(Filmovo-seriálový koutek) Pohřben zaživa

7. září 2015 v 0:00 | Azzie |  Filmovo-seriálový koutek
Arieluma, daevas! Dnes pro vás mám další filmový článek, tentokrát o filmu s hodně silným námětem, který není vhodný pro lidi s klaustrofobií. A o jaký film tedy vlastně jde? Snímek nese velice výstižný název Pohřben zaživa. Ačkoliv byste od toho názvu mohli očekávat nějaký horor, není tomu tak. (Pro klaustrofobiky asi ano, ale to je trochu jiná situace). Jedná se o velice upřímné, trochu surově podané drama, které nese hodně silnou atmosféru.


Pohřben zaživa / Buried / Enterrado

Žánr/y: Drama, thiller, mystery
Hodnocení na ČSFD: 71%


Paul Conroy je jako civilní pracovník v Íráku, když ho kdosi unese a zaživa pohřbí v dřevěné rakvi kdesi v poušti. Netuší proč takhle skončil, ani kdo by mu to mohl udělat. Nehodlá se ale v žádném případě smířit s faktem, že by tam dole měl zemřít. Po ruce má jen několik věcí, mezi které patří mobil a zapalovač... a tím jeho surový boj o přežití teprve začíná.

Při svém nedávném hledání nějakého dalšího zajímavého filmu s trochu drsnějším podtextem jsem narazila právě na tento - Pohřben zaživa. Už ten název ve mě vyvolal neochvějnou touhu se na něj podívat, proto i po přečtení anotace bylo naprosto jasné, že se mu tak trochu podívám na zoubek. Rozhodně mě nezklamal, ačkoliv se dá těžko hovořit o tom, že by byl vyloženě úžasný... tenhle snímek je totiž poněkud složitější na rozlousknutí a hodnocení, už kvůli svému tématu - a zvlášť pak díky samotnému zpracování. Rozhodně ale stojí za pozornost, pokud se nebojíte podívat na něco psychicky drsnějšího a nemáte potíže s klaustrofobií.

Hodně zajímavý a neotřelý námět filmu Pohřben zaživa rozkvétá v relativně jednoduchém zpracování, které mě zprvu poněkud překvapilo, ale snadno se na něj dá zvyknout. Jak jinak lépe divákovi přiblížit situaci, kdy jste bůh ví kolik metrů pod zemí v dřevěné rakvi, než tím, že vám ji tvůrci ukážou pěkně zblízka? Tahle logika je sice ošemetná, ale dodává filmu onen surový nádech reality, ze kterého až mrazí v kostech. I díky tomu je samotná atmosféra značně posílená, přestože ji žádný z dalších vjemů nijak nenavyšuje.
Díky tématice a formou zpracování se ale z celéfo filmu prakticky stává opravdu silně ošemetná záležitost. Buď propadnete hereckému výkonu Ryana Reynoldse, který se představuje coby hlavní postava - Paul Conroy - a necháte se stejně strhnout velice silným námětem s atmosférou, nebo pro vás bude celý film extrémně zdlouhavým mučením, které je třeba spíš vypnout než dokoukat. Speciální náhled na samotný děj odehrávají se prakticky pouze v dřevěné rakvi společně s hlavním hrdinou, kdy neuvidíte tvář žádného dalšího člověka (kromě tuším jedné vzácné, ale nepřímé chvíle) a samotný Paul velice rychle propadá frustraci se zoufalstvím totiž dávají dvě primárnější možnosti náhledu. Chování hlavního hrdiny je dle mého názoru naprosto adekvátní vzhledem k jeho situaci, je to naprosto lidské, přirozené a upřímné, ale přes to je víc než jasně znát fakt, že je vlastně bezmocný. A fandit hlavnímu hrdinovi až do konce celého filmu s myšlenkami na to, jestli to tedy nakonec zvládne a dostane se z té zpropadené rakve anebo ne, když už na začátku propadá extrémním záchvatům vzteku a zoufalství není zrovna nejjednoušší. V tomhle případě šlápli tvůrci trochu vedle - ne každý touží po takovém podání, kterému příliš nepomáhá ne zrovna lichotivá hudba. Na druhou stranu musím neskutečně pochválit pointu, vývoj filmu a samotného hrdiny, včetně konce, který byl jednoduše epickou tečkou za chvílemi teroru, který Paul Conroy během svého uvěznění prožíval. S podobným tématem jsem narazila ještě na film Telefonní budka, který má ještě o něco lepší hodnocení na ČSFD, takže pokud vás nenadchl vyloženě tenhle film, ale láká vás jeho tématika, můžete zkusit ten druhý.

Sečteno a podrženo - film Pohřben zaživa dostává svému názvu a svým divákům může nabídnout originální zpracování velice surového tématu, které čítá jak podstatné klady, tak i dost záporů. Samotný způsob zpracování je potom buď podržení tématu a hereckého výkonu, nebo taky slušně paradoxní hřebík do rakve pro diváka. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama