillia Sillia | 6. června 2014 v 19:00 | Reagovat

[6]: Aha, tak to je opravdu na dvě věci, ještěže z toho alespoň udělali seriál a mám tak možnost vidět konec, jenže v tom konci je háček, po 4. sérii to převzal jiný režisér a já si četla, jak to chtěl ukončit ten původní, bylo to odlišné, takže by mě zajímalo, jaký konec vymyslel sám autor, ale jak tak čtu, tak asi nezjistím, což je škoda, protože mě ten seriálový konec dost zklamal, vlastně celá osobnost Dextera se podle mě od 4. série tak nějak hroutí a už to není úplně ono, no jo, jak moc je ta změna režiséra vidět...

9 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 6. června 2014 v 19:51 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, ale už jsem se asi zmiňovala, že Dextra nemám ráda. Je to na mě moc brutální a moc se mi to nelíbí. Možná že je knížka jiná, viděla jsem jen film, ale nevím jestli by se mi to líbilo. Recenze je přesto velice podařená :-)

10 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 17:22 | Reagovat

Velmi dobrá kniha, obzvlášť po psychologické stránce. Kdo by si Dextera neoblíbil? Kdo by ho nechápal? Kdo by ho nepodporoval? Nicméně druhý díl se mi zdál o krapínek slabší a trojka byla prostě divná. Uvidím jak to bude dál, protože mi v knihovniče leží Omnibus XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama