Aliance (RC)

7. srpna 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Aliance

Autor/ka: Veronica Roth

Série: Povstalecká trilogie

Díl: 3.

Počet stran: 360

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2014

Anotace: Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném - po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.

Válka je skončila, moc Sečtělosti potlačena, ale výhra je nejasná. Odpadlíci v čele s Tobiasovou matkou převzali vládu nad městem a nastolili režim bez frakcí. Lidé už se nebudou rozdělovat do frakcí, ale nejsou ani obyčejnými lidmi - nové vedení města ze všech udělalo odpadlíky. Situace je ale stále nejasná - poté, co se povedlo promítnout video, kde mluví Edith Priorová, je část lidí ve městě pobouřená a touží se podívat ven - za plot. To všechno vyústí v zrod organizace, která si začne říkat Aliance. Tris s Tobiasem se musejí vydat za hranice města - a to, co za hranicemi zjistí, je obrovské překvapení, které jejich svět změní ještě více, než si původně mohli myslet.

Aliance je poslední díl z Povstalecké trilogie - a řekla bych, že názory lidí na ni se místy dost liší. Kniha je o něco méně akční než předchozí díly, ale hlavním rozdílem oproti předchozím dvěma dílům - Divergenci a Rezistenci - je fakt, že je napsaná nejen z pohledu Tris, ale také Tobiase. Někomu spojení těchto dvou pohledů nevyhovuje, ale mě vyhovovalo. Sice je to dost zvláštní, ale alespoň má čtenář možnost nahlédnout nejen do myšlenek Tris, ale také do myšlenek Tobiase - a díky tomu má šanci Tobiase také lépe poznat. Pro mě je to zkrátka taková milá změna - která je navíc přirozená vzhledem k tomu, jak celá kniha skončí (a to, jak celá kniha - a vlastně i série - skončí určitě nebudu zmiňovat, spoiler je sprosté slovo, zvlášť v recenzi - a proto se spoilerům vyhýbám jako čert kříži).
Ale celkově způsob, jakým je celá kniha napsaná je čtivý, děj se na začátku možná až zbytečně vleče, řekla bych - a tím, že kniha obsahuje mnohem méně akce, než předchozí díly, možná může na někoho působit lehce nudně, ale mě to tak nepřipadalo. Spíš jen začátek byl skutečně zbytečně protažený, to tam být nemuselo.

Celou ''divergentní'' sérii mám ráda, ale musím se přiznat, že na mě poslední díl nepůsobil tak, jako ty předchozí. Očekávala jsem, že bude Aliance ještě lepší, než Rezistence, a to už kvůli jakémusi epickému zakončení série, ale nějak jsem se musela splést. Aliance je podle mě nejslabším dílem celé série - a těžko říct, proč tomu tak podle mě je, ale neznamená to, že by byla špatná. Jen není tak dobrá, jako předchozí dva díly. Pak je tu ta věc s koncem knihy, který spousta lidí shledala jako nešťastně vyřešený - mě osobně přišel konec přirozený, ale trochu nedomyšlený. Ráda bych se tomu věnovala nějak více, ale vyhýbám se spoilerům, takže dál už budu mlčet.

Veronica Roth patří mezi moje oblíbené autorky a šokující odhalení v tomhle díle je sice skutečně šokující, ne jen šokující v tom smyslu, aby nakladatel nalákal čtenáře - ale také bych řekla, že lehce nedomyšlený, možná až nedopracovaný. Autorka zde podle mě měla možnost si více s věcmi pohrát, trochu lépe dodělat děj - a skutečně to trochu více propracovat, protože na mě chvílemi Aliance dělá dojem trošku odfláknuté práce. Možná mě za můj názor bude někdo chtít ukamenovat, ale skutečně to na mě dělá takový dojem. Nejvíce v porovnání s předchozími díly, které mě naprosto uchvátily nejen svou propracovaností, dějem a postavami - ale celkově měly osobité kouzlo a jiskru, kterou podle mého názoru Aliance zdánlivě postrádá.

Aliance není špatná, ale nesplnila moje očekávání, které ve mě vyvolal fakt, že Divergence byla skvělá a Rezistence ještě lepší - takže jsem nadšeně očekávala úžasné zakončení v podobě ještě lepšího knižního kousku, než byly předchozí dva v sérii. No, tak nějak jsem Alianci přecenila, ale nehodlám ji zbytečně začerňovat. Stále je to pěkná kniha, jen v porovnání s předchozími díly je o něco horší, alespoň dle mého názoru.


Hodnocení:

72%
Recenze psána pro web Databazeknih.cz


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Regina Regina | Web | 7. srpna 2014 v 10:56 | Reagovat

Poslední díl mě trochu zklamal, po těch dvou úžasných dílech nabitých akcí jsem očekávala něco trochu...jiného. Ty střídavé pohledy Tris a Tobise mě celkem bavili, podle mě to bylo na knížce asi to nejzajímavější. :D I když na druhou stranu už Tobias nebyl tak tajemný, když jsme mu viděli do hlavy.

2 Kate Kate | E-mail | Web | 7. srpna 2014 v 14:26 | Reagovat

Do knihy se v brzké době pustím, takže recenzi vynechám :)

3 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 7. srpna 2014 v 15:00 | Reagovat

se zaverecnym hodnocenim rozhodne souhlasim, taky jsem cekala suprovy zaver, ale to co autorka napsala, jsem necekala vubec

4 Míša Míša | Web | 7. srpna 2014 v 15:07 | Reagovat

Zaver knihy je skvely a hlavne (pro me) necekany! :)

5 Ami Ami | E-mail | Web | 7. srpna 2014 v 17:56 | Reagovat

Závěr byl dost nečekaný, ale taky mě potěšila, že autorka se něčeho takové nebojí.
Poslední díly bývají nejhorší, ale tady to znát moc nebylo - ano! Bylo to slabší než předchozí dva díly, ale stejně krásné zakončení série!
Pěkná recenze.

6 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 7. srpna 2014 v 19:31 | Reagovat

Souhlasím s recenzí. Je fakt, že je to nejslabší díl, ale zase na druhou stranu znám i horší zakončení! :D A ten konec, to bylo něco. Já se přidávám k těm, kteří tenhle díl neodsuzují, protže to k tomu prostě patří a ten pohled Tobiase k tomu byl dost dobrý! :)

7 Ad Ad | 23. srpna 2014 v 11:26 | Reagovat

Mě se teda líbil i poslední díl :-) spíš nejhorší na tom bylo, že se s tou trilogíí musím rozloučit, že už pokračování nebude .. ale mě se Aliance líbila velice a nechci to hodnotit jako jednotlivou knihu, ale jako celou Trilogii a to bylo vážně skvělé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama