(Filmovo-seriálový koutek) Scream Queens a třikrát první dojmy

14. října 2015 v 0:00 | Clara Black (Azzie) |  Filmovo-seriálový koutek
Už od premiéry prvního dílu Scream Queens jsem měla v plánu o tomhle seriálu napsat, ale nakonec se k tomu dostávám až teď, po premiéře prvního dílu nové série American Horror Story, která nese název Hotel - a jak už zřejmě většina lidí ví, neobjeví se v ní nejen nové tváře, ale také samotná Lady Gaga. Zároveň se mi to nádherně sešlo i s premiérou prvního dílu šesté série The Walking Dead, takže bude tenhle článek poněkud obsáhlejší, než jsem původně plánovala. Na druhou stranu budou aktuální seriálové novinky pěkně pohromadě - včetně menší zmíňky o Shadowhunters, ke kterým byl vypuštěný teaser a měli jsme tak možnost si prohlédnout to, jak bude druhý pokus o oživení série od Cassandy Clare v televizi vypadat.

Vedle nové série American Horror Story vznikl také nový seriál, který spojuje horor s komedií. Od začátku jsem neměla příliš velká očekávání, ALE... Scream Queens se ukázal být jako vážně zábavný seriál. V čele s Emmou Roberts se zde objevují také velice známé tváře jako Lea Michelle (Glee), Ariana Grande anebo Nick Jonas. Mě osobně nalákala především Emma Roberts, které podle mého názoru role ''mrchy'' jednoduše sedí. Poprvé jsem ji viděla v roli podobné mrchy ve třetí sérii American Horror Story, ve čtvrté sérii AHS byla její postava taky tak trochu mrcha... z nějakého důvodu jí takové role podle mého názoru vážně sedí, třebaže je to moc pěkná blondýnka. O to víc ale podtrhuje svojí roli ve Scream Queens, což je zatraceně dobře.Scream Queens podle všeho nemají úplně nejlepší sledovanost a je dost možné, že se ani nedočkáme druhé série, ale já se rozhodně nevzdávám naděje. Tenhle seriál je skutečně pěkná hříčka - a když to takhle říkám, myslím to smrtelně vážně. Neexistuje nic, co by vás po tomhle seriálu překvapilo. Lidé budou padat k zemi jako mouchy, sem tam popadá i pár uřezaných končetin, vystříkne trocha krve nebo záhadně zmizí pár mrtvol - to všechno v prostředí sesterství Kappa, kde vládne víc než pohodová a přátelská atmosféra pod vládou super-stylové Chanel a jejích ''poskoků''.
Co se samotného děje týče, točí se kolem dění v Kappě. Objevuje se zde kdosi v obleku ''červeného ďábla'' a z jakéhosi důvodu si vybírá právě dívky ze sesterství, které nakonec zabíjí. To vyvolává rozruch všude v okolí - ale především v hlavním kruhu sesterství, kdy je v ohrožení i nadvláda a popularita včelí královny Chanel. S postupem času se věci ale komplikují a Ďábel se nezaměřuje už jen na dívky jako takové, ale útočí i na lidi, co jsou s nimi nějak ve spojení - a tak začínají děvčata pátrat potom co se děje a kdo se především skrývá za onou maskou. Vyšetřování je nakonec zavede do spletité a temné minulosti Kappy, kdy se dozvídají o záhadné vraždě a dalších věcech, které měly být raději pohřbené.

Děj je poněkud slabší, to můžu říct rovnou. Kdo tenhle seriál ale bere až příliš vážně, tak si ho nemá šanci užít - konec konců, je to velice zvláštní kombinace. Vezměte si horor a smíchejte ho ve zvláštním poměru s komedií, přihoďte k tomu pár krásných blond hereček a dalších známých tváří, přisypte ještě trošku neotřepaného humoru a spoustu jekotu... a máte hotový seriál. Pro spoustu lidí to zřejmě bude potupná hloupost a dost nepovedný pokus o zabroušení do trochu jiných seriálových vod, ale na mě to z nějakého důvodu prostě funguje. Scream Queens mě baví svým neotřelým humorem, originalitou a částečně i některými hloupostmi, třebaže seriál obsahuje opravdu dost nelogických věcí - které tvoří značné mezery. Na druhou stranu, jak jsem sama říkala - pokud by to člověk bral až příliš vážně, neexistuje šance, že by si takový seriál mohl užít. I tak je ale nutno podotknout, že to nebude seriál vyloženě pro každého.Po předchozí, nepříliš vydařené sérii Freakshow se American Horror Story vrací s novou sérií, kde po boku již známých herců jako je Sarah Paulson, Evan Peters, Kathy Bates, Angely Bassett anebo Lily Rabe objevují nové tváře - Matt Bomer anebo také Lady Gaga, na kterou jsem byla skutečně zvědavá. Osobně si myslím, že k American Horror Story celkem sedí, ale stejně tak jakoby mohla seriálu dost přinést... by mu taky mohla dost vzít.
Potom, jak skvěle vypadalo Freakshow nejen podle teaserů, fotek a samotného námětu jsem zapudila veškerá relativně velká očekávání a příliš nad novou sérií nepřemýšlela. Zvlášť potom, co přišla nemilá zpráva, že se v Hotelu neobjeví Jessica Lange, která byla doposud v každé sérii a hodně seriálu přinesla.V pilotním díle se setkáváme s několika postavami a děj se pomaličku rozbíhá - narážíme na detektiva Johna Loweho (Wes Bentley, který se objevil v menší roli už ve Freakshow), který se do Hotelu dostává díky vyšetřování, s drogově závislou Sally (Sarah Paulson), Iris, která je manažerkou hotelu a hraje ji Kathy Bates - a v neposlední řadě s hraběnkou Elizabeth, jež celý hotel vlastní (Lady Gaga) a jejím milencem Donovanem (Matt Bomer) - kteří pěkně lační po krvi. Osobně jsem nějak netušila, že se bude tahle série spojovat s ''upíry'', ale bylo to alespoň zajímavé překvapení, třebaže pořádně netuším, jestli to připsat k dobru, anebo ne. Nápad to není špatný, ale trochu ošemetný. Z prvního dílu jeho zpracování ale zjistit nejde, takže se rozhodně nechám překvapit tím, jak to bude pokračovat.

Hodně se mi líbí samotný vzhled hotelu. Začátek byl poněkud slabší, ale dost symbolický vůči předchozím sériím a samotnému hororovému žánru. Dvě pěkné blondýnky a náš hotel, zbytek si dokážete jistě domyslet. Na druhou stranu první díl obsahuje už i několik opravdu ikonických scén, které mě vážně dostaly. Jedna z nich mi ale - jak se dá díky námětu i názvu série očekávat - neblaze připomíná Osvícení od Stephena Kinga, ale v nepřeberném množství podobných námětů pro horory, ať už v knižní, filmové nebo seriálové podobě se určitým podobnostem a shodám jednoduše nevyhneme.

Pozitivní mi rozhodně přijde, že se tvůrci rozhodli nevyužít upíry jako takové, jako spíš touhu po krvi. Existuje dost případů s lidmi, kteří z určitého důvodu doslova baží po krvi - a těžko říct, jestli to k Hotelu jako takovému padne anebo ne, nápad je to docela dobrý a samotná Lady Gaga mě velice mile překvapila. Ne, že bych očekávala nějak špatný výkon, ale jak jsem psala na začátku - stejně jako může dost přinést, může taky dost vzít. Jako dost vlivná celebrita zřejmě přiláká dost diváků, což se určitě bude hodit vzhledem k poslední sérii, kterou spousta lidí hodnotila jako slabší anebo nejslabší vůbec, zvlášť když přičtu fakt, že se v Hotelu neobjeví Jessica Lange. Svojí hororovou atmosféru Hotel ale rozhodně nezapře a přes mojí počáteční nejistotu kvůli úvodní scéně jsem si první díl vážně užila a s radostí očekávám další. Uvidíme, co nám nová série přinese.Jako každý rok jsem byla natěšená jako malé dítě před cukrárnou, když měla přijít nová série The Walking Dead. Do té doby jsem si čekání krátila celkem vydařeným spin-offem s názvem Fear The Walking Dead, kde jsem ke svému velikému překvapení a následné radosti dokonce narazila na svojí oblíbenou herečku z The 100. Tenhle rok mě ale úvodní díl nové série nějak neohromil.První díl šesté série TWD měl krásných šedesát minut, jak bylo slíbeno. Stejně jako poslední díl předchozí série jistě minimálně slíbenou délkou potěšil fanoušky seriálu a bylo už vytrouseno i dost informací, které rozhodně nalákaly spoustu lidí na následující díly a všechen hustý děj, ale samotný první díl... u mě tedy příliš nezabodoval. Bylo nám slíbeno pořádné stádo chodců a taky jsme ho dostali, stejně jako flashbacky a drama. Za to jsem ráda - ale flashbacky mě poněkud otravovaly faktem, že byly černobílé a víc bych ocenila aktuálnější dění. Buď je podat klasickou formou a jet chronologicky, nebo prostě nepoužívat skoky. Na druhou stranu je to celkem slušná příprava na pořádnou dávku akce, kterou jsme mohli vidět nejen v teaseru, ale taky v nejrůznějších diskusích a rozhovorech. Po pořádném protřídění řad v poslední sérii stále postrádám svoje dvě oblíbené postavy, ale rozhodně počítám s tím, že s touhle sérií další odejdou. V takovém světě, v jakém se TWD odehrává je prostě smrt každodenní chleba. Na druhou stranu je úžasné sledova vývoj všech postav - zvláště na Rickovi se v poslední sérii a zvláště pak ke konci dal dost sledovat veliký vývoj a značné změny, které teď hodně zasahují i do děje v sérii šesté. (Následuje spoiler na pátou sérii!) S návratem Morgana se věci notně daly do pohybu a uvidíme, jestli si hrdinové vůbec dokáží Alexandrii udržet, když se blíží takové megastádo. (Konec spoileru na pátou sérii).

Hodně oceňuju fakt, že je znát i vývoj samotných chodců. Jako mrtví - nebo spíš přímo zombie, třebaže to slovo v TWD nepadlo - jsou značně ovlivňovaní vývojem rozkladu a taky tím, že s každým dalším dnem, týdnem i měsícem jim dochází potrava. To z nich dělá ještě agresivnější, hladovější a nebezpečnější bestie, čímž hrdinům určitě pěkně přitopí. Krásný detail je pak i fakt, že nám tvůrci onen vývoj s rozkladem dobře ukazují, za což dávám pěkně velký palec nahoru. Možná mě tedy první díl vyloženě neohromil, ALE rozhodně je na co se dívat. Pomalejší rozjezd mi oproti minulé sérii nějak nevadí, třebaže byl předchozí začátek doslova epický... kdo ví, co pro nás mají tvůrci přichystaného? Očekávám pěkně žhavé peklo, boj a smrt. Ach ano, to je staré dobré The Walking Dead. Snad mi jen nezabijí Daryla.
Filmové zpracování Města z kostí podle mě nedopadlo úplně... ideálně, ale rozhodně ho nepovažuju za hrůzu, na kterou bych se už nikdy nepodívala. Uznávám, že jsem podobně jako spousta lidí ze začátku remcala na výběr herečky pro Clary, ale nakonec jsem Lily Collins naprosto propadla, navíc Jamie Campbell Bower mi na Jace seděl naprosto perfektně. Zbytek bych byla i schopná nějak prochroustat, ale ABC nám přináší nové zpracování, kdy se se vším začalo úplně, ale úplně od samotného začátku. Noví herci, všechno hezky v novém. A jak to vypadá? Podívat se můžete sami, tady máte odkaz na minutový teaser a potom asi sedminutový náhled.

Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Ty efekty jsou vážně pěkné, nový Jace mi sice nepřipadá tolik jako předchozí Jace, ale vypadá rozhodně dobře a není špatný. Pak je tu ale Clary. Moc jsem toho z Města kostí nepřečetla (což mi připomíná, že si chystám tu knížku konečně přečíst a dočíst!) ale rozhodně mi na ní Katherine McNamara prostě nesedí. Je to rozhodně moc hezká herečka a minimálně v těch trailerech i vypadá, že hrát docela umí (těžko ale soudit jen z toho, na samotný posudek co se toho týče si hezky ještě počkáme) ale na Clary prostě nevypadá. Zřejmě to bude znít blbě anebo šíleně, ale přijde mi na ní až abnormálně hezká. Navíc má takové pořád hodně světlé vlasy, co působí spíš dojmem, že mají blíž k blond než k zrzavé, což nesedí s klasickou představou Clary, ale... pořád je to zrzka, takže to sedí. Zřejmě jsem příliš kritická, ale ta ''přílišná krása'' a vlasy jsou detail, ten pominu. Co už ale pominout nemůžu je fakt, že na mě ten seriál působí šíleně nereálně a jako jedno velké klišé. Ten teaser je božsky udělaný, ty efekty, herci... ano! Ale podáním to působí celkem ohraně, takže opravdu moc a moc doufám, že je to jen hloupé zdání jako tomu bylo v případě filmového zpracování Vampýrské akademie. Taky trailer vypadal tak nějak podobně, ale film byl nakonec vážně dobrý. Jak to ale dopadne - to se dozvíme až později.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama