Doporučení #2

6. října 2014 v 1:29 | Clara Black |  Knihy, knihy a zase knihy

Opět vám přináším článek s knižním doporučením - a znovu si myslím, že si tu každý přijde na své. Konec konců, skvělých knih je dost, jen člověk musí najít tu správnou. A kdo ví? Třeba knihu, která bude pro vás tou správnou narazíte právě v tomto článku s doporučením. Více v celém článku.


Suzie Millerová radí ve svém sloupku zoufalým a zhrzeným ženám v problémech s láskou. Sama se však necítí o nic lépe. Jak to, že zase dostala kopačky? Po dalším nevydařeném vztahu, tentokrát s kolegou z práce, se s tikotem biologických hodin a pifkou na celý svět rozhodne, že nastal čas, aby svým bývalým láskám dala za vyučenou. A začne se všem svým ex originálním způsobem mstít. Vzniká tak řada komických situací, ve kterých ji bok po boku provází kamarád Drew. Jenže Drew má před svatbou a se Suzie je mu nezvykle dobře. Že by špatná volba? A jsou opravdu všichni muži prevíti?

Rovnou se přiznávám - kniha Jsem single a pomstím se mě skutečně zaujala, i když to není nic, co bych obvykle četla. Podle anotace to vypadá na dobré čtení, které by se mohlo líbit nejen mě, ale i dalším lidem. Mohlo by to být skvělé oddechové čtení, u kterého se člověk pobaví, takže... proč ne? Směle vkročte do knihkupectví!Autorovo "venkovské retro" z časů prvních lásek, vinylů a videoher v maringotkách, kdy se všechno zdálo daleko větší, je především subtilním a působivým portrétem dospívání, na jehož prožitku nic nezmění ani válka o Falklandy. Na počátku románu, který se odehrává v době od ledna 1982 do ledna 1983, hrdina zničí nenahraditelné hodinky po dědečkovi, a spouští tím řetězec událostí, v němž autor opět předvede mistrné spředení zápletky. Ze soukromých bitev oněch třinácti měsíců, které jsou pro jeho rodinu tak významné, vychází Jason zralejší i zrazenější. Určitě však s kouzelnými pocity "umělce v jinošském věku", o jakých psali už James Joyce nebo Alain Fournier, poněvadž David Mitchell ani v "klasičtější" poloze nezůstal nic dlužen invenci nejtalentovanějšího anglického prozaika své generace.

Myslím si, že tahle kniha by mohla mít rozhodně úspěch. Tenhle typ ani žánr knih mě sice příliš ke čtení neláká, protože jsem spíš na horory nebo fantasy, ale nemůžu v žádném případě popřít to, že mají svůj neobyčejný půvab, díky kterému v některých případech doslova volají z výloh knihkupectví, aby si je někdo koupil. Takový půvab se skrývá v málo knihách, proto určitě Třináct měsíců stojí za přečtení.Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem - se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže - byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové.

Kniha Vypravěčka je pro dnešní článek řekla bych naprostým hitem. Už od první chvíle, kdy jsem tuhle knihu spatřila jsem byla naprosto okouzlená. A po přečtení anotace mi bylo jasné, že je to jednoznačně kniha, která nejen že stojí za přečtení, ale že je to kniha, které jistě podlehnu, dokud ji nedočtu. Vypadá to na velice silný příběh.Kiki, vynervovaná ze špatného vzduchu, nekonečných problémů s parkováním a ruchu ze staveniště vedle jejich bytu v Kolíně, se rozhodne odstěhovat s mužem a dvouletou dcerkou na venkov. V oblasti Meklenburské jezerní plošiny si chce otevřít penzion pro vystresované lidi z města, jako je ona a její přítelkyně, a pěstovat vlastní zeleninu.
Bohužel se ukáže, že opuštěná budova staré školy, stojící na půl cesty mezi Berlínem a Hamburkem, je absolutní ruina. Tři týdny před slavnostním otevřením Kiki uzná, že sama dokončení penzionu nezvládne, a bubnuje na poplach. Úterní ženy přijíždějí přiložit ruku k dílu. Každá z nich si s sebou přiváží i část svého všedního života.


Hádky, lži, zrada ani Kikino stěhování na východ - nic z toho nedokáže Úterní ženy rozeštvat.
Leda snad muž. Šarmantní muž s tajným posláním.


Další knihou, která mě také dost zaujala je právě kniha Úterní ženy mezi bylinami a řepou. Někdo by se možná zasmál nad názvem, ale mě ta kniha okouzlila asi stejně tak, jako právě Vypravěčka. Mám nakladatelství Host ráda - a nejen kvůli tomu, že vydalo mou oblíbenou sérii Milénium od Stiega Larssona, ale protože vydává spoustu skvělých knih, po kterých většinou neuvěřitelně toužím. A Úterní ženy mezi bylinami a řepou vypadá jako další skvělá kniha z tohoto nakladatelství, která si určitě zaslouží pozornost čtenářů.Brendan Brazier je kanadský sportovec, pionýr veganského stravování. Jeho publikace Vegan v kondici se stala kultovní knihou světového vegetariánského a veganského hnutí. Jeho legendární dieta Thrive pomohla celé řadě sportovců k zisku olympijských medailí. Dieta se nezaměřuje pouze na profesionální sportovce, nýbrž i na ty z nás, kteří požadují optimální zdraví a výkonnost nebo jen chtějí předcházet nemocem. Brendan Brazier revolučním způsobem změnil veganské stravování a přitom dbal na vyváženost a dostupnost. Kniha přináší 100 vynikajících receptů bez sóji a lepku, jejichž příprava v kuchyni zabere jen pár minut. Najdete v ní recepty na polévky, saláty, hlavní jídla, ale také na energetické tyčinky, lahodné dezerty a gely. Samozřejmostí je i dvanáctitýdenní stravovací plán.


Chcete-li se zbavit nadváhy, lépe spát a být zdravější, Vegan v kondici vám ukáže, jak na to.


Já osobně nejsem ani veganka, ani nevařím - a zdravá jsem, alespoň v rámci možností. Jsem si ale jistá, že třeba moje mamka a babička by tuto knihu jistě ocenily, protože se obě snaží co nejlépe pečovat o svoje zdraví - a případně i zhubnout. Proto jsem si jistá, že tuto knihu ocení lidé, kteří usilují o to samé nebo - jak se píše v anotaci - požadují optimální zdraví a výkonnost.Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymu ani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.

Jo Nesbo a jeho knihy jsou případem, kdy většina lidí skutečně vychvaluje - i když nejde o nikterak krátkou sérii, což ve většině případů čtenáře pobuřuje - a většinou i vzbuzuje nepříliš dobré dojmy. Tohle je ale jiný případ - tato série se naopak těší velkému úspěchu. A jsem si jistá, že ani devátý díl čtenáře nezklame.

Pro čtenáře, co se s tímto autorem ještě nesetkali, nebo setkali ale do čtení této série se nepustili tu mám samozřejmě anotaci prvního dílu - třeba se vám zalíbí a budete mít na jistou dobu o čtení postaráno, kdo ví? :-)

1. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává se prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti.Tereza Hamiltonová prožívá drsný rok - zamilovala se do nejlepšího kamaráda svého staršího bratra. Jase s ní ale nepromluvil od té doby, kdy jí věnoval opravdu úžasný, dech beroucí polibek, takový, co vám změní život. Tereza se právě vymotala z příšerného vztahu a navíc jí hrozí, že kvůli zranění bude muset dát sbohem taneční kariéře. Nastal čas na plán B - vysokou školu. Možná tak dostane šanci přesvědčit Jase, že jí jeden polibek nestačí.

Jase Winstead má obrovské tajemství, jež nikomu neprozradil. Obzvlášť nechce, aby ho znala neuvěřitelně krásná sestra jeho nejlepšího kamaráda. Přestože s Terezou sdílel nejžhavější polibek v životě, uvědomuje si, že závazky mají přednost. Rozhodně nemá čas na romantický vztah. Nijak mu však nepomáhá, že nedokáže přestat myslet na polibek dívky, jež mu může převrátit život naruby. Jase a Tereza se potkávají stále častěji a nejsou schopni vzájemné city popírat. Na obzoru však číhá nebezpečí, jež vyvrcholí tragédií. Zatímco se lidé v kampusu vzpamatovávají, osudem pronásledovaní milenci se musí rozhodnout, co jsou ochotni riskovat a co obětovat, aby mohli být spolu.

Po velice úspěšném prvním dílu Počkám na tebe od J. Lynn autorka přichází s druhým dílem, který určitě ocení jak příznivci prvního dílu, tak noví potencionální čtenáři, které kniha jistě může zaujmout, určitě doporučuji, pokud je tento žánr vaším oblíbeným žánrem.
Všechny zmíněné tituly můžete zakoupit například na Kniha.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 6. října 2014 v 18:38 | Reagovat

Od Jo Nesba bych si strašně ráda něco přečetla, jednou jsem koukala na anotaci jedné knihy (už nevím které), ale ta anotace mě naprosto uchvátila. :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 6. října 2014 v 19:53 | Reagovat

Vypravěčku právě čtu a je to doopravdy úžasná kniha Nemůžu se od ní odtrhnout! Úterní ženy si chci taky přečíst, už ta obálka je hrozně lákavá. A taky spoustu dalších knih, které tu máš.. jen kde brát peníze a čas? :D :-)

3 Lillen Blake Lillen Blake | Web | 6. října 2014 v 21:07 | Reagovat

Nesbo mi stylem nesedl - ale vypravěčka! Och - má nádhernou obálku. Nádhernou. ♥
I am so in love!

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 7. října 2014 v 18:23 | Reagovat

Vypravěčku už mám doma, ale nevím kdy se k ní dostanu :(

5 Ami Ami | Web | 8. října 2014 v 12:12 | Reagovat

Vypravěčku si chci přečíst!
Ostatní knihy neznám, ale některé vypadají lákavě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama