Hra o trůny (RC)

15. září 2014 v 14:36 | Clara Black |  Recenze knih
Hra o trůny

Autor/ka: G. R. R. Martin

Série: Píseň ledu a ohně

Díl: 1. (první část)

Počet stran: 480

Vazba: Paperback

Nakladatelství: Talpress

Rok vydání: 2013

Anotace: Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy...
Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít.

Hra o trůny je neuvěřitelná kniha, kterou zná téměř každý - ať už jako čtenáři, nebo díky seriálu, který je poměrně dost známý a oblíbený. I já jsem se na seriál začala dívat - a vzhledem k tomu, jak moc jsem se do světa, ve kterém se vše odehrává, ''zažrala'' jsem nakonec zákonitě musela sáhnout i po knize.

Autor G. R. R. Martin (snažím se to psát zkráceně, má hrozně dlouhé jméno) je skutečně literární vrah, který nemá v žádném případě konkurenci - zapomeňte na Veronicu Roth nebo J. K. Rowling - jakmile dojde na Hru o trůny, existuje buď výhra, nebo prohra - což ve světě G. R. R. Martina jednoduše znamená, že dojde na smrt. Co vím, tak už zemřelo strašně moc postav - a vzhledem k tomu, jak moc jsem z této série nadšená, můžu jen doufat, že MOJE oblíbené postavy jen tak nezemřou. I když... kdo se pustil do čtení této série nebo se díval na seriál určitě ví, že autor je schopný všeho. (ale vyhněme se spoilerům)

Jak jsem zmiňovala - Hra o trůny je neuvěřitelná kniha a čte se téměř sama. Navíc má čtenář skvělý přehled o tom, co se kde děje, protože je svět, kde se děj odehrává trošičku velký - a všechny postavy logicky nejsou na jednom místě. Přesto do sebe všechno krásně zapadá a navazuje, což ve mě vzbuzovalo myšlenku, že je G. R. R. Martin génius (ale stále literární vrah, omlouvám se). Bohužel s tím, že je kniha psána z pohledů jednotlivých postav pro mě přišel maličký problém - a to ten, že části s jistými dvěmi postavami jsem měla jednoduše chuť přeskakovat, jak mi lezly krkem - a abych byla upřímná, jednou z těch dvou postav byla Catelyn Stark. V seriálu mi nevadila, ale v knize mi přišla... no ano, jednoduše hrozná. Ale opět se vyhnu spoilerům.
Kniha je to napsaná skvěle, nepostrádá čtivost, napínavý děj, má skvělé prostředí - a jsem si jistá, že si v ní každý čtenář najde minimálně jednu postavu, kterou si oblíbí, bude mu sympatická a bude jí fandit. Já jsem si ze Hry o trůny oblíbila hrozně moc postav - a vzhledem k tomu, že jsem nejdřív sledovala seriál a pak se pustila do čtení tak trošku už vím, kdo zemře a kdo ne - i když by bylo samozřejmě lepší už celou tu sérii přečíst, protože je mnohem barvitější a lepší, než seriál - alespoň to je tedy můj dojem. Nemusím však dodávat, že čtyři z mých oblíbených postav už jsou po smrti. Čtení ale i sledování Hry o trůny je jednoduše takový malý boj, ale jak jsem četla na jedné fanouškovské stránce - Hru o trůny budete sledovat (anebo taky číst tu sérii) nehledě na to, kolikrát vás téměř zničí a kolik oblíbených postav vám zemře. A je to vážně pravda. Je fakt, že když spisovatel zabije pár postav, které si někdo logicky oblíbil, že tím lidi naštve - a v tomhle případě to nebude určitě jinak - ale jednoduše se přes to přenesete (pokud nejste já a nemáte rádi prince Oberyna) a jednoduše čtete/sledujete dál, aby se ten koloběh mohl opakovat. A to skutečně nehledě na to, kolikrát vás autor naštve a kolik oblíbených postav vám zemře, skutečně.

Takže pokud máte rádi dobré (spíš skvělé) fantasy, určitě vám nejen tuhle knihu, ale celou sérii doporučuji. Krom toho, i kdyby tak jsem si jistá, že je ve Hře o trůny minimálně jedna postava, kterou budete zbožňovat, protože ji budete moct z hlouby duše nenávidět ;) A pokud stále váháte, není nic jednoduššího, než se zkusit podívat na seriál!Hodnocení:

98%
Recenze psána pro Arara.cz

Knihu si můžete pořídit například zde


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 15. září 2014 v 19:25 | Reagovat

Nedávno jsem viděla upotávku k seriálu a vypadalo to lákavě. Jeden můj známý se na to díval.
Asi se po knize, ale i po seriálu podívám!
Pěkná recenze :)

2 Ami Ami | E-mail | Web | 15. září 2014 v 19:25 | Reagovat

[1]: Jo a ještě jsem zapomněla!
Chci ti říct, že jsem se kvůli nějakým problémům přestěhovala na jiný blog.
Tady adresa: http://knizni-mimonka.blogspot.cz/

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 15. září 2014 v 20:28 | Reagovat

98% :O Tak to koukám, to musí být úžasný! Já knihu nečetla, ale už se na ni dlouho chystám.. asi jako na mnoho dalších knih.. a ani seriál nechci vidět, než přečtu knihu. Ale krásná recenze, hodně is mě na hnihu navnadila. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama