Hvězdy nám nepřály (RC)

29. prosince 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Hvězdy nám nepřály

Originální název: The Fault in Our Stars

Autor: John Green

Série: -

Díl: -

Počet stran: 240

Vazba: Pevná s přebalem (Filmové vydání - paperback)

Nakladatelství: Knižní klub (Filmové vydání - Yoli)

Rok vydání: 2013

Hodnocení na Goodreads: 4,42

Hodnocení na Databázi knih: 88%

Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. "Nejvtipnější smutný příběh" je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vypravěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

"Pain demands to be felt."

Prvně bych asi měla říct, že ten citát výše uvedený je v angličtině z dost dobrého důvodu. První věc, kterou bych totiž k této knize chtěla říct, je to, že jí překlad celkem nesluší, což je jak důvodem proč bych si ji spíš chtěla přečíst v originálu - ale také důvod, proč jsem onen citát napsala v angličtině, ne v češtině. Ale pro neangličtináře samozřejmě uvedu i český překlad, který se dá najít i na obálce knihy - Bolest se dožaduje procítění.
Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Hazel, která už od malička trpí rakovinou, co zcela ovládá její svět. Když v jisté chvíli její maminka uzná, že Hazel trpí depresí, připojí se k její dávce léků i nějaká antidepresiva a opět se objevuje nutnost chodit na podpůrnou skupinu s lidmi, co jsou na tom podobně jako ona - a právě tehdy potkává Augusta, který je vtipný, chytrý a navíc pohledný. Sám si rakovinou prošel a stála ho nohu, ale zvítězil. Hazel si s Augustem dobře rozumí, a časem se do sebe zamilují. Nebudou to oni - Hazel a Augustus - proti světu, ale Hazel a Augustus proti rakovině.

Tahle kniha je skutečně dost zvláštní. Několikrát jsem měnila názor na to, jestli si ji chci přečíst, nakonec jsem šla na film a ten se mi skutečně líbil (rovnou podotýkám, že jsem nebrečela ani u filmu, ani u knihy) a když se nakonec naskytla možnost, prostě jsem po ní skočila a přečetla si ji. Četla jsem ji nadvakrát - a tuším už v polovině knihy jsem měla jasno s hodnocením a tím, co potom budu chtít do recenze napsat, ale... nějak přesně nevím, jak to zformulovat. Ještě jsem s takovým případem nesetkala, upřímně řečeno. Pokud bych to měla brát z mého klasického hlediska, tak je to vlastně příšerná kniha, která měla celkem slušnou myšlenku a má krásné citáty. Pravdou ale je, že se na Hvězdy nám nepřály, dá dívat víc než jedním způsobem (samozřejmě) - a tak jsem to také vzala.


Jak jsem psala, z klasického hlediska je tahle knížka vlastně strašná. Což mi dává také možnost snad i pochopit ty čtenáře, kteří Hvězdy nám nepřály, skutečně nehodnotí nejkladněji, ačkoliv důvodů může být samozřejmě mnohem více. Já osobně bych tuhle knihu z tohoto hlediska hodnotila pouze jednou hvězdičkou, protože je tu tolik věcí, které absolutně nedávají smysl a celý ten příběh je tak krutě nereálný, na to že se jedná o příběh protkaný RAKOVINOU, kdy mladí lidé mluví skoro jako doktoři a používají takové fráze, že jsem žasla. Vůbec nemluví jako náctiletí, ani jako dospělí - a strašně ráda bych to nějak popsala, ale nenacházím slova. Každopádně je to skutečně nepatřičné, a ačkoliv by se to možná dalo vysvětlit tou rakovinou, stále je to dost slabé vysvětlení. Což je také důvod, proč se mi tahle kniha chvílemi četla celkem obtížně.
Další věcí je, že je to strašně nereálné. Výlet do Evropy, za spisovatelem oblíbené knihy umírající dívky, který jí daruje přítel, co přišel o nohu a taky měl rakovinu? No, zní to lehce přetaženě, ale daly by se nad tím přimhouřit oči, kdyby toho nebylo víc. Celkově vzato je to až příliš dokonalá lovestory, kterou jakoby ohrožuje svět s rakovinou - což bych v knize s rakovinou upřímně nějak nečekala. Takže logicky vzato - z tohoto hlediska bych knihu hodnotila jako špatnou, nepovedenou a hodně nereálnou. A samozřejmě je tu i ta věc s překladem - čímž rozhodně nechci označovat překlad za špatný, to v žádném případě, ale jsou zkrátka případy, kdy se pořádně nedá přeložit hlavní myšlenka, takže se část kouzla knihy jednoduše vytratí v původním znění, které bylo přeloženo. Jenže tu je i druhé hledisko.

Z druhého hlediska je tahle kniha možná špatná, nereálná, a bůh ví co dalšího, ALE - zároveň je skutečně emotivní, plná krásných citátů a určitě se najdou čtenáři, kteří ji velice ocení, protože může nabídnout takový ten skutečný únik od reality, který někteří lidé dost možná i potřebují. Dokonalým příkladem bych teď mohla být já sama, když se to tak vezme. Lehká dávka nereality podaná v příběhu s rakovinou, kde nechybí ani zápletka, ani smutné chvíle, ale ani světlé a hezké chvíle, kdy se člověk možná i pousměje nad onou situací. A samozřejmě - nesmí chybět láska, která v téhle knize sehrála také celkem dost důležitou roli. A když se tohle vezme tak nějak dohromady - obě hlediska - tak si člověk jednoduše musí vybrat, jestli té knize dát šanci, anebo jestli ho natolik bude rušit fakt, že je v jistých ohledech zkrátka nepříliš dobrá. Jsou lidé, kteří tuto knihu opravdu zbožňují, jsou lidé, kteří tuto knihu nemají rádi, nebo ji dokonce nenávidí - ale tak tomu je snad u každé knihy. A Hvězdy nám nepřály je poněkud špatná kniha s dobrým jádrem.Recenze psána pro Arara.cz

Knihu si můžete pořídit například zde

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 *Mary-berry* <33 *Mary-berry* <33 | Web | 29. prosince 2014 v 12:43 | Reagovat

Nemůžu souhlasit. Podle mě by bylo právě že divné, kdyby při svém zdravotním stavu naopak neznali tolik odborných termínů. Jinak vcelku vzato mi mluvíš z duše. Taky patřím mezi ty méně nadšené, kteří to nepovažují za vrchol literatury a ani si nepobrečeli. Jo, jsem necitelná.
Překlepů tam máš jistě víc jako většina včetně mě, ale to "zvýtězil" mi drásá duši...

2 Clara Black Clara Black | E-mail | Web | 29. prosince 2014 v 12:49 | Reagovat

[1]: Odborných termínů ohledně svého stavu určitě, ale mluvit tunou dalších odborných a jiných slov, to už je fakt krapet divný, nic proti.
A díky za upozornění! Hned se na to podívám. Psala jsem to v době, kdy mi fakt nebylo nejlíp, byla jsem nemocná, takže jsem to nekontrolovala, tak to teď napravím :-)

3 Hermi Hermi | Web | 29. prosince 2014 v 22:35 | Reagovat

Pěkné. Knížku jsem četla a myslím, že jsi docela dobře vystihla chyby, které by mě ani nenapadly v knize hledat. Moc pěkná recenze jako vždy. A upřímně, mně se na té knize snad nejvíc líbily ty citáty. A světe div se, já je snad chápu lépe v angličtině, než v českém překladu!

4 Keisu Keisu | 1. ledna 2015 v 22:25 | Reagovat

Podle mně je kniha úžasná...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama