Královna Tearlingu (RC)

25. listopadu 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Královna Tearlingu

Originální název: The Queen of the Tearling

Autor/ka: Erika Johansen

Série: Královna Tearlingu

Díl: 1.

Počet stran: 432

Vazba: Paperback

Nakladatelství: Yoli

Rok vydání: 2014

Hodnocení na Databázi knih: 92%

Hodnocení na Goodreads: 3,88

Anotace: Zrovna měla devatenácté narozeniny, když pro ni přijeli vojáci. Přijeli pro Kelseu Glynn, aby ji převezli zpět na místo, kde se narodila - aby se stala královnou a převzala trůn, který jí právem náleží. Bude ale muset přežít dostatečně dlouho na to, aby na trůn mohla usednout. Stejně tak jako spousta jiných devatenáctiletých děvčat je Kelsea velice nepoddajná, pevně se drží svých zásad a věří tomu, že věci zná mnohem lépe, než její předkové. Na rozdíl od jiných devatenáctiletých zdědila království, které leží na kolenou - zmítané zkažeností, zlými úmysly a nebezpečím.

V kombinaci vzrušujícího dobrodružství, akce, temné magie, mystiky a romance
je Královna Tearlingu debutem rodilé vypravěčky požehnané neuvěřitelnou fantazií.

Kelsea je dívkou, která právě dovršila devatenáct let a má se stát královnou. Má jí připadnout celá říše a spousta lidí usiluje o její smrt. I její vlastní strýc by ji raději viděl mrtvou, jen aby si udržel své postavení a moc. Oproti tomu stojí druhé království, které je dalším velikým nepřítelem, což Kelsea pochopí již během cesty na hrad. Trůn jí právem náleží, ale je otázkou, zda se k němu vůbec přiblíží na tolik, aby ho vůbec spatřila.

Královna Tearlingu by mě českou anotací rozhodně nezaujala, protože se z ní vlastně nic pořádně dozvědět nedá. Netuším jak je to možné, ale už to tak je. Proto doporučuji si buď zjistit o čem je, anebo si prostě přečíst anotaci v angličtině, protože se toho člověk jinak moc nedozví, pokud vyloženě nenahlédne do některé z recenzí. A i když jsem já osobně tak nějak obecně věděla, do čeho s Královnou Tearlingu jdu, byla jsem pekelně překvapená.
Začátek byl celkem dobrý. Na má očekávání vážně celkem dobrý. Během chviličky se to ale celkem rychle změnilo. Autorka měla celkem zajímavý nápad, který má ale hned tři veliké chyby. Tou první je, že námět, který se rozhodla využít, je velice často používaný a bohužel i dost ohraný. Princezna, která zdědila království a nadešel čas, aby začala vládnout, ALE X lidí usiluje o to ji vidět mrtvou, navíc tu máme zlou královnu, která se jí také chce zbavit a tak dále... Další obrovskou chybou je samotná hlavní hrdinka. Další absolutně typický příklad, který bych už mohla skoro označit za učebnicový. Typická hlavní hrdinka, se kterou se čtenář setká v každé druhé, s trochou štěstí třetí knize, takže ani odsud originalita nevane. Tím nechci hlavní hrdinku nějak očernit, ale bohužel je to pravda. Což je konec konců také důvodem, proč mi byla po celou dobu čtení nepřirozeně nesympatická. A poslední chybou je, že vzhledem k tomu, jaké jsou dvě předchozí chyby, autorka do knihy nevnesla vlastně zhola nic, co by celkový dojem nějak vylepšilo, nebo podtrhlo. Takže tu máme typickou fantasy knihu s ohraným dějem, námětem a hlavní hrdinkou. Ačkoliv to může znít dost kriticky, opravdu jsem se snažila na celé věci najít i něco pozitivního, to přísahám.

Vezmeme-li to ale celkově, bod po bodu, tak je to alespoň trošičku ozvláštněná kniha kratičkými úryvky z kronik království, ve kterém se většina knihy odehrává. (Pro pořádek - království máme dvě, jednomu vládne ''zlá královna'' a druhé zdědila hlavní hrdinka Kelsea) A právě ony úryvky jsou takovým malým bodem plus, který mě mile překvapil a potěšil, protože se díky nim čtenář dozvídá něco málo z historie království, což mě osobně přijde celkem zajímavé.
Pokud jde o samotný styl psaní autorky, tak nemohu říct, že by byl nějak vyloženě špatný, ale při čtení jsem se setkala se situacemi, kdy byly věty poněkud podivně sestavené a působily neuvěřitelně nepřirozeně. Zrovna teď mě opravdu mrzí, že jsem si některé stránky s takovými větami nezaložila, abych mohla uvést příklad, ale nevadí. Co se týče samostatně psaní, není tedy úplně špatné, ale rozhodně nemůžu říct, že by mě autorka nějak napnula a svým psaním mě hnala v čtení dál. Děj mi tedy nepřijde nijak napínavý, a akce mi přišly poněkud křečovité, což není úplně nejlepší.
V případě postav, konkrétně ostatních postav, ne samotné hlavní hrdinky, to není špatné. Celkem jsem si oblíbila pár vojáků, kteří se objevují již na začátku, kdy Kelseu převážejí z jejího dosavadního domova zpět na místo, kde se narodila a odkud má jakožto nová panovnice/královna vládnout. Postavy vojáků považuji snad za celkově nejlepší postavy v téhle knize vůbec, protože se hlavní hrdinka chvílemi chovala naprosto nepochopitelně a její nepřítekyně, královna druhého království, se zase chová naprosto předvídatelně, až působí jako zlá královna ze Sněhurky.

Ale abych to shrnula. Královna Tearlingu se mi nelíbila, ale myslím si, že by se mohla líbit o něco mladším čtenářům. Jsem přesvědčená, že by se mému o pár let mladšímu já rozhodně líbila a byla bych z ní nadšená, ačkoliv se teď stavím k zástupu čtenářů, kterým se tato kniha nelíbí a jejiž nepříliš kladné reakce jsem viděla na Goodreads. A pokud je pravda, že se natáčí film, tak jsem opravdu zvědavá a možná nakonec Královně Tearlingu na druhý pokus podlehnu, kdo ví.


Recenze psána pro Databázeknih.cz

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka Ďurčeková Lenka Ďurčeková | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 19:28 | Reagovat

Aj keď mám rada takýto typ príbehov, nemala som možnosť stretnúť sa (zatiaľ) s knihami s podobným námetom. Napriek tvojej kritickej recenzii chcem dať ale knihe šancu, tak uvidíme. :) 100 ľudí, 100 chutí. :)

2 Hermi Hermi | Web | 25. listopadu 2014 v 20:25 | Reagovat

No, když už nic, tak to má MIC hezkou obálku. :-D

3 Hermi Hermi | Web | 25. listopadu 2014 v 20:25 | Reagovat

*moc

4 Ell Ell | Web | 26. listopadu 2014 v 7:42 | Reagovat

No, předtím mé kniha maličko lákala, teď už tedy moc ne.
Hezká recenze!

5 Efi Efi | 27. listopadu 2014 v 22:48 | Reagovat

Co jsem viděla, čtenáři po přečtení knihy nejsou nijak nadšení... Přesto mne velmi zaujala anotace a obálka a chtěla jsem si knihu přečíst. Váhám. Případně si ji půjčím v knihovně, ale kupovat si ji raději nebudu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama