Lunapark (RC)

4. prosince 2014 v 0:00 | Clara Black |  Recenze knih
Lunapark

Originální název: Joyland

Autor: Stephen King

Série: -

Díl: -

Počet stran: 208

Vazba: Vázaná (s přebalem)

Nakladatelství: Beta Dobrovský

Rok vydání: 2013

Hodnocení na Goodreads: 3,90

Hodnocení na Databázi knih: 82%

Anotace: Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje...

Devin Jones je sympatickým vysokoškolákem, který spolu s dalšími mladými lidmi v létě nastupuje do práce v zábavním lunaparku. Nedávno se s ním ošklivě rozešla jeho přítelkyně a možnost pracovat na místě, kde se prodává zábava zní slibně snad po každé straně. Komu by se také nelíbila práce u kolotočů? Lunapark, ve kterém pracuje je ale svým způsobem dost podobný těm z filmů. Traduje se, že ve strašidelném domě, které snad každý lunapark má, straší duch mladé, zavražděné dívky. Devin je v tomto ohledu stejný, jako ostatní lidé - zajímá se o okolnosti, ačkoliv věřit tomu, že by skutečně existovala možnost, že by se duch oné zavražděné dívky skutečně v lunaparku vyskytoval, se zdá poněkud přitažené za vlasy. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy jeho kamarád z lunaparku zavražděnou dívku uvidí.

Lunapark mě zaujal už jen svou nádhernou obálkou, která na mě dosud působí stejným dojmem, jako když jsem ji viděla poprvé. Naprosto magicky. Samotný námět celé knihy mě poté okouzlil ještě víc, takže nebylo divu, že jsem to této knize opravdu toužila, zvlášť když ji napsal můj nejoblíbenější spisovatel - Stephen King. Na druhou stranu ale musím podotknout, že bych si Lunapark přečetla i v případě, že by ji nenapsal Stephen King. Jméno totiž autora není zdaleka vše.
Když jsem se pustila do čtení, měla jsem na mysli to, co jsem četla na Goodreads. Hodnocení jako na houpačce, jeden člověk Lunapark hodnotí velice kladně, další by ho mohl téměř nazvat odpadem... potom jsem tyhle svoje myšlenky zaplašila a soustředila se čistě na čtení a celkově knihu. A vida. Něco na těch krutě záporných hodnoceních a recenzích přeci jenom je. První věcí je fakt, na kterém jsme se dokonce shodly s mou kamarádkou - na to, že celý příběh vypráví zmiňovaný hrdina Devin (jen je o mnoho starší, tj. příběh je tedy psán s využitín retrospektivy) ale má opravdu až nepřirozeně dobrou paměť. Pamatovat si totiž takové detaily, jako je přímo stav fasády domu, odstín zelené barvy na šatech, nebo fakt, že byly šaty pomuchlané či co, je nemožné. A v tomto případě velice nepřirozené a nepříliš dobré. A to je první věc, kterou bych Lunaparku vyčetla.

Co se týče postav, jako čtenářka si absolutně nemůžu stěžovat. Devin je opravdový sympaťák, stejně tak jako kolotočáři a jeho samotní přátelé, se kterými se seznamuje po příchodu do lunaparku, co by jeden z nováčků. Musím ale ještě dost vyzdvyhnout fakt, že se v knize setkáváme i se speciálními kolotočářskými výrazy, o kterých sice nevím, jestli jsou skutečně využívané, ale rozhodně mi velice zpestřily čtení a velice mě potěšily. Je to opravdu takový detail, ale mile mě překvapil. A jak jsem řekla - je to i dobré zpestření. Postavy celkově jsou opravdu realistické a ačkoliv ne všechny mi přišly sympatické, snadno jsem si je oblíbila. A to i ty, které by se daly označit za záporné, což mě samotnou celkem překvapilo.

V případě děje to bohužel není tak slavné, jako u postav. Samotný děj není špatný, to netvrdím, ale způsob, jakým ho autor podal ve mě vyvolává pocit, že není ani špatný, ani nijak dobrý. Jak se to říkává? Je to nemastné, neslané. Možná bych v tomto případě využila klasickou ICH formu v kombinaci s přítomným časem. Tehdy by ony detaily, které jsem zmiňovala na začátku dávaly smysl. Celkově na mě dělá dojem, že Stephen King má velký smysl pro detail, který se ne každému musí líbit, ale zatím snad v každé knize, kterou jsem od něj četla, mi to vůbec nevadilo. Tady jsem ale skutečně chvílemi měla pocit, že je to opravdu moc, bohužel. Nevýhoda tohoto stylu.
Další věcí je pak fakt, že se na samotném začátku vlastně nic moc neděje. Kdybychom my, jakožto čtenáři, neměli potuchy o tom, co se bude dít dál (ať už díky tomu, že jsme si přečetli anotaci, recenzi nebo tak něco) tak bych řekla, že by spousta potencionálních čtenářů mohla četbu vzdát, protože ze začátku se mi příliš chytlavá nezdá. Vzhledem k tomu, že už jsem ale několik knih od tohoto autora četla a tak nějak už si troufnu říct, že vím, co od něj očekávat (ačkoliv mi vždy v nějakém ohledu vyrazí dech) jsem jednoduše věděla, že se to nějak ''rozjede'' a tak jsem četla dál. Věci se začaly hýbat tehdy, kdy se poprvé objevil duch oné zavražděné dívky, ale... pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to stejně nemastné, neslané. A s tím pocitem jsem Lunapark i dočetla. Stephen King je rozhodně skvělým autorem, ačkoliv jeho styl a celkově knihy nemusí sednout každému čtenáři, ale Lunapark považuji za jeho slabší dílo. Postavy jsou sice skvělé, ale děj je na začátku podle mého názoru protahovaný, navíc vypravování hlavního hrdiny po X letech v kombinaci s přesným popisem nejrůznějších detailů jednoduše zapříčinilo to, že tedy Lunapark pokládám za slabší knihu. Nutno ale ještě podotknout, že v poměru s ostatními díly tohoto autora. Celkově Lunapark pokládám za slušnou knihu, tedy dobrý průměr.


Recenze psána pro Arara.cz

Knihu si můžete pořídit například zde

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 4. prosince 2014 v 16:08 | Reagovat

O knížce jsem slyšela, samozřejmě i o autorovi a doporučím to kamarádce, ale jinak - já to číst nebudu.. :D
Hezky napsaná recenze :)

2 Fey Fey | Web | 5. prosince 2014 v 19:16 | Reagovat

Nevím... Kniha vypadá pěkně, už jen díky tvé recenzi. Ale obávám se, že se do ní stejně jen tak nepustím. Sama nevím, proč. Nejspíš mě nezaujala natolik. Ale, kdo ví...? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama