(Recenze) Fangirl

31. května 2015 v 0:00 | Azzie |  Recenze knih
Fangirl | Rainbow RowellOriginální název: Fangirl
Počet stran: 456
Vazba: Paperback
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2015
Hodnocení na Databázi knih: 86%
Hodnocení na Goodreads: 4,20
Anotace: Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná,
Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení,
trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi.
Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath
na holičkách - nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl
od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je
internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků
nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony
vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě
všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády
a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá, než zachovat klid a nedat se?


Po nepříliš nepovedené knize Eleanor a Park přichází druhý young-adult kousek z pera Rainbow Rowell - Fangirl. A tohle druhé čtecí setkání nebylo vůbec špatné. Ostatně... fangirls už o tom ví svoje, že.

Cath a Wren jsou dvojčata, obě jsou zvyklé sdílet spolu nejen pokoj, ale i zábavu, život - zvlášť po odchodu jejich matky z rodiny, který v osmi letech prodělaly. Jakmile ale dochází na vysokou školu, Wren se rozhoduje, že se svojí sestrou nechce bydlet na koleji, což poněkud uzavřené Cathy, která nejraději vysedává u notebooku a píše fanfikce ze svého milovaného světa Simona Snowa, neudělá zrovna nejlíp. Oproti svému dvojčeti je Cathy spíš mimo společnost, nikdy nepotřebovala nikoho jiného, než svoji sestru - a tak ji fakt, že s ní nechce bydlet, dost zamrzí. Při příchodu na vysokou se tedy seznamuje se svojí novou spolubydlící, která je všechno, jen ne jako její sestra, čímž začíná její poněkud rozhoupaná pouť napříč společností, světem fanfikcí i vysokou školou.

Poté, co jsem dočetla Eleanor a Park jsem byla natolik zklamaná a rozhozená, že jsem o Rainbow Rowell příliš neuvažovala. Fangirl mě ale zase na druhou stranu lákala už jen svým názvem, přestože jsem ani pořádně nevěděla, co od ní čekat - ani o čem má vlastně být. Anotaci jsem si přečetla trošku později, než jsem chtěla, ale moje skálopevné rozhodnutí, že si tuhle knihu chci přečíst, to absolutně nezměnilo. A jsem za to ráda.

Cath je snad po všech stránkách skvělá postava. Nepovažuji ji za nějakou Mary Sue, taková opravdu není, ale rozhodně nepostrádá ani originalitu v otázce charakteru, ani zvláštní a zábavné smýšlení, které je jednoznačně jedním z faktorů, co velice kladně ovlivňují kvalitu této knihy. Autorka s postavami zjevně problémy nemá - což jsem věděla ještě před tím, než jsem se pustila do čtení, ale i tak to pro mě bylo velice milým překvapením. Ani vedlejší postavy se totiž neminuly originalitou, což správně zapáleného čtenáře jednoduše potěší. Opravdu.
S dějem jsem měla chvíli ze začátku trošku problém kvůli trošku přehnané jednoduchosti, ale ta se později vychytala, což musím autorce přičíst k dobru - tady se totiž skutečně zlepšila. Ačkoliv je tedy děj skutečně jednoduchý, nenudila jsem se. Naopak, skvěle jsem se při čtení bavila - což má za důsledek také to, že jsem Fangirl slupla na dva zátahy. Nebýt unavených očí a rozbolavěných rukou bych ji přečetla klidně i na jeden zátah, až tak moc mě bavila.

Autorčin styl psaní je stále tak trošku nevýrazný, díky čemuž na mě některé scénky působily trošku nemastně-neslaně, ale celkově vzato je celá kniha velkým krokem k lepšímu. Chyby, co jsem autorce vytýkala v její prvotině Eleanor a Park jsou prakticky pryč - a čtení téhle knihy je víc, než jen pořádný oddych. Příběh vás snadno vtáhne do světa, kterému Cath tak trošku šéfuje - a rozhodně pobaví nejednoho čtenáře. Za mě je Fangirl jasnou volbou pro dobrou, svěží a vtipnou oddychovou četbu, která jednoduše neomrzí. Jednoznačně doporučuji! (Recenze psána pro web Databazeknih.cz)


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivcca Ivcca | Web | 31. května 2015 v 11:27 | Reagovat

Pěkná recenze :) Já knihu četla ještě v angličtině, když u nás nevyšel překlad a nějak se mi nepodařilo ji dočíst :D Budu muset zatnou zuby a vrátit se k tomu - evidentně to za to stojí!

2 knizni-svet knizni-svet | Web | 31. května 2015 v 17:01 | Reagovat

Parádní recenze :D Na Fangirl se chystám hned, jak dočtu Girl online :D

3 Charlyn Charlyn | Web | 31. května 2015 v 18:22 | Reagovat

Jé, ona už je přeložená do češtiny? :D No nic, mám ji v angličtině, tak si alespoň trochu vyimprovoju svoje skills :D Jinak moc pěkná recenze.

4 Azzie Azzie | E-mail | Web | 31. května 2015 v 19:07 | Reagovat

[1]: Co jsem se bavila s Nessou, tak je to prý trošku těžší angličtina, takže je to možná tím? Já ji četla jen v češtině, takže netuším :-D Jinak děkuji ^^

[2]: Girl Online bych si taky chtěla přečíst, možná se k ní i dostanu :D Jinak taktéž děkuji ^^

[3]: Ano, už je přeložená i vydaná :-D V angličtině ale určitě není špatná, docela ráda bych si ji takhle přečetla :-) A také děkuji ^^

5 Eliz Eliz | Web | 31. května 2015 v 19:37 | Reagovat

Strašně moc se těším, až se jednou ke knize dostanu :)
Pěkná recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama