Žena v černém: Anděl smrti (RC)

12. července 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Žena v černém: Anděl smrti

Autor/ka: Martyn Waites

Série: x

Díl: x

Počet stran: 210

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2014

Anotace: Je podzim 1940, zuří druhá světová válka a na města Velké Británie dopadají německé bomby. Domy se hroutí, lidé umírají... Rodiče se loučí s dětmi a posílají je z Londýna na venkov, kde by pro ně mělo být bezpečněji. Skupinka školáků doprovázená dvěma učitelkami je ubytována ve starém, osamělém, zchátralém domě poblíž nevlídného močálu. Cesta k němu vede po přílivem zaplavované hrázi s podivným jménem Devět životů...
Měli by tu být sami, ale brzy se ukáže, že tady na ně někdo - nebo něco? - čeká. Tajemné náznaky záhy přerostou ve smrtelné nebezpečí. "Kdykoliv ji někdo spatří, zemře dítě," tvrdí venkovský stařec, který však není zdaleka tak pomatený, jak se zdá.

Jaká děsivá síla číhá v Domě u Úhořího močálu, aby si vzala to, po čem už nekonečná léta touží?


Kniha Žena v černém: Anděl smrti je volným pokračováním knihy od Susan Hillové - Ženy v černém, která se stala bestsellerem. Obě knihy obsahují značné množství tajemna a duchařské tématiky, které dokonale podtrhují napínavé situace, jež se v příběhu objevují...

V době kruté druhé světové války není ani Londýn uštřen od dopadu německých bomb, které ničí vše, co je v jejich bezprostřední blízkosti. Lidé umírají, domy se hroutí, a lidé propadají té nejhlubší panice, jakou jsou jejich srdce schopná zvládnout. A právě v takové situaci rodiče posílají své děti do bezpečí na venkov, pryč od zpustošeného města, do klidnějšího prostředí. Ve stejné situaci se ocitá i skupinka dětí v doprovodu ředitelky a učitelky. Také odjíždějí na venkov, do bezpečí a většího klidu. Po příjezdu ale zjišťují, že mají být ubytováni v opuštěném, velice starém a chátrajícím domě v okolí potemnělého lesa a děsivého močálu. Celý venkov navíc působí děsivě díky své neobydlenosti, jako by odtamtud lidé zmizeli, nebo snad jako by před něčím prchali.
Nakonec se ale ukáže, že jsou všichni v ještě větším nebezpečí, než v jakém kdy byli v Londýně...

Nemohu srovnat styl Susan Hillové oproti stylu Martyna Waitese, protože jsem původní Ženu v černém nečetla, ale myslím si, že Žena v černém: Anděl smrti není špatná kniha. Bohužel mi tak trošku nesedla. Autorův styl psaní mě uchvátil na samém začátku, v první kapitole jsem byla okouzlená jeho smyslem pro detail a dokonale promyšleným dějem - ale to všechno se vypařilo během čtení následujících stran, které na mě už tak dobře nepůsobily. Jednoduše jsem chytla dojem, že děj ztrácí svou plynulost a napínavost - a ten pocit se se mnou táhl až do samotného konce knihy.
Nesnažím se říct, že Martyn Waites nepíše dobře, to opravdu ne - jenom mi zřejmě nějak nesedl. Námět je skvělý, líbí se mi ta myšlenka a to prostředí je jednoduše úžasné - navíc je děj zasazen do doby druhé světové války, což je také plus - ale ta ztracená krása děje mi zkrátka chyběla. Jednoduše řečeno - ději cosi chybělo, nějaké zpestření, vyostření, co by jej více vyhrotilo a skutečně tomu dodalo ten pravý nádech hrůzy, který poté ve čtenáři probouzí hlodavý děs, který anotace a už samotný název slibují.

Z hlediska postav to není tak zlé. Vzhledem k tomu, že jsou v knize v důležité pozici děti, je to celkem háček, protože často nastávají situace, kdy se autor nedokáže vžít do role dítěte a dítě potom působí podivně, chová se neadekvátně ke svému věku a to následně působí na čtenáře nepříliš příznivým dojmem. Tenhle problém se v knize ale nevyskytuje, což je značným plus. Z druhé strany jsou tu zase učitelka a ředitelka - učitelka je sympatická mladá žena, zatím co ředitelka je odměřená, přísná žena s pevným smyslem pro řád a pořádek. Musím podotknout, že jsem si ředitelku nijak neoblíbila, na rozdíl od zmiňované učitelky, kterou jsem měla ráda od samého začátku, kdy se v knize objevila. Co je ale také důležité je fakt, že je každá postava originální se zcela osobitým charakterem.

Na závěr chci říct, že mě tato kniha příliš nenadchla, ale je to věc názoru. Znám čtenáře, kteří si tuto knihu zamilovali a nedají na ni dopustit, což je dokazuje to, že vždy platí povídání o tom, že je každý člověk jiný a líbí se mu něco jiného. Mám knihy tohoto typu ráda, ale jednoduše jsem si nějak nesedla se stylem psaní autora a s celkovým zpracováním knihy. V žádném případě tuto knihu ale nezavrhuji! Rozhodně stojí za pozornost každého čtenáře, který má tento typ knih rád.Hodnocení:

64%Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Metafora

Knihu si můžete pořidit zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Abigail Abigail | Web | 12. července 2014 v 13:29 | Reagovat

zajímavé...no jak jis řekla každý je jiný, ale děj mě teda nadchnul, druhá světová válka a tak dále...doufám, že se k tomu někdy dostanu =)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 12. července 2014 v 15:41 | Reagovat

Mě osobně se kniha líbila. Možná proto, že podobné knihy vůbec nečtu a je to můj první horor, tak mě to uchvátilo. Hlavně ten konec byl dost drsný a já potom pořád přemýšlela, jak to s nimi dopadne. Ale jak říkáš, ne každému kniha sedne. Mě třeba jo a dala jsem ji 10 hvězdiček. Recenze je hezky napsaná, chápu jak ses cítila. Taky znám takových pár knížek, které jsou dobré, ale prostě nesedne čtenářovi. :-)

3 Camille Camille | Web | 13. července 2014 v 12:01 | Reagovat

Podle recenze vypadá kniha zajímavě. Já osobně mám ráda 2. světovou válku a vše kolem ní. Knihy z této doby mě fascinují a vždycky se do nich začtu. Snad se mi někdy dostane do ruky :)

4 Kate Kate | E-mail | Web | 13. července 2014 v 15:06 | Reagovat

Já nijak moc netoužím si ji přečíst. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama