Harry Potter a kámen mudrců (RC)

19. prosince 2014 v 14:02 | Clara Black |  Recenze knih
Harry Potter a kámen mudrců

Originální název: Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Autor: Joanne Kathleen Rowling

Série: Harry Potter

Díl: 1.

Počet stran: 287

Vazba: Vázaná

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2010 (první vydání v Česku - rok 2000)

Hodnocení na Goodreads: 4,38

Hodnocení na Databázi knih: 91%

Anotace: Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry Potter myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem...

Harry Potter je obyčejným chlapcem, který nemá příliš ideální život a nemá možnost vycházet se svým strýčkem, tetou a bratrancem, kteří jsou jeho jedinou rodinou. Všechno se ale změní v den, kdy se objeví tajemný dopis adresovaný právě jemu. Od té doby věci rychle nabírají spád, a Harry se později dozvídá, že je kouzelníkem a dopis ho zval do školy čar a kouzel, kde dokonce studovali i jeho zesnulí rodiče. Svět, ve kterém se náhle ocitá měl vlastně celou dobu téměř na dosah ruky - jen dokonale skrytý před lidmi, kteří jsou kouzelníky označováni za mudly. Zároveň ale netuší, kolik toho pro kouzelníky a kouzelnice znamená, netuší, co se stalo oné noci, kdy zemřeli jeho rodiče, netuší od čeho má jizvu na čele, která připomíná blesk a už vůbec netuší, že je vyvoleným a budou se od něj očekávat skutečně velké věci. Ve světě kouzel se cítí poněkud ztraceně, celé roky co bydlel u tety a strýčka vůbec nic netušil, protože před ním všechno drželi v naprosté tajnosti doufajíc, že se jemu schopnost dělat kouzla vyhne - ale teď se stává jedním z nových studentů školy v Bradavicích, na cestě stát se skutečným čarodějem s možností poznání všeho, co mu bylo doposud tajeno.

V dnešní době zná příběh Harryho Pottera téměř každý - a to ať už ve filmové podobě, nebo přímo v knižní. Dokonce by se už snad Harry dal považovat za kouzelnickou klasiku a to nejenom díky svému obrovskému úspěchu - a tak není divu, že jsem po něm také sáhla, když se mi naskytla možnost.

Svět Harryho Pottera je doslova protkaný magií, kouzly, tajemnem a dobrodružstvím, které dokáže do děje vtáhnout téměř každého čtenáře a u mě tomu rozhodně nebylo výjimkou. Ze začátku jsem sice měla trošičku problém se začíst, ale po počátečním čtení se věci otočily a já jen rychle a fascinovaně obracela jednu stránku za druhou, jak mi čtení rychle ubíhalo, proto musím rovnou uznat, že autorka skutečně umí psát - a také před ní opravdu smekám, protože svět a příběh, jaký dokázala vytvořit je naprosto neuvěřitelný a velice těžko se z něj dostává.
V případě postav jsem měla drobný problém s mluvou. Na začátku se setkáváme s Harrym, který je slušně vychovaný, velice milým chlapcem a mluví naprosto spisovně. Později - po setkání s Hagridem, který ho následně bere na pochůzky pro věci, které bude potřebovat do Bradavic - najednou mluví stejně nespisovně jako Hagrid, navíc ještě stejným stylem - eště, všecko, ject - a ještě více později, když se setkáváme s dalšími důležitými postavami, jako je například Hermiona a Ron, se to samé stane i u nich. Najednou všichni mluví stejným stylem, jako mluví Hagrid, jako by se jednalo o nakažlivou věc, což mě skutečně při čtení zaráželo a chvílemi i rušilo. Pokud jde o samotné postavy a jejich rysy, jsou všechny skutečně skvěle vymyšlené a realistické, což se může ve světě čar možná zdát trošku ironické, ale je to tak. Na druhou stranu ale musím uznat, že mě na Harrym strašně mrzí fakt, že spadá pod typické knižní a filmové hrdiny, kteří se vyznačují tragédií a faktem, že jsou nesmírně důležití a je jim předurčeno, aby se stali hrdiny. Takovéhle postavy upřímně nemusím, abych pravdu řekla, ale doufala jsem, že se bude v tomto ohledu Harry nějak odlišovat, což se nestalo. Což je společně s onou podivně nakažlivou mluvou důvod, proč Harrymu Potterovi a kameni mudrců dám místo pěti hvězdiček čtyři.

Harry Potter je bezesporu skvělým dílem, které se jistě v povědomí čtenářů bude držet dlouho - a to jednoznačně oprávněně. Dobrodružná povaha příběhu, kouzla a neuvěřitelný svět plný překvapení a nejrůznějších zvláštností si jednoduše získá čtenáře vždy.Recenze je psána pro webmagazín Rozhledna, velice děkuji za poskytnutí recenzního výtisku!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 19. prosince 2014 v 18:57 | Reagovat

Skvělá recenze :-) Zrovna čtu taky první díl, ale už po několikáté. Na rozdíl od tebe mi ale nedělá problémy se začíst už u první stránky. Ale to bude asi tím, že už jsem začtená.. :-) Těš se na další díly, do třetího je to spíše takové dětské, ale potom se to opravdu rozjede :-)

2 Kate Kate | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 19:25 | Reagovat

Chtěla jsem celý komplet na Vánoce, ale asi to neklapne. :(
Jinak, celá série je skvělá. :)

3 Minionka <3 Minionka <3 | 19. prosince 2014 v 21:39 | Reagovat

Miluju Harryho Pottera jakýkoliv díl, má nejoblíbenější knížka :3 A máš to krásně napsané :)

4 Hermi Hermi | Web | 20. prosince 2014 v 19:30 | Reagovat

Harryho Pottera jsem četla už velmi dávno (žeby někdy ve 4. třídě??) a od té doby mi hnijí na poličce všechny díly a nejsem schopná se rozhoupat k tomu je znovu přečíst. Vím, že jako malému dítěti se mi to až tak moc nelíbilo, zvláště když jsem to někdy ve třetí třídě začala číst a zjistila, že to má pidipísmenka a dvacetistránkové kapitoly. To bylo trochu zklamání pro to ani ne desetileté dítě. Dnes bych to možná uvítala. Ale na druhou stranu, když už vím, o čem to je, číst se mi to nechce. Jinak u mě tedy bylo běžné číst některé díly i měsíc (Zvláště pátý díl s osmi sty stránkami! Mně bylo deset, sotva jsem uměla číst a myslela jsem, že mi vypadnou oči z důlků, když jsem to viděla!) No nic, souhlasím s tebou, námět je dobrý a mám vážně ráda fantasy, takže myslím, že čtenáři se k téhle knize budou ještě dlouho znovu vrace...:)

5 Eliza Eliza | Web | 21. prosince 2014 v 14:26 | Reagovat

Tak Harry Potter, to je prostě takový klasika literatury už obecně. První díl mě teda oslovil snad nejméně ze všech, nicméně, určitě je to kniha, která stojí za povinné přečtení ;) Krásná recenze :)

6 Zoe Haak Zoe Haak | Web | 22. prosince 2014 v 20:47 | Reagovat

Zrovna jsem přečetla všech sedm dílů. Je to jak říkáš kouzelnická klasika a já s tím naprosto souhlasím. Musím říct, že první díl mě děsí a straší více než poslední nebo ostatní. A to jak ve filmové podobě tak i v knižní. No co se dá dělat. Každý je jiný a každý má jiný názor. Jinak krásná recenze.

7 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 24. prosince 2014 v 18:26 | Reagovat

Klasika. Pro mě nutnost přečíst každý rok alespoň jednou. I přes filmy pokaždé nacházím roztomilé detaily na které jsem zapomněla.

8 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 2. ledna 2015 v 9:58 | Reagovat

Harryho jsem dostala k Vánocům, prvý tři díly, tak jsem na něj vážně zvědavá a už se nemůžu dočkat, až začnu číst ^-^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama