Jíst, meditovat, milovat (RC)

27. června 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Jíst, meditovat, milovat

Autorka/ka: Elizabeth Gilbertová

Série: x

Díl: x

Počet stran: 348

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2007

Psali o knize:

"Podmanivé, inteligentní a opravdu zábavné...
můžete přibrat na váze už jen,když čtete její popis pravé
italské pizzy..." (TIME Magazine)

"Jestliže je teď někde příjemnější autor než Gilbertová,
nenašla jsem ho či ji... Próza Gilbertové mistrně naplněná
inteligencí, vtip a milou nevázaností." (The New York Times)

"Psaní Gilbertové je povídavé a obsáhlé, drzé a sebepodceňující... to dělá její práci tak poutavou a přístupnou pro čtenáře." (The San Francisco Chronicle)

"Mějte na paměti, že svrchovaně zábavná knížka Jíst, meditovat, milovat od nekonečně talentované Elizabeth Gilbertové, není jen pro dámy, kámoši!" (GQ)

O autorce: Elizabeth Gilbertová se narodila roku 1969 ve Waverbury v Connecticutu, kde vyrůstala na malé rodinné farmě.''Pokud si vzpomínám,'' říká dnes, ''od dětství jsem si nic nepřála víc, než psát.'' Což bude zřejmě genetická záležitost, protože spisovatelkou se stala i její sestra, Catherine Gilbert Murdocková.
Později Elizabeth odešla na Newyorskou univerzitu, kde ve dne studovala, zatímco v noci psala povídky. Když získala bakalářský titul z politických věd, dala se do cestování po světě. Vydělávala si jako barmanka nebo servírka a nepohrdla ani prací v zemědělství. Veškeré barvité zážitky jí pak sloužily jako inspirace k její první knize, sbírce povídek Pilgrims (Poutníci), která jí vynesla jednu literární cenu PEN/Hemingway Award. V té době pracovala jako novinářka pro mnohé významné časopisy, jako je např. SPIN, GQ nebo New York Times Magazine. Bez ocenění nezůstaly ani její první romány, které následovaly brzy poté: Stern Men (Tvrdí chlapi), o válečném konfliktu dvou rybářských ostrovů u pobřeží Maine, a Last American Man (Poslední Američan), skutečný příběh novodobého amerického zálesáka.
Opravdovou slávou však zazářilo až její další dílo, román Jíst, meditovat, milovat, který právě držíte v rukou. Životní příběh ženy, jež po rozvodu hledá nejen své místo ve světě, ale také duchovní růst, byl rychle přeložen do více než třiceti jazyků a prodalo se ho přes 7 milionů výtisků. Nikoho ani nepřekvapí, že po něm s radostí sáhli i filmaři.
Dnes Elizabeth žije v překrásném New Jersey, a kromě psaní se věnuje manželovi, zahradě a nepřebernému množství domácích miláčků.

Anotace: Elizabeth Gilbertová má vše, co se od moderní ambiciózní Američanky očekává: manžela, dům a úspěšnou kariéru. Jenže místo aby se cítila šťastná a naplněná, ji pohlcuje panika, zoufalství a zmatek. Odhodlá se tedy k radikálnímu kroku a úplně sama se vydá na roční pouť kolem světa.
V Itálii studuje umění rozkoše, učí se italsky, flirtuje, nezřízeně hoduje a přibere deset nejšťastnějších kilogramů svého života. V Indii absolvuje čtyřměsíční duchovní cestu do vlastního nitra, na níž nechybí ani tak zdánlivé protiklady jako je vztek, transendentální meditace, černý humor, mantry a vize. V Indonésii, kde se stane žačkou svérázného starého šamana, pak hledá svůj konečný cíl: rovnováhu, schopnost vybalancovat svůj život mezi světským potěšením a pravou zbožností. Pokud jste se i vy někdy vzbudili s naléhavou touhou změnit sebe i celý svůj život, je pro vás tahle kniha tou nejlepší inspirací...

Děj: Elizabeth má dobrý život. Je vdaná, úspěšná, má ráda svou práci a už vydala i nějakou tu knihu. Její zdánlivě skvělý život jí ale nepřináší radost, ani naplnění, jak by mohl někdo očekávat. Všechno se jí jenom komplikuje, jako by se jí kolem krku stahovalo lano. Netrvá to dlouho a dochází na zdlouhavý a velice bolestivý rozvod, po kterém se bezhlavě vrhne do bláznivého románku s mladším mužem, který skončí zlomeným srdcem.
Liz ale nakonec objeví krásu italštiny, začne se ji učit - a později se vydá na cestu, která ji zavede do Itálie, Indie a Indonésie. V Itálii zdokonaluje svou italštinu, nachází kouzelnou hojivou moc italské zmrzliny a pizzy, zatím co v Indii se soustředí na sebe samu, na své nitro a duchovno. Meditace, hledání sebe samé. A v Indonésii hledá poslední věc, která jí zdánlivě chybí ke štěstí - rovnováhu mezi potěšením a zbožností...

Cesta vedoucí k sebepoznání, rovnováze a štěstí začíná.

Můj názor: Nejdříve jsem si nebyla úplně jistá, jestli se mi tato kniha bude líbit a říkala jsem si, že spíš ne. Potom jsem ale změnila názor, když jsem si párkrát přečetla anotaci a zauvažovala. Je to sice něco úplně jiného, než obvykle čtu, ale proč to nezkusit? Všechno je jednou poprvé. A tak jsem si ji vzala s myšlenkou, že by nemusela být špatná. Faktem je, že vůbec nebyla špatná. Byla skvělá.
Autorka a zároveň i hlavní hrdinka Elizabeth ''Liz'' Gilberová je velice sympatická žena. Hrozně se mi líbí její způsob psaní, vyjadřování i smýšlení a okamžitě jsem propadla jejímu osobitému kouzlu. Upoutala mě již na prvních stránkách - navíc se svým zvláštním smyslem pro humor, který je jednoduše nezaměnitelný.

Námět je skutečně zajímavý, poutavě napsaný, všechno realistické a při čtení jsem měla zvláštní pocit, který mě naplňoval nadějí. Autorka si prošla ošklivým, zdlouhavým a bolestivým rozvodem, potom nevydařený vztah a zlomené srdce - a to, na jakou cestu se vydala mi přijde jednoduše fantastické a úžasné. Její cesta za poznáním, potěšením a rovnováhou, která ji provedla třemi nádhernými místy, mi přijde opravdu krásná. Ty cesty jsem prožívala společně s autorkou formou jejího poutavého vyprávění a v žádném případě nelituji, že jsem si knihu přečetla. Je opravdu úžasná - a vhodná nejen pro ty, co chtějí vnést do svého života světlo a nalézt rovnováhu, nebo snad svůj život změnit.
Čtení jsem si velice užívala a s knihou jsem strávila několik velice milých dní, které se opravdu vyvedly. Při čtení jsem se téměř skutečně objevila v nádherné Itálii a z autorčina vyprávění téměř ochutnala pravou italskou pizzu. Myslím si, že si tato kniha rozhodně zaslouží maximální hodnocení a pozornost čtenářů. A pro ty, co nemají čas nebo možnost sáhnout po knize, ale jsou zaujati, je tu filmové zpracování - které by mohlo případné nerozhodné dušičky přesvědčit o tom, že to opravdu stojí za to.


Moje hodnocení:

13/13


Hodnocení obálky:

5/5


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora

Knihu si můžete pořídit zde
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliza Eliza | Web | 27. června 2014 v 14:48 | Reagovat

Tuhle knížku jsem zatím viděla jsem ve zfilmované verzi, ale zaujalo mě to, takže si ji asi i přečtu :)
Zaujalo mě, že autorka i hlavní hrdinka stejné jméno, jak jsem pochopila, tak i stejná postava. Tohle téma je něco co mě zajímá a zároveň si úplně nejsem jistá, jestli by nebylo čtení knížky spíš oříšek než zábava. Uvidíme. Recenze jako vždycky suprová ;)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 27. června 2014 v 15:17 | Reagovat

Je jen málo knih, které hodnotíš plným počtem bodů, takže to už musí být fakt super knížka. Pokusím se ji sehnat, protože i mě zaujala. Ale doteď jsem byla nerozhodná, jestli je to správná volba. přeci jen tyhle knížky nečtu. Ale po tvoji recenzi si ji sehnat musím! :-)

3 Angela Angela | Web | 27. června 2014 v 19:29 | Reagovat

Na první dojem mě kniha moc nezaujala, ale podle tvého hodnocení vypadá docela slibně a myslím, že by nebylo na škodu, abych si ji pokusila sehnat. :-)

4 Sharrie Sharrie | Web | 27. června 2014 v 19:54 | Reagovat

Hmm, to zní dobře. Mohlo by to být dobré :-)

5 Evushka Evushka | Web | 27. června 2014 v 22:34 | Reagovat

Knihu som nečítala, ale videla som film a ten sa mi páčil. Juliu Roberts, ktorá hrala hlavnú postavu mám zvyčajne rada, teda rozhodne oveľa radšej než jej neter Emmu. Akurát pozerám na csfd, že film režíroval aj scenár písal Ryan Murphy, tak za to som mu zdvihla hodnotenie na 4 hviezdičky. :-) Je to síce magor, ktorého by som najradšej prerazila, ale má geniálnu hlavu.

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 29. června 2014 v 18:01 | Reagovat

No moc mě ta kniha nezaujala...teda aspon podle anotace

7 Kate Kate | E-mail | Web | 1. července 2014 v 11:27 | Reagovat

Zklusím se na internetu podívat po knize, protože mě docela zaujala. A když enanjdu knihu, tak alespoń ten film. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama