On My Wishlist #21

30. května 2015 v 0:00 | Azzie |  On my wishlist

Týdenní projekt s cílem každou sobotu zveřejnit článek s několika knihami,
které leží na vašem knižním wishlistu. Projekt je od Book Chick City.
Skála (Peter May)

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry, pokryté vřesovišti, kde se topí rašelinou a mluví gaelsky. A kde je snad jen strach lidí z Boha silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě.
Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, provedené podle stejného scénáře jako vražda v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže je pro něho vyšetřování zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Pro většinu z nich však není vítán. Fin netuší, že klíč k případu by mohl otevřít i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého.
Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir?Tragédie, jež se tam tehdy odehrála, povede i po všech těch letech možná k další oběti.
Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století, například Na Větrné hůrce Emily Brontëové. Peter May napsal napínavý příběh o temnotě v lidských duších a o tom, jak obtížné je uniknout minulosti.

V poslední době celkem přicházím na chuť i krimi knihám, které jsem dřív příliš nečetla. A na Skálu už si dobrých pár měsíců brousím svoje čtenářské zuby - proto jednoznačně na mém wishlistu nemůže, přímo nesmí, chybět. Krom toho má opravdu zajímavou obálku, tou mě také zaujala - pokud tedy pominu velice pozitivní ohlasy na většině blogů, kde jsem byla. Tomu říkám jednoduše knižní lákadlo.


Revival (Stephen King)

Tentokrát bez anotace. Překládala jsem ji celkem dlouho, ale vzhledem k tomu, že se mi potom nešťastnou náhodou smazala... ji už znovu překládat opravdu nebudu. Prakticky vzato je ale Revival žhavou novinkou od Stephena Kinga, což je samo o sobě dobrým lákadlem. Původně mě zaujala taktéž obálka - ale po přečtení anotace jsem se chytla jako klíště. King skutečně dokáže vymyslet něco, co člověka jistě zaujme - a navíc jsem četla už i dost pozitivní ohlasy v jedné fan-skupině věnované právě autorovi. Společně se tak Revival, společně s Panem Mercedesem, řadí k dalším knihám, co si opravdu NUTNĚ chci přečíst a pořídit. (Anotaci si můžete v případě zájmu přečíst na Goodreads - bohužel ale v angličtině)


Still Alice/Pořád jsem to já (Lisa Genova)

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku.
Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby.

Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.

Poslední knihou za dnešní On My Wishlist je Still Alice. Záměrně jsem do koláže použila anglickou obálku, protože je podle mě opravdu nádherná - ale také bych si tu knihu chtěla přečíst právě v angličtině. Přiznám se, že už jsem neodolala a podívala se na film. Neviděla jsem ho úplně celý, takže konec neznám, ale rozhodně jsem viděla dost na to, abych doslova bažila po knižní předloze. Stejně tak teď toužím i po Americkém Sniperovi, ale to už je trošku jiný... ehm, případ.
Still Alice mě nadchla svojí anotací, svým námětem. Takovéhle příběhy mám v poslední době radši a radši, dokáží opravdu chytit za srdce, což se mi na nich moc líbí. Navíc mi dodávají pocit lidskosti, ukazují opravdový život - třebaže je celý příběh naprosto fiktivní.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama