Vypravěčka (RC)

9. prosince 2014 v 13:27 | Clara Black |  Recenze knih
Vypravěčka

Originální název: The Storyteller

Autor: Jody Picoult

Série: -

Díl: -

Počet stran: 512

Vazba: Vázaná (s přebalem)

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2014

Hodnocení na Goodreads: 4,24

Hodnocení na Databázi knih: 94%

Anotace: Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem - se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže - byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi?

Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové.

Sage se snaží vyrovnat se smrtí milované maminky a pravidelně dochází na skupinovou terapii. Její sestry jí dávají matčinu smrt za vinu, což celé její trauma ještě víc zhoršuje, ačkoliv se obě tváří, že jim na Sage opravdu záleží. Sageinou jedinou rodinou se tak stávají nepříliš blízké sestry, nejlepší kamarádka Mary, která vede pekárnu, ve které pracuje a pečení. Je jako noční pták, ve dne spí, v noci pracuje. A právě na skupinové terapii, kam dochází, se seznámí se Josefem Weberem, oblíbeným starým pánem, který ji později - jakožto svou dobrou přítelkyni - požádá o neuvěřitelnou věc. Požádá ji o to, aby mu pomohla zemřít. Následně jí vypráví o tom, jak se mu nedaří zemřít, ať už se snaží, jak se snaží. Ani přirozená cesta mu to neulehčuje - je to devadesátník, který zvládl i zápal plic. Copak by ale Sage mohla někoho zabít? Josef tedy Sage předkládá hrůzné věci ze své minulosti, které spáchal. Působil v SS, koncentračních táborech a má na rukou krev tolika lidí, že skutečně není divu, že ho tíží svědomí. Sage ale místo toho, aby Josefovi vyhověla, kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a později zjišťuje, že její babička byla jednou z těch, co přežili pobyt v Osvětimi. Tehdy se jí snaží přesvědčit, aby jí vyprávěla o svých zážitcích, čímž se dostává do hrůzného kola nepředstavitelných zločinů, bolesti a krutých emocí, o kterých neměla ani tušení. Stále je tu ale Josef - muž, který napáchal tolik strašných věcí, že by si možná i zasloužil zemřít...

Vypravěčka je bez pochyb jednou z nejlepších knih, jaké u nás v Česku tento rok vyšly. O tom nemám pochyb. Se zatajeným dechem jsem hltala každou stránku a kolikrát jsem se přistihla, jak se snažím zadržet slzy - tak na mě tato kniha působila svým drsným, místy skutečně krutým, ale zároveň velice emotivním příběhem.
S autorkou jsem se doposud nesetkala, ale Vypravěčka mě zaujala už svou anotací, takže není divu, že jsem se po ní nějakou dobu dívala. Nějakou dobu jsem přemýšlela, kdy bude vhodná chvíle na to ji začít číst, protože je skutečně velice odlišná od ostatních knih, které běžně čtu (holocaust) a možná je fakt, že tohle není kniha, která by se dala číst úplně kdykoliv, protože je skutečně doslova natřískaná emocemi a dýchá z ní čirá atmosféra Osvětimi a celé té doby, ale je nepopíratelně skvělá. Autorka umí opravdu dobře psát, námět je skutečně skvělý a všechno je velice realisticky vykreslené, že jsem si nepřipadala jako čtenářka, ale jako součást celé knihy.

Jednou ze zvláštností Vypravěčky není fakt, že je psána z pohledů jednotlivých postav - tedy ne pouze Sage, jak by se mohlo zdát - ale zároveň se v ději proplétá i smyšlený příběh, který po celou dobu psala Sageina babička. Tento příběh se ze začátku může zdát trochu... nepatřičný, ale dokonale celou knihu podtrhuje. Zvlášť ve chvílích, kdy se nám děj stáčí směrem do minulosti v Osvětimi, kde nabývá nového rozměru - stává se plápolající nadějí, jakousi formou úniku, který lidé v té době potřebovali jako štít, aby se mohli lépe vypořádat s hrůzami, které je každý den sužovaly.
Pokud jde o postavy, neuvěřitelně jsem si oblíbila Sageinu babičku. Byla to velice statečná a úžasná žena, která v sobě měla jakousi jiskru, díky které jsem se na ni při čtení více zaměřila. A stejně tak i Sage měla jistou jiskru, ačkoliv poněkud pohaslejší. Sage na mě působila trošičku zvláštně. Chvílemi jsem jí vůbec nechápala, nedokázala jsem se do ní vžít, ale ke konci knihy se z ní stala nepředstavitelně silná žena, čímž mi okamžitě připomněla svou babičku, která byla silná již před samotným holocaustem, i po něm. Co mě ale zaskočilo, ačkoliv jsem to očekávala, bylo Sageino chování těsně před samotným koncem. Jak jsem už zmiňovala, konec knihy jsem zvládla dopředu odhadnout, ale přesto mě Sage překvapila. V tomto případě netuším, jestli to mám brát jako milé překvapení, nebo ne, ale ve výsledku na tom vlastně stejně nezáleží. Jednoznačně zastávám názor, že je Vypravěčka skvělou knihou a jednoznačně ji doporučuji. Obsahuje silný příběh, který dokáže získat srdce snad každého čtenáře.


Za poskytnutí knihy k recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví Kniha.cz

Knihu si můžete pořídit například zde

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 steel32 steel32 | Web | 9. prosince 2014 v 17:24 | Reagovat

páni, musím se po ní podívat :O mám ráda takovýhle témata :D

2 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 9. prosince 2014 v 17:53 | Reagovat

Souhlasím s tebou, kniha je naprosto dokonalá, silná a úžasná! Taky se mi často chtělo brečet, ale ono je to opravdu silné a sotva uvěřitelné.. Krásně napsaná recenze :-)

3 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 9. ledna 2015 v 18:56 | Reagovat

Souhlasím s tebou! Taky jsem nedávno napsala recenzi a ta Osvětim na tebe prostě dýchá z knihy. Je to neskutečně silná kniha a já se skoro rozbrečela. Připadalo mi to, jako bych Sage opravdu znala a teď jsem se dozvěděla takové věci.
Úžasná kniha!

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. srpna 2015 v 11:35 | Reagovat

Na té knize se mi líbí popis Sageina života, její nitro a jak se vyrovnává s realitou.
Co jsem nedokázala vystát bylo těch 200 stran memoáru její babičky. Nevím, tímhle mě autorka zklamala, protože jednoduše vykradla námět, situace i reálie z knihy Sophiina volba od W. Styroma- dobrá s jistými obměnami, ale přece. A díky tomu už mě to nemohlo dojmout. Šlo to přes kopírák- to, že Minka je Polka mluvící perfektní němčinou, to, že přišla o celou rodinu i přátele, to, že v koncentráku přežila hlavně díky tomu, že dělala zapisovatelku u dohlížecího personálu- ne, ne, ne, s tím už přišel před šedesáti lety jiný autor.
Ale jinak, jak už jsem napsala, dá se to číst. Člověka to dokáže vzít za srdíčko i v jiných věcech než je holocaust a taková milá změna po všech těch nepovedených knížkách, které dneska vycházejí ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama