Krásná katastrofa (RC)

30. září 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Krásná katastrofa

Originální název: Beautiful Disaster

Autor/ka: Jamie McGuire

Série: Beautiful

Díl: 1.

Počet stran: 376

Vazba: Vázaná

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Anotace: Ona nepije ani nenadává a ve skříni má spoustu seriózních svetříků. Abby věří, že si dokázala vybudovat dostatečnou vzdálenost mezi sebou a svou temnou minulostí, ale když se svou nejlepší kamarádkou dorazí na univerzitu, její cestu k novému začátku zkříží rebel a polykač holek na jednu noc, Travis Madox. Urostlý, potetovaný hezoun je to poslední, co Abby potřebuje...
On tráví noci vyděláváním peněz na zakázaných zápasech a holky střídá častěji než ponožky. Do Abbyina života se vetře trikem - nabídne jí sázku, že měsíc vydrží bez sexu - když ona s ním ten měsíc bude bydlet. Ať tak či onak, Travis netuší, do jak těžkého zápasu se pustil.


Kniha se probojovala do užší nominace v každoroční anketě na DatabazeKnih.cz hned ve dvou kategoriích:
Novinka roku 2013 a obálka ruku 2013


V případě této knihy jsem si říkala, že to není nic pro mě. Jak jsem ale později pozorovala obě ty knihy - první i druhý díl - vedle sebe, neodolala jsem tomu pokušení si je přečíst. První díl - Krásnou katastrofu - jsem přečetla za ani ne jeden den.

V posledních týdnech mám nějakou čtecí krizi, anebo teď jednoduše čtu převážně knihy, ze kterých příliš nadšená nejsem. Asi to bude přeci jenom čtecí krize, jinak si to vysvětlit neumím - ale tahle kniha mi skutečně parádně sedla. Je dobře napsaná a do první poloviny jsem se při čtení skutečně báječně bavila, což se mi tedy v posledních týdnech opravdu nestalo - pokud tedy pominu čtení Hry o trůny.
Bohužel, všechno má jak svoje pro, tak svoje proti. Jak jsem psala - do první poloviny jsem se skvěle bavila. Od druhé poloviny už se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý a příšerně natahahovaný, takže se jednoduše můžu přidat k těm čtenářům, co zastávají názor, že by tato kniha mohla být alespoň o 100 stran tenčí. Autorka to zřejmě myslela dobře, ale vlastně děj jen opravdu zbytečně protahovala a tím mě kniha pomalu začínala nudit, protože to už začínalo zavánět typickým ohraným dějem, který se v YA knihách v neustále opakuje - nehledě na to, jak moc je ho všude plno.

Co se týče postav jsem celkem spokojená. Hlavní hrdinka je trošku zvláštní, ale velice sympatická - a jak se to říká: protiklady se přitahují, což v případě Abby a Travise platí dvojnásobně. Bohužel mám opět nepěknou připomínku - typický příběh lamače srdcí, který se zadívá do zdánlivě obyčejné dívky a ''změní se'' pro ni. S takovými situacemi se dá při troše literární smůly narazit snad v každé druhé tuctové YA knížce, což pro mě bylo na Krásné katastrofě celkem velké zklamání. Rozhodně vzhledem k tomu, že i děj byl podobný - a navíc ještě tolik protahovaný a místy dost ohraný. Ale i přes tyto věci je Krásná katastrofa knihou, která má snad všechno, co od takové knihy jako čtenářka čekám - a možná i něco navíc. Především jsem se při čtení opravdu dobře bavila, protože autorka ví jak psát - a navíc i dost dobře zasmála, což musím ocenit ještě víc. Takže všehovšudy je to dobrá kniha, která je bohužel - s několika smolnými chybičkami, které jí nemůžu odpustit. V dnešní obě je totiž příliš knih, které disponují až příliš podobným dějem/námětem nebo postavami, a mě - jakožto čtenářku - to jednoduše mrzí. Mívám totiž často pocit, že se v dnešní době už snad nenajde žádná originální kniha, která by byla skutečně dobrá. Každopádně je Krásná katastrofa dobrou knihou, kterou mohu určitě doporučit.Hodnocení:


86%
Recenze psána pro Arara.cz

Knihu si můžete pořídit například zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 30. září 2014 v 13:11 | Reagovat

Mám takovej pocit, že knížku jsem někde viděla nebo o ní něco slyšela.. doufám, že to není jen pocit. :D Kdyby se mi někde dostala do ruky tak si ji s radostí přečtu, protože mě to zaujalo :)
Pěkná recenze :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 30. září 2014 v 19:32 | Reagovat

Zaprvé to má úžasnou obálku! Za druhé jsem to nečetla, ale chci a za třetí krásně napsaná recenze! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama