Golema a džin v New Yorku (RC)

22. listopadu 2014 v 23:02 | Clara Black |  Recenze knih
Golema a džin v New Yorku

Originální název: The Golem and the Jinni

Autorka: Helene Wecker

Série: -

Díl: -

Počet stran: 520

Vazba: Vázaná

Nakladatelství: Beta Dobrovský

Rok vydání: 2014

Hodnocení na Databázi knih: 93%

Hodnocení na Goodreads: 4,09

Anotace: V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, bytost z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, stvoření z ohně, zrozené v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Realistické vylíčení obyčejných lidí, onoho neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se z různých národností stávají Američané, v kombinaci s čirou fabulací bájných postav, vytváří vynalézavý a vzrušující příběh.

Nacházíme se v New Yorku v roce 1899, kde se v důsledku shod okolností ocitají golema a džin. Golema Šava získala život díky přání svého pána. Toužil mít nevěstu - ale bohužel při cestě do Ameriky podlehl svému onemocnění a z Šavy se stala osamocená nadpřirozená bytost, kterou sužují všechna možná přání lidí kolem ní. Oproti tomu džin Ahmad se ocitá v New Yorku díky prostému klepíři, který dostane objednávku - má opravit starou lahev se zvláštním zdobením. Poté, co ale začně pracovat, se mu v dílně objeví muž, který je džinem. Oba - jak Ahmad, tak Šava - se pokoušejí přizpůsobit městu a životu zdejších lidí.

V případě téhle knihy jsem měla neuvěřitelné problémy si utřídit myšlenky. Už když jsem začala číst se ve mě probudil podivný pocit a nutkání pořád jen zírat s otevřenou pusou a říkat si pro sebe: WOW! protože tahle kniha mi jednoduše vzala dech. Očekávala jsem originální příběh, který by se mi mohl líbit - ale při čtení mi velice rychle došlo, že tu jde o mnohem více. Jde o magický příběh, který je dokonale reálně vykreslený, opravdu originální a je nepředstavitelně těžké mu nepropadnout. Navíc je velice čtivý a měla jsem problémy s tím se přemluvit, abych vůbec šla spát, což už se mi při čtení knihy velice dlouho nestalo. Proto musím jednoduše říct, že jsem byla neuvěřitelně mile překvapená, možná až šokovaná, a do Golemy a džina v New Yorku jsem se okamžitě zamilovala.
Jak jsem psala, příběh je velice originální. Po New Yorku nepobíhají žádní upíři, jako tomu dnes ve spoustě knih bývá, hrdinové jsou neuvěřitelně sympatičtí - a osobně ani nevím, zda jsem si více oblíbila Ahmada nebo Šavu. I co se týče dalších, vedlejších postav jsem byla velice překvapená. Všechny byly velice reálné, stejně jako celkové prostředí New Yorku, ať už šlo o jednotlivé čtvrti, přímo i místa nebo situace.

Pokud jde o samotný námět, myslím si, že velice snadno okouzlí. Zvlášť poté, co se člověk pustí do čtení, zapůsobí samotná čtivost knihy, napínavé kapitoly a i samotné drobnější životní příběhy jednotlivých vedlejších postav, které jsou také určitě zajímavé, což také ve spoustě knih nebývá. Často se setkávám se situacemi, kdy je jedině hlavní hrdina/hrdinka zajímavý/á ale ostatní postavy působí trošku laciným, nedomyšleným, možná až nedokončeným dojmem, což mi velice často kazí dobrý dojem z knihy - to ale není případ Golemy a džina v New Yorku. Veškeré kladné recenze a reakce jsou dle mého názoru opravdu zasloužené, protože tahle kniha má všechno, co by si takový čtenář mohl přát: skvělé postavy, originalitu, krásné prostředí, které je velice dobře popsané a vykreslené, ale zároveň bez zbytečných detailů, které by mohly nudit, napínavý děj a samozřejmě i chvilky, při kterých se člověk pobaví - všechno navíc napsáno tak čtivě, že se těžko od čtení odvrací. To všechno je kniha Golema a džin v New Yorku, které nemohu dát nic víc, než maximální hodnocení a přidat ještě poslední poznámku, že ji velice doporučuji. Skvělá kniha, opravdu.


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji knihkupectví Kniha.cz

Knihu si můžete pořídit například zde

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 9:51 | Reagovat

Inu, Golema a džina si chci rozhodně přečíst. Už jen ten nápad je prostě skvělý a je úžasný, že se někdo nebál sáhnout taky po jiných nadpřirozených bytostech, než jaké jsou obvykle v knihách! :)

2 Sima Sima | E-mail | Web | 24. listopadu 2014 v 14:19 | Reagovat

Golema a Džín by som si rda prečitala,anotacia znie zaujimavo :)

3 Eliz Eliz | Web | 25. listopadu 2014 v 19:34 | Reagovat

To vypadá úžasně! Já tu knihu chcííííí taky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama