Cena nevinnosti (RC)

29. července 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Cena nevinnosti

Autor/ka: Rebecca James

Série: x

Díl: x

Počet stran: 327

Nakladatelství: Yoli

Rok vydání: 2014

Anotace: Tim je obyčejný australský kluk. Pracuje jako kuchař v otcově restauraci, každý den si zasurfuje a dá si pivo. Je se svým životem navýsost spokojený - tedy až do chvíle, kdy ho jeho přítelkyně Lilla vyhodí z bytu s tím, že by měl konečně dospět. Řízením osudu se Tim stává podnájemníkem v obrovském starodávném a trochu strašidelném domě, který vlastní uzavřená a plachá Anna, dívka s traumatickou minulostí, jež už půl roky nevyšla z domu, neboť trpí agorafóbií (strach z otevřeného prostoru) a záchvaty paniky. Bezstarostný Tim se rozhodne, že si Anninu psychickou nemoc nebude připouštět, ale když se v domě začnou dít podivné věci, zalekne se, že Anna už ztrácí rozum docela a že by mohla být nebezpečná - jenomže to už se mezi oběma spolubydlícími, kteří snad nemohou být rozdílnější, rodí křehké, ale silné pouto…

Tim žije zdánlivě bezstarostný život. Má práci v restauraci svého otce, má kde spát, co jíst a sem tam si dá pivo. Všechno se ale změní, když ho jeho bývalá přítelkyně - a současná kamarádka - nenápadně vystrnadí ze svého bytu, kde nějakou dobu spával na gauči. Prý by si měl najít pořádnou práci a vlastní bydlení, začít skutečně žít.
Tim se dostává k inzerátu s bydlením v novinách, které vypadá slušně a je za směšně nízkou cenu, takže po té šanci okamžitě skočí. Jakmile se dostává do onoho domu, který se nyní má stát jeho novým domovem - seznamuje se s plachou Annou, která trpí agorafobií - tedy strachem z otevřeného prostoru, což jí naprosto znemožňuje chodit ven. Na Anně něco je, její plachost a uzavřenost doslova podněcují myšlenky na to, že ji tíží nějaké tajemství - a jakmile se Tim do domu nastěhuje, brzy se začnou dít podivné věci. Všechno to vypadá jako klasický případ strašení v domě - veliký dům s tolika pokoji, který je téměř neobydlený - ale zdá se, že je všechno složitější. Tak jako samotná Anna se svými úzkostmi, zlými sny a tíživým tajemstvím...

Když jsem do téhle knihy nakoukla, řekla jsem si, že vypadá skvěle. Jakmile jsem ale začala se čtením, tak to až tak slavné nebylo. Nějak jsem se nemohla začíst a ten začátek mi přišel trošku podivný a odrazující. Když jsem ale později pokračovala, s každou desítkou stránek mě ta kniha začala bavit víc a víc - navíc když potom přišlo několik zajímavých zvratů, měla jsem naprosto jasno - celý zbytek knihy jsem slupla za jeden večer.

Postavy v téhle knize jsou poněkud zvláštní, řekla bych. Hlavní hrdina - Tim - je sympatický kluk, co má rád surfování a pracuje jako kuchař. Je to vlastně typický kluk, naprosto obyčejný člověk, který se může objevit kdekoliv. A to se mi na něm líbí. Žádná přílišná výjimečnost. Oproti němu je tu Anna, se kterou bude později Tim bydlet. Její agorafobie je zvláštní, ještě nikdy jsem se v žádné knize nesetkala zrovna s touto fobií - vlastně s fobiemi celkově se v knihách málo setkávám, což je další plus, protože se to příliš neopakuje. Krom toho tento Annin strach dobře doplňuje děj, stejně tak jako samotný Annin pohled, který se střídá s pohledem Tima.

Co se týče stylu psaní autorky a samotného námětu, není co moc vytknout. Kniha je napsaná velice čtivě, nic není zbytečně zdlouhavé a veškeré prostředí a postavy jsou dobře popsané. Námět se mi zdá velice dobrý a originální, alespoň jsem se tedy nesetkala s žádnou knihou, co by měla podobný, nebo snad stejný námět, což je také další kladný bod. Celkově vzato je Cena nevinnosti klasickou knihou patřící mezi young adult, kterou bych doporučila jako oddechovku.Hodnocení:

86%Recenze psána pro web Databazeknih.cz


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 29. července 2014 v 18:20 | Reagovat

Vypadá to jako zajímavá knížka , ale nevím, jestli by mě to bavilo. Ale je zajímavé, že je tam ta fóbie... :-)

2 Violett Violett | Web | 2. srpna 2014 v 22:42 | Reagovat

O knize slyším prvně, ale vypadá bombovně. Zaujala mě hlavně obálka, ale i tak se na ni podívám. Jinak děkuji za recenzi, dost mi pomohla rozhodnout se, jestli si knihu přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama