Kostičas (RC)

25. července 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Kostičas

Autor/ka: Samantha Shannon

Série: Kostičas

Díl: 1.

Počet stran: 480

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2014

O autorce: Narodila se a vyrostla v Západním Londýně. Vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě. Psát začala v patnácti letech a Kostičas je jejím prvním publikovaným románem. Zároveň jde o první knihu z plánované sedmidílné série, již vydává britské nakladatelství Bloomsbury. Mladé autorce se záhy začalo přezdívat "nová Rowlingová". Kniha ihned po vydání obsadila přední příčky žebříčku bestsellerů deníku The New York Times, překládá se do pětadvaceti jazyků. Filmová práva na adaptaci románu vlastní společnost 20th Century Fox. V říjnu 2014 vyjde druhý díl série nazvaný The Mime Order.

Anotace: Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

Svět se dokonale přeměnil. Nacházíme se v roce 2059, kdy je všechno pod naprostou kontrolou nového režimu, který se nazývá Scion. Mezi obyčejnými lidmi se ale skrývají i jedinci, kteří mají zvláštní moc. Moc vidění, jsou jasnovidci. A Paige Mahoneyová je jednou z nich, přesto je ale výjímečná, protože dokáže víc než ostatní. Její schopnosti jí umožňují to, co jiným ne - má možnost nahlédnout do myslí ostatních - a této schopnosti využívá při své práci, která je naprosto jasnou zradou vůči celému režimu světa, ve kterém žije. Každý den se setkává s nebezpečím, co na ni číhá v podobě odhalení, ale zlom nastane tehdy, když ji kdosi přepadne a unese...

Kostičas je v současné době snad jednou z nejčtenějších titulů v oblasti ''odehrávajících se v budoucnosti'' - a jak jsem si tak četla nejrůznější recenze, většina lidí jej velice chválí. Nejdříve jsem dost váhala, ale nakonec jsem si přečetla ukázku a rozhodla jsem se, že bych si Kostičas velice chtěla přečíst, protože je to jedna z těch knih, kdy člověka skutečně dokáže zaujmout velice rychle.
Když jsem se pustila do psaní, dost rychle jsem zjistila, že si jednoduše nějak nesednu s hlavní hrdinkou. Jednoduše jsem si ji nijak neoblíbila, nelíbila se mi. Ale i tak - svět, ve kterém se Kostičas odehrává mě naprosto fascinoval, jeho propracovanost a režim, který tam vládne - všechno je to dobře promyšlené, to se mi velice líbilo. Na druhou stranu jsem ale měla problém s tím, abych se vůbec dokázala vyznat v těch nejrůznějších jasnovidcích, co se v Kostičasu objevují. Nakonec jsem z toho měla v hlavě šílený nepořádek, zamotávala jsem se do toho a jednoduše jsem se v tom neustále ztrácela. Což je škoda, protože to kazí dobrý dojem, který ve mě vyvolává prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Co mi přišlo zvláštní, byla ona kombinace budoucnosti a duchů. Už někde na začátku se vyskytují duchové - a vlastně i ona samotná schopnost, kterou někteří lidé mají a jsou jasnovidci mi přijde zvláštní. A nemůže mi to v hlavě do sebe zapadnout. Jednoduše si myslím, že se k sobě ty dvě naprosto odlišné věci nehodí - a také mě to při čtení rušilo. Musím ale podotknout, že jsem se nesetkala s tím, že by měl někdo stejný problém jako já. Všichni, kteří Kostičas přečetli a já četla jejich recenze, Kostičas téměř vychvalovali do nebe, ale jak se to říká - co člověk, to jiný názor. A budu upřímná, jakmile si shrnu dohromady, co bych Kostičasu vytkla, nemůžu říct, že by se mi líbil. Styl psaní mě příliš neoslovil, s hlavní hrdinkou jsem si nesedla a nějak jsem si nakonec ani nesedla se samotným námětem, jediné co se mi opravdu moc líbilo, bylo samotné prostředí knihy. V žádném případě nechci nikoho odrazovat od čtení Kostičasu, to opravdu ne, ale nějak mi tato kniha nesedla. Rozhodně stojí za pozornost a přečtení - o tom vypovídá už to obrovské množství velice pozitivního ohlasu z řad nejrůznějších čtenářů - ale mě opravdu nějak Kostičas nesedl. Možná jsem měla příliš veliká očekávání, nebo jsem očekávala něco jiného, ale prostě se mi Kostičas příliš nelíbil. Jak jsem ale řekla - každý člověk má jiný názor, takže pokud vás Kostičas zaujal, určitě si ho přečtěte.Hodnocení:

62%Za poskytnutí eknihy k recenzi velice děkuji nakladatelství Host

Knihu si můžete pořídit zde
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyn von Nightlight Lyn von Nightlight | E-mail | Web | 25. července 2014 v 12:45 | Reagovat

Zo začiatku som bola z čítania zmätená, ale potom sa to pekne rozbehlo a kniha sa mi veľmi páčila. Teším sa na pokračovanie a zároveň obdivujem autorku, že vôbec dokázala niečo takéto vymyslieť :D

2 Jeannette Jeannette | Web | 25. července 2014 v 12:52 | Reagovat

To je škoda že se ti nelíbil. Já jsem se nejdřív nemohla prokousat začátkem, těmi různými nevysvětlenými pojmy a úplně novým světem. Ale jak se to začalo vysvětlovat a už jsem se trochu začala orientovat, neměla jsem žádný problém :)

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 25. července 2014 v 13:29 | Reagovat

Skvělá recenze. Přijde mi, že člověku tahle knížka musí opravdu sednout, aby se mi líbila. Pokud ne, je to normální průměrné čtení a v tvém případě je to spíš to druhý. Já patřím do té první skupiny, protože se mi kniha neskutečně líbila a kombinace duchů a budoucnosti mi přišla originální a svěží. :-)

4 Eliza Eliza | Web | 25. července 2014 v 19:08 | Reagovat

Tahle knížka na mě na první pohled a obálkou nepůsobila zrovna přívětivě, nicméně, příběh se mi podle anotace zdá docela zajímavý. Takže ho určitě zkusím. Ovšem, je škoda, že se ti nelíbil, ale každý má holt na knížky jiný vkus ;)

5 Angela Angela | Web | 26. července 2014 v 14:05 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze. Já jsem měla problém na začátku, těch pojmů na mě bylo moc a byla jsem z toho zmatená, ale později už to bylo lepší a Kostičas se mi moc líbil. Ale každý má zkrátka jiný názor. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama