Čtenářská výzva 2015

28. dubna 2015 v 0:00 | Nessa |  Čtenářská výzva

Do Čtenářské výzvy 2015 jsem se původně vůbec nechystala zapojit. Na začátku roku jsem si ji všimla na Databázi knih, kde mám účet, a vlastně mě to ani moc nezaujalo, takže jsem to nechala být. Zvláště kvůli tomu, že mám již jednu výzvu na Goodreads, kde také mám účet. Jenže pak tuto výzvu objevila má spolužačka Míša, kterou tato výzva naprosto učarovala a řekla, že se do ni chystá zapojit, a ptala se mě, zda se do ní nechci také zapojit. Nakonec jsem teda do toho šla, a kromě mé spolužačky Míši, se do výzvy zapojila i má další spolužačka Sára. Takže jsme tedy tři, a všechny doufáme, že nám výzva podaří splnit.

Jenže jsme se s holkami do výzvy zapojili trošku pozdě, takže jsme si určili jiné podmínky této výzvy. Jelikož Míša s výzvou přišla na začátku dubna, rozhodli jsme se tuto výzvu dát si od dubna roku 2015 do dubna 2016. Je to pro nás tři opravdu velká výzva - tedy spíše pro ně, protože já jsem zatím v pohodě - jelikož příští rok maturujeme, aleluja, tak je to otázka hlavně toho, zda to zvládneme, když budeme jak číst povinnou četbu, tak pracovat na maturitních otázkách a hlavně na maturitní práci. K tomu, další podmínkou, kterou jsme si určili bylo, že se do výzvy započítají knihy, které začneme číst od dubna, ty co jsme přečetli v předchozích třech měsící od začátku roku do výzvy započítávat nebudeme.


Dovolila jsem si vypůjčit Čtenářskou výzvu přeloženou z angličtiny do češtiny od uživatele Sluppka na Databázi knih, která je opravdu hezky graficky zpracovaná a stejně tak přeložená. Když jsem body pročítala, byla jsem trošku v šoku z toho, že vlastně neznám význam nějakých těch bodu, třeba jako, co to znamená memoár, nebo kniha s antonymy v názvu, či Pulitzerova cena. Takže jsme si s holkami sedli a začali diskutovat, jaké body změníme a jaké ponecháme.

Takže, jak jsem zmínila, trošku jsme pozměnili, nebo celkově vymysleli úplně nové body do výzvy. Takže z části můžeme tvrdit, že jsme si vytvořili takovou naší výzvu. Učinili jsme to hlavně z toho důvodu, že některé body v originální ČV byly vážně těžké, jako například onen memoár nebo kniha, která se odehrává v městě vašeho narození, anebo zakázaná kniha, kdo má sakra tušit, co to vlastně znamená, nebo hra, já jsem teda věděla o nějaké knize, která by do tohoto bodu moha pasovala, ale diskutovali jsme nad tím, a bod si trošku upravili.


Takže nejprve se vám omlouvám za kvalitu naší výzvy, ale skenovala jsem ji, protože kdybych vám ji vyfotila, nejspíš by jste vůbec nic nepřečetli a za druhé, zde můžete vidět, jak jsme si upravili body. Třeba z bodu kniha krátkých povídek se prostě stala povídková kniha, stejně jako z grafického románu komiks. Tyto body bych popsala jako nejméně pozměněné, ale ty další jako například kniha, kteru miluje vaše mamka, to jsme prodiskutovali tak, že jsme vlastně bod zrušili a na jeho místo dali jiný. Ani Míšina, Sářina či moje mamka totiž nečte, takže tento bod jsme jednoduše odstranili a na jeho místo dali knihu od bloggera, to byl můj nápad a holkám se to líbilo, a z toho jsem měla velkou radost.

Tak jak tedy vidíte, takto vypadá naše výzva, a přiznám se, že jsem hodně, HODNĚ, napřed než holky. Od začátku dubna do teď, mám již zaškrtnuto deset bodů, které mám splněné, a holky jednou teprve po třech nebo čtyřek. Věděli do čeho jdou, jsem prostě nehorázný knihomol, takže měli tušit, že budu pravděpodobně první, kdo výzvu splní, i když to není soutěž. Pokud budete mít zájem, tak pro vás mohu připravit nějaké články, o každém bodu, které jsem již splnila, a k nim třeba dopsala i Míšiny a Sářiny názory na knihu, které četly ony k danému bodu. Dle mého názoru to zní docela zajímavě.


A co vy, zapojili jste se začátkem roku do nějaké výzvy, či jste si dali nějaké novoroční předsevzetí? :-)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tvíďátko Tvíďátko | Web | 28. dubna 2015 v 7:32 | Reagovat

Zrovna té pulitzerovky je škoda, oceňují supr knížky ;)

2 Storycollector Storycollector | 28. dubna 2015 v 8:55 | Reagovat

Divadelní hru jste tam mohly nechat taky, je spousta výborných dramat.

Zakázaná kniha? U nás už snad žádné knihy zakázané nejsou ne? Leda snad Mein Kampf a podobná extrémistická díla. Ale v Americe a jiných zemích jsou zakázány i knihy, co by nás tady nenapadli. Teď mi naskakuje jen Paradise Lost od Johna Miltona, ale je jich víc.

3 Nessa Nessa | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 16:12 | Reagovat

[1]: My jsme ten bod nezrušili úplně, jen jsme ho trošku rozšířili. V té naší výzvě je bod oceněná kniha, takže to vlastně může být jakákoli oceněná kniha, třeba i ta oceněna tou Pulitzerovkou. :)

[2]: Divadelní hra? Ta tam snad ani není a zakázanou knihu jsme žádnou nenašli, takže tak, a jít do anglických knih, na to jsme neměli odvahu, protože jen její přečtení by nám určitě trvalo dlouho. :)

4 Terka Terka | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 20:27 | Reagovat

Zajímalo by mě, jestli může člověk odškrtnout víc bodů, pokud je kniha splňuje? Třeba že se koná na střední škole a byla napsána v zahraničí? I když, která současná populární kniha nebyla napsána v zahraničí? A to je trochu smutné... mě by třeba nějaká kniha, která se odehrává v mém rodném městě zajímala, ale otázkou je, kde bych takovou našla. :D Vím akorát o těch, kde se o Vsetínu zmíňují, ale nic se tam neodehrává, to je k zbláznění a přitom by to mohla být skvělá kniha v krásné přírodě. :)

Jo, taky bych nevěděla ten bod s knížkou, kterou miluje moje mamka. Ona četla, kdysi, teď, když čte, tak usíná a tam je přece přítomný čas, takže tam nemůže být milovala. :D Kniha od bloggera, to je vymyšleno dobře. :)

Já jsem se chtěla do nějaké knižní výzvy zapojit, ale vždycky na to zapomenu...

P. S. Chtěla jsem se zeptat. Všimla jsem si, že spolupracuješ s Databází knih na recenzích, i výtiscích? A ráda bych se zeptala, jakým způsobem jsi s nimi uzavřela spolupráci? :)

5 Azzie Azzie | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 21:27 | Reagovat

[4]: Co se týče té spolupráce odpovím já, protože se spolupráce týká jen mě, ne Nessy. Spolupráce je založená klasicky na recenzních výtiscích, já konkrétně jsem ji získala když jsem se ze zvědavosti zeptala, jestli Databáze s knižními blogery spolupracuje, protože jsem to někde už viděla - a poštěstilo se mi, takže jsem byla přijatá :-D Recenze se pak normálně dávají hlavně na databázi, na blog potom s tím, že se musí připsat, že je psaná právě pro ně, stručně řečeno. Ty máš o spolupráci s Databází knih zájem? :-)

6 Nessa Nessa | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 17:31 | Reagovat

[4]: Hlavní velitelka této výzvy, Míša, to vymyslela tak, že pouze maturitní kniha, třeba Romeo a Julie, může být následně přirazená k dalšímu bodu, ale pouze jen k jednomu. Třeba k bodu, že kniha byla napsána přes sto lety, ale k dalšímu již ne. Například, já nedávno přečetla knihu Ona, která se mi hodila do více bodů, ale musela jsem ji prostě dát jen do jednoho, takže tak. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama