Knižní přání #6

7. září 2014 v 0:00 | Nessa |  Knižní přání

Projekt Knižní přání, je to něco jako On my Wishlist, jen je trošku poupravený. Pochází z dílny Nikki Finn. Spočívá v tom, že si otevřu svůj to-read list na GoodReads, k tomu stránku random.org a vylosuji si tři náhodná čísla - tedy čísla knih, která jsou přiřazena v listu na GoodReads, které bych si ráda přečetla. Ty tři knihy tady pak ukážu.


Cizinka | Goodreads

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině. Claire je moderní racionální žena a zprvu nechápe, co se vlastně stalo. Je zajata skupinou skotských mužů, odvezena na nedobytnou tvrz a konfrontována se životem a primitivními způsoby tamějších obyvatel. Spolu s ní prožíváme situace běžné i absurdní, hrůzné i humorné, kruté i něžné. Pro své lékařské znalosti je náčelníkem klanu MacKenziů jmenována místní léčitelkou a získává si určitý respekt u zdejších obyvatel i mladého skotského bojovníka Jamieho Frasera. Je otřesena a dojata jeho výjimečným osudem a okouzlena hrdou a upřímnou povahou. Náklonnost záhy přeroste v silný milostný vztah, jenž jim oběma pomáhá čelit protivenství, intrikám a zvůli, které panovaly ve válkou zmítaném Skotsku v 18. století. Odvaha a zbabělost, něha a krutost, láska a nenávist nás provázejí příběhem historickým a zároveň tak současným.
(Anotace je použita z Goodreads.)

Ha, ha. Moc dlouhá anotace, až moc dlouhá. Popravdě, už jen ta dlouhá anotace mě odrazuje od toho, abych si ji přečetla, ted myslím tu anotaci, ne tu knihu. Takže, tu anotaci nemám přečtenou, ale tak trochu vím, o čem kniha jeo cestování časem. Ten nápad se mi líbí, je to něco podobného jako Rudá jako rubín. Nedávno jsme i knihu přinesla z knihovny, a když jsem ji doma otevřela, stránky mi vypadly z těch desek, nebo jak to nazvat. Byla jsem hodně překvapená a naštvaná, jak se někdo mohl takhle té knize zachovat, a jak to, že ty knihovnice, co tam jsou od toho, aby ty knihy opravily, se zrovna na tuhle vybodnou. Takže knihu jsem se rozhodla jim tam zase hezky vrátit, protože v tom stavu jaké byla, bych si její čtení neužila, ale na knihu jsem nezanevřela, a sehnala jsem si ji jako ebook, tak snad se k ní brzo dostanu. K tomu, možná víte, že se na motivy této knihy začal vysílat seriál, a už jsou na internetu dostupné ke shlédnutí asi čtyři díly s titulkami. Já si seriál plánuji brzo zkouknout, jelikož hned po prvním, piloním, díle dostal seriál zelenou, to znamená, že po skončení první série se fanoušci dočkají i druhé.


Vanishing Girls | Goodreads

Dara a Nick byly zvyklé, že jsou nerozlučné, ale to bylo předtím, než byl Dařin nádherný obličej zjizven a dvě sestry se úplně neodloučily od sebe. Když Dara zmizí na své narozeniny, Nick si jen myslí, že si hraje někde poblíž. Ale jiná holka, devaenáctiletá Madeline Snow, zmizí také, a Nick začíná být čím dál víc přesvědčená o tom, že ty dvě zmizení byly plánované. Nyní Nick musí najít svou sestru, dřív, než bude příliš pozdě. V této ostré a působivé novele, Lauren Oliver vytvořila svět intrik, ztrát a podeření, zatímco dvě sestry hledají každá samu sebe, a pak jedna tu druhou. (Jedná se o můj překlad.)

Knihu Vanishing Girl jsem si do to-read listu dala s dalšími knihami od autorky Lauren Oliver. Autorka je u nás známá svou sérií Delirium, kterou jsem já, jak jinak, ještě nečetla, ale viděla jsem pilotní díl seriálu. Možná jste už o něm slyšeli. Mě se ten díl docela líbil, a uvítala bych další díly, ale seriál nebude pokračovat, protože se na to nedívalo dost lidí, škoda. Já jsem od autorky četla knihu Chvíle před koncem, která se mi líbila, ale přečíst si ji znovu neplánuju. Vanishing girl mě zaujala obálkou, pěkně děsivou obálkou, tak jsem si řekla, dám ji do toho to-read listu, třeba si ji jednou přečtu. Nečetla jsem si anotaci, ale až nedávno jsem si ji přečetla a nejdřív jsem se divila výběru jmen, protože mě Nick přijde jako klučičí jméno. Ale pak to začalo dávat smysl, a z Nicka se vyklubala teda holka. Námět knihy mě zaujal a jsem zvědavá, jak si autorka s ním poradila. Ještě nevím, jestli o této nové knize neví nějaké nakladatelství, které by ji vydalo v češtině, ale pokud by přeci jen vyšla v češtině, nenechala bych si ji ujít, a když nevyjde tak si knihu přečtu v angličtině až vyjde, což bude až někdy příšti rok.

Reawakened | Goodreads

Život Emmy Swanové byl cokoli, ale rozhodně ne pohádka. Starala se sama o sebe, od té doby, co byla opuštěná jako dítě - to jest do té doby, než se jedné noci, na její dvacátéosmé narozeniny, objevil Henry, desetiletý chlapec, který se zjevil u jejích dvěří.On je její syn, kterého dala k adopci, a tato velmi zvláštní návštěva, změní její život vzhůru nohama. Henry bere Emmu zpět do jeho domova ve Storybrooku, v Maine, kde si Henry nárkuje, že všechny obyvatelé jsou pohádkové postavy, kteří si nepamatují na svoje pravé já. A pokud má Henry pravdu, tak to znamená, že jeho milá, osamělá učitelka Mary Margaret Blachard je opravdová Sněhurka, symbolická princezna...a zároveň Emmina dlouho ztracená matka.
V pohádkovém světě, potkávám Sněhurku jako banditku na útěku, přinucenou utéct do exilu její macechou, Zlou královno. Sněhurkaje mladou ženou učící se být hrdinkou, která udělá všechno proto, aby žila šťastně až do smrti se svoji pravou láskou, princem Charmingem. Čím blíž se Emma přibližuje s Henrym ke Storybrooku, tím horší je pro ni ignorovat temné prokletí, které prnásleduje too malé New Englandské městečko a nabídky Mary Margaret. Pokud se Emma rozhodne akceptovat svůj osud jako Storybrookská zachránkyně a zlomit kletbu, možná znoa získá svoji roinu, o které snila celý svůj život.
(Jedná se o můj překlad.)

Určitě už jste možná jednou slyšely o seriálu Once Upon a Time. Já jsem o něm nic nevěděla, ale pak najednou jsem tím seriálem byla úplně posedlá, na každý díl jsem se těšila víc a víc. Ale teď si musím počkat, až bude odvysílán první díl čtvrté série, který po pravdě, vůbec nevím kdy bude odvysílán, jelikož vůbec nic nestíhám. Ale já si to zjistím, jako jsem zjistila, že existuje kniha, která je napsaná podle tohoto seriálu. Jedná se o knihu, jejímž dějem je celá první série seriálu. Měla jsem knihu v plánu si ji přečíst v angličtině, ale pak se stal zázrak. Jednou úžasné nakladatelství se zrovna tuto knihu rozhodlo vydat, a fanoušci seriálu se ji dočkají ještě tento rok, někdy na podzim. Já hned jak kniha vyjde mířím do knihkupectví, protože tahle kniha je pro mě prostě guilty-pleasure.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka Ď. Lenka Ď. | E-mail | Web | 7. září 2014 v 12:22 | Reagovat

Knihu Once Upon a Time by som si chcela tiež kúpiť, keďže seriál zbožňujem. Len ja práveže neviem, či ju kúpiť v angličtine alebo v slovenčine. Snáď sa dovtedy rozhodnem. :) A mimochodom, štvrtá séria by mala začať 29. septembra. :)

2 Ellnesa Ellnesa | Web | 7. září 2014 v 17:11 | Reagovat

Ehm, dneska mě nezaujala žádná, Once Upon a Time mi pojde trošku zmatené, ale stejně mě láká seriál :-)

3 Ilon-ka** Ilon-ka** | Web | 7. září 2014 v 18:42 | Reagovat

Cizinku si chci taky časem přečíst, ale je to dost dlouhá kniha, tak uvidíme, kdy si na to udělám čas. :-)

4 Maťa Maťa | E-mail | Web | 7. září 2014 v 19:00 | Reagovat

OUAT milujem, čítala som aj túto knihu :) Len v nej nemáš nič nové, je to vlastne prvá séria tam.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama